Clubul moldovencelor de peste Prut (41)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Silvana, tot ce stiu eu despre ciuperca asta e ca a avut o colega de-a mea din camin. Dupa ce a crescut-o intr-un borcan cu ceai (ii turna in fiecare zi cite putin ceai), a incercat sa ne dea la alte colege pui de meduza din aia , dar noi am refuzat-o. Nici nu stiam atunci ca ciuperca asta se foloseste cu scop terapeutic, nu mai tin minte pentru ce o crescuse colega mea.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

Buna fetelor,cum ati inceput saptamina ?sper ca bine.
La noi azi e sarbatoare si tati sta acasa,pacat numai ca ploua ca poate ieseam la zoo.
Veronica cum te simti ?m-ai intrebat unde am nascut -aici in Ca.
Alincic felicitari pentru net.Ce mare a crescut Lori si frumoasa,ptiu ptiu.Se vede din poze ca nu se plictisesc verisorii cind se intilnesc.
Eu am fost shocata un pic,ca la WC public in MD,Ro nu ai loc special unde sa schimbi pampersul la copil.Nici nu stiam cum sa procedez cind am ajuns in aeroportul Otopeni.Inainte de a naste nici nu ma gindeam ca ar fi necesar si asa ceva .
Nati ce yammi arata strudelul .L-ai facut cu aluat de cumparat sau facut in casa ?mi-ai facut pofta de visine.
pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, am facut strudelul cu aluat cumparat, niciodata inca n-am incercat sa fac foietaj in casa, si nici nu intentionez, hihi, daca exista mereu la magazin, de ce sa ma chinui?
Aveti visine pe acolo? Eu le aveam tot din magazin, congelate, am descoperit recent de la o firma ungureasca parca, visine congelate fara simburi, sint f. bune, mari si frumoase.
Iti inteleg socul cu privire la wc-urile din Ro si Md. Sotul meu cind a stat in California o luna, dupa ce s-a intors, spunea ca era fascinat de faptul cum sint facute lucrurile in SUA, toate sint gindite cu capul, pina in cele mai mici detalii. Dar aici si in Md multe sint facute ca si cum sa fie special enervante si mai greu de folosit.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Salutare
Am revenit si noi aseara. A fost un we fr frumos si am fost tare fericita sa fiu langa familia mea de acolo.
A fost cam frig sambata si duminica, dar noi nu am avut de facut plimbari, asa ca nu prea l-am simtit. Totusi cred ca avem toti trei un inceput de raceala, asa ca ii dam la greu cu siropuri si sper din tot sufletul sa scapam.
Am citit rapid ce ati mai scris, mi-a parut foarte rau ca nu a mai fost intalnirea. Dar sunt de acord cu Natalia si Elena. E ft greu sa ne adunam toate, si atunci ar trebui de lansat propunerea si daca se mai anunta si a doua persoana gata de intalnire e deja ok
Asa ca atunci cand aveti chef de iesit undeva, strigati si aici..


Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alegrutza spune:

Salut,
eu sunt ok acum doar cu somnul am probleme, duminca n-am reusit sa adorm decat la 4 AM si am dormit purin,iar ieri m-am "foit" toata noaptea, mi se parea ca am contractii si in general aveam o stare cam ciudata,si bebe era foarte agitat,dar de azi dimineata parca-s ok,oricum vreau sa ajung saptamana asta la medic sa ma asigur ca totul e bine. Sper ca nu v-ati facut multe griji pt mine...
Alincic, frumoase poze ai. Iar tu arati foarte bine, si esti atat de subtirica,n-as fi zis vreodata ca ai nascut 3 copilasi...In poze mai greu m-am descurcat care si cine e, dar tare frumushei sunt toti. Probabil Alice e cea mai micutza din neamurile voastre, e nepotica ta?
Davina,probabil multe facilitati din Ca n-o sa le gasesti pe la noi, eu nici nu stiu cum ar trebui sa aratea un spatu de skimbat scutece in WC public.
Natalia , strudelul tau arata foarte apetisant,parca-i rupt dintr-o revista:)daca ai timp,poti sa-mi zici in 2 cuvinte cum se procedeaza cu aluatul foietaj cumparat, eu am cumparat unul dar asa si sta in congelator, ca n-avea instructiuni de folosire .Trebuie sa-l dezghet la temperatura camerei, sau in frigider? Iar dupa ce se dezgheata mai trebuie sa-i fac ceva, sa-l intind cu melesteul pana ajunge de o anumita grosime?
Lilia, bine ai revenit,aveti grija de voi si sa scapati repede de raceala. Si Radu mi-a spus ca a fost frig in Md, s-a intors cu un guturai, la intoarcere,in tren, n-au dat deloc caldura si nici geamul nu se inkidea bine ...
Referitor la intalnire: normal ca mi-as dori sa ne vedem cat mai multe,dar nu intotdeauna e posibil,asa ca propunerea vostra mi se pare foarte corecta.Pe cand o stabilim pe urmatoarea?

asa creste bebicul
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Veronica, aluatul foietaj din comert are cam 3-4 mm grosime, nu mai e nevoie sa-l intinzi cu sucitorul. Il decongelezi sau in frigider, citeva ore bune, sau la temperatura camerei, mai repede. Dupa ce s-a decongelat, il desfaci (ca e rulat), il tai in forma care iti trebuie tie, de exemplu, patrate pentru pateuri, pui umplutura pe o parte a patratului, ungi marginile cu ou si suprapui cu partea cealalta, formind fie un trunghi, fie un dreptunghi. Apesi f. putin cu degetul, sa se lipeasca marginile, iar suprafata o ungi cu ou batut. Foietajul se coace in cuptorul incins, la foc mare (220-240 C). Daca e manipulat corect, se va inalta f. tare la copt.
Nu se framinta, ca strici proprietatea aluatului de a avea straturi multe. La fel, pentru taiat foloseste un cutit cit mai ascutit, ca sa se pastreze straturile.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alegrutza spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Veronica, aluatul foietaj din comert are cam 3-4 mm grosime, nu mai e nevoie sa-l intinzi cu sucitorul. Il decongelezi sau in frigider, citeva ore bune, sau la temperatura camerei, mai repede. Dupa ce s-a decongelat, il desfaci (ca e rulat), il tai in forma care iti trebuie tie, de exemplu, patrate pentru pateuri, pui umplutura pe o parte a patratului, ungi marginile cu ou si suprapui cu partea cealalta, formind fie un trunghi, fie un dreptunghi. Apesi f. putin cu degetul, sa se lipeasca marginile, iar suprafata o ungi cu ou batut. Foietajul se coace in cuptorul incins, la foc mare (220-240 C). Daca e manipulat corect, se va inalta f. tare la copt.
Nu se framinta, ca strici proprietatea aluatului de a avea straturi multe. La fel, pentru taiat foloseste un cutit cit mai ascutit, ca sa se pastreze straturile.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze



Merci mult-mult pentru detalii, chiar aveam nevoie de o explicatie asa amanuntita de la A-Z,n-am facut niciodata ceva din aluat, si n-aveam nici cea mai mica idee ce tre de facut,maine sper sa-mi inaugurez cuptorul...Pe asta nou nu l-am folosit inca, credeti ca tre sa-i fac o incercare "in gol" mai intai?

asa creste bebicul
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Veronica, incinge-l bine o data, stiu si eu. Sa arda macar resturile de la fabricatie din el, uleiuri, praf, etc.
E electric sau pe gaz? Multa bafta la gatit!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alegrutza spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Veronica, incinge-l bine o data, stiu si eu. Sa arda macar resturile de la fabricatie din el, uleiuri, praf, etc.
E electric sau pe gaz? Multa bafta la gatit!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze


Mercik Natalia,cred ca asa si o sa fac pentru orice eventualitate. Cuptorul e electric. Mai am inca o nedumerire: daca am dezghetat aluatul trebuie sa-l folosesc pe tot?sau se recongeleaza? aluatul are 1 kg si nu stiu cate strudele ies, 1kg de alaut e mult sau putin? La cantitatea asta crezi ca o sa-mi ajunga 1 kg de umplutura?


asa creste bebicul
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Veronica, absolut nici un produs decongelat nu se mai recongeleaza! Asta recomanda si producatorii de produse congelate. Fa din tot aluatul, si daca ti se pare ca nu va descurcati cu sotul, da-i sa-si serveasca colegii la servici. Eu asa fac.
Umplutura eu n-am cintarit-o niciodata, mereu fac din ochi. Tu vrei sa faci strudel sau pateuri? La pateuri merge umplutura mai uscata, adica din aia care nu curge. La strudel merge si un pic mai lichida, ca e suprafata mare. Pune si tu asa, rezonabil, nus cum sa explic. Ai sa vezi pe masura ce faci, iti dai seama dupa primele produse facute. Din 800 g de aluat mie mi-au iesit trei strudele, ca erau 3 bucati de aluat, adica nu l-am taiat eu, asa erau in pachet, taiat gata. Aveau marimea aproximativa de 30 cm pe 20 cm. Si dupa ce am pus umplutura, am indoit in jumatate pe lungime, mi-au iesit cam de 10 cm latime si 30 cm lungime. Sper ca explic coerent.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput