epilat inghinal dupa cezariana

epilat inghinal dupa cezariana | Autor: miti2004

Link direct la acest mesaj

Dragelor, am nascut prin cezariana acum aproape 8 luni. Nu am avut probleme cu operatia, adica gen infectii, nu a supurat, etc. Nu m-am mai epilat de cand am ramas insarcinata, insa m-am mai ras cu lama .

Vreau sa stiu daca as reincepe acum sa ma epilez cu ceara normala, pot sa epilez si in zona operatiei ? Operatia este la 2-3 milimetri in jos de unde incepe sa creasca parul.

multumesc,

miti, mamica de 20 iunie 2006
POZE_Alex
www.dropshots.com/mitilica" target="_blank">FILME_Alex

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

ups, am gresit putin titlul...epilat inghinal, nu "inghinat"

miti, mamica de 20 iunie 2006
POZE_Alex
www.dropshots.com/mitilica" target="_blank">FILME_Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

editeaza primul post - asa poti schimba si numele la mesaj.

Eu m-am epilat cu ceara prima data dupa un an - tot ca tine imi era teama - sincer ma durut de am crezut ca mor - dar in timp m-am reobijnuit sa epilez si zona aceea.
incearca un aparat prima data daca doare prea tare te poti opri - dar cu ceara ce faci, o lasi acol?. Sau intreaba un merdic mai bine.


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Nu este nici o problema! Atentionezi cosmeticiana despre cezariana, sa fie mai atenta in zona aceea si totul va fi ok! Eu m-am epilat la vreo 3 luni de la cezariana si nu s-a intamplat nimic!
Edit: tin minte chiar ca mi-a smuls cateva fire de prin zona cicatricei, cu penseta; si asta pt. ca ii era mai frica ei decat mie!



www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

da, de fapt cel mai frica imi este de zona cu operatia.

miti, mamica de 20 iunie 2006
POZE_Alex
www.dropshots.com/mitilica" target="_blank">FILME_Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Poti sa epilezi tu cu penseta zona inciziei, fiecare fir in parte, nu iti recomand acolo epilatorul pentru ca taietura deniveleaza pielea si nu e exclus sa prinzi la aparat pielea si sa o smulgi. Asa, cu penseta stii clar ca ai apucat doar un fir, n doare prea tare ca atunci cand smulgi mai multe fire o data, mai ales dupa ce s-a fortificat radacina si poate au crescut mai multe fire intr-un loc. Nu iti recomand nici sa pui ceara fierbinte pe incizie pentru ca pielea acolo e foarte fina si subtire si se poate smulge cand tragi fasia de ceara, o sa sangereze si se poate infecta, sau pot plesni vase mici de sange pe incizie... Eu am folosit intai penseta, apoi aparatul, acum nu-mi mai creste deloc par langa cicatrice pentru ca am smuls radacinile multi ani pe acolo.

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/
Poze cu Anna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

Eu m-am epilat cu ceara la 5 saptamani de la cezariana. Se vindecase frumos si cosmeticiana a pus fara probleme ceara pe incizie. De atunci ma epilez lunar si n-am avut probleme. Defapt si medicul mi-a spus ca ma pot epila si pe cicatrice.

Alina Radu Teodor si Anya Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyana spune:

Eu cred ca a trecut sufiecient timp si te poti epila fara teama. Eu m-am epilat cu epilatorul dar la f scurt timp dupa operatie(nu mai stiu exact cand).

mami &Andrei



"Esti absolut in sigurantza cand nu te afli nicaieri..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Nu mai stiu exact la cat timp am inceput sa ma epilez din nou inghinal, cred ca inainte de 8 luni, si totul a fost ok. Singura mea problema este ca nu mi s-au refacut bine nervii in zona (si cred ca nici n-or sa se mai refaca vreodata). Din cauza asta e o senzatie ciudata cand trage ceara din zona respectiva. Nu doare, dar parca n-ar fi pielea mea acolo. In rest totul e ok.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005
Delu Prichindelu'

Castigatoarele Andre_ea-Ileana-Hopes-DianaR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

Eu am cicatricea verticala si zona necesara epilarii e chiar mai mare. Dar cum spuneau fetele, pensez. Am incercat si eu cu ceara, zona s-a albit vreo 2 zile, dar sa nu spun ce m-a usturat atunci imediat. Asa ca am renuntat.

Mergi la inceput