ne facem singuri sange rau din nimic?

ne facem singuri sange rau din nimic? | Autor: alesssia

Link direct la acest mesaj

dragi forumisti. bebele meu doarme, deci am avut timp sa cetesc si subiecte mai vechi de pe acest forum, timp in care ma gandeam ca socru-miu ma cam enerveaza. si tot cetind, am avut o revelatie!
in momentul in care ne simtim atacati sau enervati de cineva, nu mai avem rabdarea sa ne punem si-n locul persoanei respective sa vedem ce si cum. nu, pur si simplu ripostam. si ma refer aici mai ales la babacii care ne fac tot felul de probleme, dar ma gandesc ca ei fac asta si din plictiseala, datorita conceptiilor invechite rau, ptr. ca au gena de "sfatuitori" si "atotstiutori". ma gandesc uneori ca-i judecam cam aspru, iar ei uneori saracii nici nu stiu pe ce lume traiesc.
voi? ce ziceti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Eu zic ca "babacii care ne fac probleme" sunt oameni maturi si ar cam trebui sa invete pe ce lume traiesc, fiindca unii au facut rau propriilor copii in copilarie si continua sa faca rau si cand copiii au ajuns adulti.

Asta e experienta mea.


http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911

_
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alesssia spune:

mmmm si la mine s-a intamplat la fel, dar am ajuns la un grad de......"nesimtire" asa de mare, ca nu-i mai bag in seama deloc. ma mai enerveaza si acum, dar....incerc sa constientizez ca...ei fac asta din prostie, din nestiinta. si faza e ca sunt atat de incuiati, ca....nu ai nici o sansa sa le destupi capetele. asa ca...........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Bravo, Alesssia, vezi asta este solutia. Cum spunea un amic "nu te ferbe ca nu renteaza". De ce sa ne enervam si sa ne amaram viata ptr lucruri care stim din start ca nu le putem schimba si ca nu merita sa ne consumam ptr ele. Iar cand suntem alaturi de niste oameni, pe care nu-i putem schimba, nici cu altii, si nici pe ei ca personalitate si actiuni, mai bine ii acceptam asa cum sunt. Si ne gandim, ce sa-i faci astia sunt, asa reactioneaza, deci nu ne afecteaza atata.
In cazul tau sunt prezentati socrii, care in cele mai multe cazuri sunt considerati inamicii numarul 1. Dar pot fi parintii, vecinii, colegii de servici, etc. Cred ca de noi tine sa fim calmi in unele situatii si sa nu raspundem provocarilor.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia_sampetru spune:

Cred ca mai in toate familiile se intampla asta...ma gandeam ca sunt unicat, dar vad ca ma insel..

Solutia noastra a fost sa me mutam din casa lor,asa ca au ramas singuri, si-si mananca creierii intre ei ( socra cu socrul).. asa le trebuie, hai ca sunt rea acum...Eu si sotul, mergem la 2 -3 zile in vizita la ei, si atunci zicem doar: Da, da, da.. zicem ca ei dar facem ca noi; uneori, soacra-mea coboara pana la usa blocului, sa ne conduca, deh... si-i sopteste la ureche fiului de 26 de ani: Sa mergeti acasa, da?? si sa-mi dati bip sa vad ca ati ajuns.. dar noi,o luam spre casa, si dupa primul colt, schimbam traseul... si radem 2 ore pe seama lor... e bine ca acum nu mai bagam nimic in seama, chiar ne amuzam... si ce ne mai distram pe seama lor..daca ar sti soacra-mea, ar face crize de isterie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Dianaintruder, maica-mea ar fi in stare si acum cand sunt casatorita si am un copil, sa spuna la babele ei daca e intrebata, ca sunt virgina.Acelasi lucru il patesc si eu, mai ales cand ma duc la ei, ei fiind in alt oras, iar daca mai ies cu o prietena si vin acasa mai tarziu de 22:00 incep telefoanele sa sune, "ca ce fac, la ora asta se sta in oras?!! Treci acasa!" Nu ma suna sotul, si ma suna ea.

Trebuie sa recunosc, uneori ma apuca toti dracii, dar.....asa e ea.

Aura si samburelu' Dimitrie
Don't argue with an idiot. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alesssia spune:

eu una, incerc sa ma conving ca asa sunt ei, ca sunt batrani, si ma refer si la babaci si la socrii si ca.....nu-i poti schimba defel. daca ar constientiza cate prostii pun pe minut.....nu ar mai vorbi. DAR...multumesc lui D-zeu ca....sunt suficient de isteata sa vad ca ceea ce zic ei nu e ok ptr. mine si....merg mai departe. mi-e muuuultttt mai bine de cand am adoptat aceasta tehnica. e perfecta!
pe de-o parte...mi-e mila si de soacra-mea pentru ca.....ceea ce-si doreste ea....nu se va implini in veci.
pupici

Mergi la inceput