Iubire virtuala...ce se intampla cu mine??

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
mi-a spus odata: ¨nu stiu.. te muti la mine.. ma mut la tine.. fugim in lume¨..sau lucruri de genul asta.. la care nu stiu ce sa raspund..


raspunde-i: bine!
Cind?! Vii acum sa ma iei?

asta ca sa iti da seama daca intr-adevar ar pleca in lume cu tine in spinare... fara sa te fi vazut macar vreodata...

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Laura cand lucrurile nu merg bine in relatia pe care o avem, atunci lasam loc altora in sufletul nostru sau in viata noastra. Totusi, este o naivitate sa crezi ca te poti indragosti de cineva doar vorbind pe net, fara sa te intalnesti fata in fata. Eu o compar cu indragostitul de un personaj dintr-un roman, cum mi se intampla mie in adolescenta (atunci nu era netul), cand am citit "Cei trei muschetari" si la fiecare recitire m-am indragostit de un alt muschetar... era clar o fantezie si nu avea nimic de-a face cu sentimentele reale.
Problema reala aici este relatia cu sotzul tau. Scuza-ma ca-ti spun asta, poate gresesc, dar mie nu mi se pare din ce povestesti tu, ca el te iubeste. Cand iubesti vrei sa ii faci placere omului pe care il iubesti, vrei sa-l faci fericit. Nici sotzul meu nu e o fire romantica, dar n-a ras niciodata cand i-am organizat o cina romantica, ba chiar a fost foarte impresionat (cu toate ca el n-ar organiza o cina romantica). Timpul petrecut impreuna este de asemenea foarte important. Eu abia astept sa ajunga sotzul meu acasa si sunt gramada pe el, ne gadilam si ne alergam prin casa si ne jucam ca niste copii. Iar relatia sexuala e foarte importanta. Nu mi se pare normal ca el sa nu acorde importanta preludiului, sau postludiului, doar vorbim de dragoste nu de sex cu o necunoscuta.
Din cate am citit eu, te-ai casatorit foarte tanara, poate sotzul tau e primul barbat din viata ta. Esti sigura ca iubirea face parte intr-adevar din relatia voastra, sau totul a devenit o comoda obisnuinta?
Te sfatuiesc sa lasi la o parte iluziile de pe net si sa evaluezi cat poti tu de "la rece" casnicia ta. S-ar putea sa ajungi la niste concluzii interesante.
Ca o paranteza, si eu eram intr-o relatie de 5 ani cu cel care a fost primul barbat in viata mea, eram total nemultumita de ceea ce ajunsese relatia noastra, dar nu aveam curaj sau nu voiam sa vad ce devenise. Atunci a aparut in viata mea altcineva, de care am crezut un moment ca m-am indragostit... Nu era asa, insa asta m-a facut sa deschid ochii, sa vad unde ajunsesem, sa imi dau seama ca stateam langa omul langa care eram doar din obisnuinta si dintr-o foarte prost inteleasa prejudecata, care mi-a fost inoculata de mica.
Succes si curaj!


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Elise, poate chiar vine printul... Eu in locul ei n-as incerca sa intreb

Laura, bine ca te-ai hotarat. Acum va trebui sa stergi cu buretele tot ce ti s-a intiparit legat de print. Umple-ti timpul cu absolut orice. Nu-i mai raspunde nici la mesaje, nici pe net, la nimic.
Si seteaza-ti ca target pentru viitor, dupa ce o sa te linistesti, rezolvarea problemelor voastre. Nu neglija. daca nu o sa le rezolvati, vei ajunge in acelasi impas in viitor.

Iti urez succes si cred ca ai facut alegerea optima pentru tine.

Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alesssia spune:

Laura draga, faza cu "fugitul in lume" imi aduce aminte de o persoana din trecutul meu, care de asemenea, era, f. romantica, vreme de vreo 2 ani, cat am avut o relatie la distanta. Pe urma....am vazut ca acest "romantism" era doar un mod de a-si atrage "victimele". Sotul meu e poate prea realist DAR...cand ne-am facut un plan....se pune si-n practica. Cu cel "romantic"...au ramas doar vorbe...
Rad si acum de cat de prostuta am fost. Sunt frumoase vorbele, intr-adevar....DAR.....nu sunt suficient.
Comunica sau invata sa comunici cu sotul tau!
asta e sfatul meu si.....mai ales pe plan sexual, spune-i DIRECT ce vrei si ce nu.
succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Originally posted by Adina Iulia

Elise, poate chiar vine printul... Eu in locul ei n-as incerca sa intreb




da, e o sansa de 0.000000001 si unul ala nebun a fost barbatu-meu, care-i luat, asa ca nu risca nimic.
Poa' sa incerce.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

laura chestia cu indragostitul pe net e destul de periculaosa!
asa cum au spus si fetele cuvintele frumoase pe care ti le-a spus au gasit rezonanta la tine in suflet pt ca tu nu te simti iubita!
desi stii ca te iubeste ai nevoie si de dovezi...iubirea fara dovezi e ca pomul fara fructe! e seaca!
acum sa-ti spun de cate ori m-am indragostit eu pe net?!
de multe ori si de fiecare data am luat teapa...cand m-am intalnit cu persoana m-am desumflat.....si m-a durut al naibii de tare!
pt ca, nici eu nu ma simteam iubita(si chiar nu eram!) si ma simteam ca un pamant secetos...aveam nevoie de cuvinte care sa umple golul,primeam orice vorba cu pasiune...
pana cand m-am linistit....pana cand mi-am dat seama ca e doar nevoia mea de iubire si nimic mai mult....

asa ca ai grija,mare grija....eu zic sa pui punct si sa te concentrezi pe casnicia ta!
acolo tb sa-ti consumi energia,sa-l faci pe sotul tau sa te inteleaga,sa primesti iubirea pe care ti-o dorest...
dar asta e o alta poveste....cum sa faci!


Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Am o cunostinta destul de apropiata care si-a lasat sotul si a divortat (au si copil mic) pentru o pasiune intalnita pe net. Intr-un final, dupa ce a divortat, a aflat ca el e insurat si o cauta nevasta aluia....
Asa ca.... okii cat cepele!


Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Laura, daca ai posibilitatea si stii bine engleza, iti recomand cartea "Healing your aloneness" (Cum sa ne vindecam singuratatea) de Erika Chopich & Margaret Paul.

Iata un citat de acolo care nu mai necesita nici un comentariu si pe care poate n-ar fi rau sa-l citeasca si sotul tau:

Sexul si conexiunea dintre doua persoane
Una din principalele neintelegeri dintre barbati si femei are loc in domeniul sexualitatii. Multe din cuplurile cu care lucram vin la noi cu aceeasi plangere: el vrea mai mult sex, iar ea nu. Problema este in general aceeasi – o lipsa a legaturii emotionale si spirituale.
Multi barbati, desi evident nu toti, folosesc sexul ca pe o modalitate de a se lega intim, insa multe femei nu pot avea sex decat dupa ce se creeaza o legatura intima. Acest lucru creeaza o dilema pt. multe cupluri, deoarece barbatul spune „Daca facem dragoste o sa ma deschid fata de tine si o sa ma simt mai legat de tine”, iar femeia spune „Dar eu nu simt nevoia sa facem dragoste pana nu te simt deschis si legat emotional de mine”. In plus, multi oameni folosesc sexul ca pe o metoda de a se confirma pe ei insisi si de a se simti bine cu ei insisi. Aceasta este o dependenta sexuala, deoarece ei sunt convinsi ca se simt bine numai cand se dovedesc atragatori pt. partenerul lor si cand au sex cu acesta. Persoana aflata la celalalt capat al acestei dependente se simte adesea presata sa-si faca partenerul fericit. Nu exista nici o sansa de conexiune sufleteasca in acest tip de interactiune. Ambele persoane sfarsesc prin a se simti prost si neintelegand de ce nu se poate crea legatura emotionala.
Sexualitatea poate veni din perspectiva ego-ului sau din cea a Eului Superior. Sexul din perspectiva ego-ului intotdeauna are loc cu intentia de a obtine ceva – a obtine dragoste, conexiune, confirmare, eliberare de tensiune, orgasm etc. Sexul din perspectiva Eului Superior este intotdeauna o expresie a dragostei si este ca atare o reactie de daruire. Uneori asta creeaza confuzie, ca atunci cand un barbat care vrea sa faca dragoste ii spune femeii care nu doreste asta „Dar eu vreau doar sa te iubesc. Nu ma lasi sa te iubesc”. Asemenea declaratii confuze o pot innebuni pe o femeie. El spune ca vrea s-o iubeasca, dar ea nu simte asa. In mod evident, daca ar vrea s-o iubeasca nu ar vrea ca ea sa faca dragoste cu el cand ea nu doreste acest lucru. Dimpotriva, el ar vrea sa stie ce-si doreste EA si s-ar simti bine daruindu-i ceea ce-si doreste EA. De fiecare data cand un barbat incearca sa convinga o femeie sa faca dragoste cu el in ciuda lipsei de dorinta a femeii, acel barbat este fixat in ego-ul lui si incearca sa obtina ceva, chiar daca sustine ca este din cauza ca o iubeste. Situatia inversa e la fel de adevarata si atunci cand o femeie incearca sa-l convinga pe partenerul ei sa faca dragoste cu ea din cauza ca are ea nevoie de confirmare si de dorinta lui pentru propriul ei ego.
Sexul facut din perspectiva Eului Superior este o experienta profund senzuala. Cand cuplurile fac dragoste din perspectiva Eului Superior, nu trebuie invatat nimic. Atunci cand ei isi exprima in mod natural sentimentele de dragoste unul fata de celalalt, totul intre ei decurge si curge in mod natural. Oamenii au probleme sexuale de indata ce temerile si convingerile ego-ului intra in relatie si amandoi partenerii fac dragoste din perspectiva „copilului interior pierdut”, incercand sa primeasca iubirea pe care nu au primit-o in copilarie. Din clipa cand energia sexuala trece de la a darui la a primi, apar problemele. Chiar daca o persoana este capabila sa daruiasca in timpul actului sexual dar in restul relatiei vrea doar sa primeasca, si acest lucru se va reflecta in relatia sexuala.
Insa atunci cand ambele persoane sunt deschise unul fata de celalalt din perspectiva Eului Superior si cand au stabilit legatura de iubire si de energie sufleteasca, atunci si sexualitatea lor va functiona liber si natural. De aceea foarte rar problemele sexuale pot fi rezolvate prin schimbarea comportamentului. Numai cand intentia profunda din sufletul nostru se schimba de la a primi la a darui si cand are loc adevarata conexiune sufleteasca, se rezolva si problemele sexuale.

Comunica deschis cu sotul tau si apoi vezi ce se intampla. Mult succes!


http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911

_
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Eu am numai o intrebare, daca tipul este asa de romantic si asa de perfect cum de isi cauta iubirea pe net?Cum se face ca e singur?Hai ca am pus doua intrebari.Pe barbatul perfect se omoara fetele...... asa ca e numai un vis, nu este realitate!Trezeste-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Laura, totul e un miraj. Tu esti vulnerabila , simti nevoia de dragoste, tandrete, atentie, plus frustrarea sexuala care isi spune cuvantul. Poate te simti umilita, folosita, cand ...dupa ce isi face treaba, in mod egoist , fara sa fie atent cum te simti, pleaca sau adoarme langa tine. Simti ca esti folosita sau , porbabil ca ti-a facut "datoria " de sotie, nicidecum ca esti iubita. Tu crezi ca faceti dragoste? Simti dragostea? La intrebareas aceasta sa-ti raspunzi.
Cat priveste netul , nimic mai iluzoriu!
Niciodata sa nu crezi in vorbele unui necunoscut...poate foloseste aceleasi fraze cu fiecare fata, simti nevoia unor vorbe frumoase. Este doar un joc, insa unul periculos, in care iti pierzi cel putin linistea sufleteasca.

Mergi la inceput