La ce varsta instrument muzical?

La ce varsta instrument muzical? | Autor: hermelina

Link direct la acest mesaj

Buna!De la ce varsta ar fi potrivit sa dai un copil la un curs de pian, etc?Aveti idee?Merci.


"Daruieste dragoste si vei fi binecuvantat cu dragoste"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

De la 6 ani vioara si de pe la 8 ani pian.

Cel putin asa mi s-a spus mie de la scoala de muzica.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Daca are "sitzfleisch" (fund de stat pe scaun), se poate si la 5.
Viviana, 8 ani e tarziu.Bine, asa se poate i cepe si la 40 de ani,dar ca sa ajungi la un anumit nivel e bine sa incepi sub 7 ani.
Altele vor fi reflexele.



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

quote:
Originally posted by Sabina

Daca are "sitzfleisch" (fund de stat pe scaun), se poate si la 5.




sitzfleisch e cu sensul de rabdare, perseverenta - si ele necesare, de altfel, pentru a invata un instrument.


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

, eu asta am vrut sa zic prin fund de stat pe scaun:))))




Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Exact cum a spus Sabina depinde ce asteptari ai de la el...

Eu nu sunt de specialitate, dar baietelul meu face canto de la 4,9 ani, iar pian de la 5,7 ani cu aceeasi profesoara. Nu are rabdare sa stea pe scaun, dar in 6 luni poate si el sa cante gama si vreo doua cantecele foarte usoare.
Dar eu nu l-a stresat deloc, nu l-am pus sa repete acasa, pentru ca nu vreau sa-l fac muzician... ci doar asa pentru el, mai ales ca-i place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Eu as zice ca cea mai potrivita varsta este cea de 7 ani.

Insa niciodata nu e prea tarziu. Am vazut copii intre 8-10 ani care recupereaza intr-o luna cat 1 copil de 5 ani intr-un an.

Oricum, nu exista vreo regula, in afara de motivatia individuala si de intelect, depinde f mult si de fizionomia si de calitatile psiho-motorii ale fiecarui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns damitea spune:

Fetita mea a inceput pianul de la 5 ani, cu toate ca la Scoala de muzica ne-a spus initial ca nu primesc copii mai mici de 6 ani. Acum cred ca au cam avut dreptate. Ne-am chinuit cumplit cu notele (asta in conditile in care cu literele si cifrele nu am avut probleme), am plans, ne-am suparat, etc. Ii spuneam de multe ori ca putem renunta, ca nu trebuie sa faca asta daca nu ii place. Imi spunea ca ii place, dar ii pare foarte greu. Abia acum dupa un an studiaza din proprie initiativa, dar poate si pentru ca acum poate descifra singura o partitura si pentru ca, vorba ei, "canta cantece, nu exercitii"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danig spune:

Rares si-a dorit o chitara f. mult si am cumparat-o cu intentia de a-l inscrie la Palatul Copiilor, la cercul de muzica, la instrument. Mentionez ca deja activeaza la cercul de muzica, la canto. D-l. profesor ne-a spus ca sunt acceptati la instrument de la clasa a doua, deci trebuie sa punem chitara in cui si sa mai asteptam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlbaIulia spune:

Aici la scolile de muzica se preda metoda Suzuki de la 3,5 ani. Fetita mea a inceput pianul acum vreo 8 luni, la 4 ani, in urma rugamintilor ei ptr. ca ma vedea pe mine la pian.

Ii place f mult, mult mai mult decat celelalte activitati (balet, desen), serile in timpul cinei imi spune: "dupa ce beau leptele, vreau sa ma lasi la pian". Are o profesoara absolut remarcabila - sedintele sint de 30 min, ea nu sta pe scaun mai mult de 10-12 min ptr. ca profesoara ii canta vreun vals pe care ea danseaza (de fapt se zbenguie mai mult). Notele apar pe portativ sub forma de pestisori sau bomboane. In Aprilie are primul recital. Sper sa continue.

Personal, cred ca varsta de incepere depinde de mai multi factori(metoda, profesor, etc.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elsa17 spune:

nu e prea tarziu la 7ani sa incepi sa canti la un instrument,baiatul meu a inceput in clasa 1 la vioara la scoala de arta si sunt multumita

Mergi la inceput