Cum sa-mi ignor soacra?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

"trebuie sa ai niste nervi al naibii de tari ca sa suprapui melodia preferata peste ce spune soacra. Pentru ca asta inseamna ca esti capabila sa stai si sa privesti cu interes in timp cea ea debiteaza ineptii" No, nu-ti trebe nervi asa de tari! Ii dai ignore si gata! Eu in general cand vb ca sa se auda vb ma gandesc la ale mele si mai fac din cand in cand un "Ihi" sau "Da, cred ca asa e!" si daca ma intreaba ce parere am de ceea ce vb ea ii spun candid ca adica la ce se refera si spune ce o intereseaza si-i raspund si intram iar in ciclul ea vb si au ma fac ca ascult...


*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei
Povestea nasterii Teodorei(bb2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by Anuska

"trebuie sa ai niste nervi al naibii de tari ca sa suprapui melodia preferata peste ce spune soacra. Pentru ca asta inseamna ca esti capabila sa stai si sa privesti cu interes in timp cea ea debiteaza ineptii" No, nu-ti trebe nervi asa de tari! Ii dai ignore si gata! Eu in general cand vb ca sa se auda vb ma gandesc la ale mele si mai fac din cand in cand un "Ihi" sau "Da, cred ca asa e!" si daca ma intreaba ce parere am de ceea ce vb ea ii spun candid ca adica la ce se refera si spune ce o intereseaza si-i raspund si intram iar in ciclul ea vb si au ma fac ca ascult...


*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei
Povestea nasterii Teodorei(bb2)





Splendid! Ai prins ideea.
Acum spune-ne daca aceasta atitudine iti aduce beneficii, crezi ca ai reusi mai multe daca i-ai spune: "stii ce? ia nu te mai baga tu in viata noastra".
Poate ar fi dragutz sa facem comparatii intre o atitudine si alta ( cu rezultate).
Cumnata mea (nora a aceleiasi soacre ca si mine) a cedat cu nervii, n-a reusit sa-i inghita toate fitzele si i-o trintea de nu se vedea, de plecat pleca intr-adevar cu coada intre picioare dar stia ea de ce...fiindca pe urma lucra ca o furnicutza la mijlocul terenului pina i-a scos-o pe nas lu' baiata-su, putin cite putin, ca doar "the three eyed monster" are si timp si rabdare si metoda sa astepte alungarea printesei din castel sau incuierea acesteia in virful turnului!
Serios, nu va luptati cu balaurul, o sa va epuizeze, mai bine ingrasati-l cu prajituri dulci, cit mai dulci, pina nu se mai poate misca!

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Asta e mai mult pt apararea mea (chestia cu ignore!), ca altfel risc sa capiez de ce bazaconii spune.....
In general actionez in mai multe feluri in functie de situatie, inspiratie, chef sau mai stiu eu ce.... Astfel o tin mereu in sah si nu poate sa-mi anticipeze miscarile....
Legat de educatia copiilor ii spun mereu ca poate seamana cu maica-sa si nu vor reactiona asa bine ca fii-su la metodele ei.... asa ca e mai bine sa ma lase cu instinctul meu de mama. Culmea e ca da rezultate, uneori spune ca stii tu mai bine ca mama.... Sau vin cu articole din presa, sau net pe care i le bag sub nas, ca deh astia (doctorii) nu-s ei prosti si le stiu mai bine.....
Iar de lucrat pe post de furnicuta, no problem e poveste veche si nu ma mai afecteaza, soata imi povesteste ce ma toarna si am pus-o de multe ori sa repete de fata cu mine ce i-a spus soatei in lipsa mea... (asta mai demult) si dupa ce a dat din colt in colt a lasat-o mai moale cu actiunea asta.
In consecinta dupa parerea mea e bine sa pastrezi un fel de raceala fata de soacra, sa-i dai de inteles ca ii apreciezi sfaturile (desi n-o faci!) si cam atat. Nu cauta sa le intelegi sau sa te intelegi cu ele ca n-ai sansa, daca asta nu se intampla de la inceput! Parerea mea , coane Joitzicule! Parol!



*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei
Povestea nasterii Teodorei(bb2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caramel spune:

Intr-o seara am venit foarte obosita de la serviciu si n-aveam chef de nimic.Soacra vine in vizita, se aseaza pe fotoliu si incepe: ba una , ba alta, ca voi nu vedeti copilul asta ca-i mai mult bolnav, ca alea de la gradinita nu se ocupa de el cum tb, ca sunt niste incompetente, ca n-o schimba nimeni cand se scoala dupa-amiaza,etc,etc,in cond. in care noi platim sute de euro la gradinita.
Discutia asta e de cand lumea si m-am saturat de ea.
Asa ca, tac ca mortu-n papusoi, si ma fac ca n-aud.
Mai zice ceva, eu nimica.
Nici una nici doua, se ridica si da sa plece.
Copilu': "de ce pleci, buni?"
Buni:"o sa intelegi cand o sa fii mai mare"
Si a plecat!
HI!HI!HI!
Nu mi-a venit sa cred ce usor a fost!
De-as fi stiut mai de mult ca tacerea si ignorarea impreuna fac minuni!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DIANA2003 spune:

of fetelor,un subiect pe sufletul meu...si eu nevoie de niste sfaturi...sunt cazuta psihic si nu stiu cat mai rezist...pai locuim impreuna de 5ani(pt ca sotul e singur la parinti am zis ca e mai bine asa)e vaduva,e cea mai credincioasa(asa crede ea)in fata sotului meu e o sfnta(ingeras)dar in sufletul si mintea mea e o scorpie,am avut n discuti mai nou am gasito in punga de gunoi si mi-a scos ochi ca a spalat 2 farfuri,suntem la comun cu mancarea de 5 ani,bucataria e la comun restul cat de cat separat(noroc ca am 2 bai)fetelor sa plec cu chiria ar fi fost o lectie pt ea ca are pensie 2 mil si la bloc in buc nu cred ca rezista,dar am o fetita care nu merita sa o chinui prin casele altora...OFFF.BUBA EI A FOST CA NU AM FACULTATE CA FISU(ACUM SUNT STUDENTA)AM FOST IN SESIUNE NICI NU A STIUT CAND AM AVUT EXAMENE(pt fisu facea rugaciuni)...fetelor umbla in portofelele noastre,ia bani,isi face cumparaturile,daca nu are 2 feluri de mancare cu carne se supara,m-am saturat de ea si sotul meu nu mai vede nimic pt ca eu am facut atate creize si ce dracu nu i-am zis...degeaba...mai nou sa imbonlavit masa de 85ani si a luat-o si pe aia la noi(e credincioasa,nu trebuie sa iti bati joc de parinti)tot pe bani nostri si credeti-ma ca am doua variante in acest moment:ori plecam in afara si pe mine nu ma mai intereseaza,ori vindem si ii cumparam 2 camere ei,si noi facem ceva la curte langa buc dar cat mai departe de ea si sa vina la mine cu programare sa fiu sigura ca nu sunt acasa...fetelor am 25 de ani si ma simt batrana,ma crede-ti??????mai am si nunta in septembrie,nu va imaginati ce e pe capul meu...cu fetita nu prea o las(e la gradinita)momentan nu vorbim,eu nu o bag in seama,ea se baga singura...imi fac mancarica ca imi este sila de ea(sincer)si sta la telenovele toata ziua...sunt suparata,deprimata mai tot timpul...pe sotul meu ma chinui sa nu il inebunesc prea tare,oricum nu le ia ca mine(am zis ca o sa gaseasca tampoane si prezervative in cosul de gunoi)si el a zis"sa nu mai bag in seama toate prostiile,interesul nostru e sa facem ceva pt noi...dar mie imi vine sa plang de suparare...dupa ce ca nu ne ajuta nimeni cu nimic,mai intretinem si 2 babe,si nici o punga de gunoi nu duce la tomberon...de o puturosenie iesita din comun...rudele mele sunt mai departe si nu le povestesc pt ca au mentalitatea aia,"aveti de toate si e batrana si ea"chiar le e mila de socrela,ai mei sunt altfel si nu le pot povesti...incurajati-ma fetelor...am nevoie...ce sfat imi dati???????????
va doresc multa fericire si sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DIANA2003 spune:

imi cer scuze pt greseli dar am scris in fuga,e fetita mea pe aici si imi atrage atentia,noroc ca voi avea ginere si cu siguranta ii voi ajuta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Fetelor, constat ca sun tun caz fericit.
Desigur , si eu mi-am avut propria odisee, dar am rupt pisica de la inceput. Am inteles ca nu am nimic in comun cu socrii decat ...fiul lor, si desi locuiesc intr-o casa spatioasa in buricul targului, am preferat sa ne luam lumea in cap si s-o luam de la "0".
A fost foarte greu, dar suntem stapani in locuintza noastra.
Ei bine , eu asa consider , cata vreme stai in casa alutia, fie parinti, fie socrii, din respect pentru ei, trebuie sa le suporti autoritatea. de fapt, e mult mai simplu: nu e vorba numai de respect- e casa omului, pe terenul altuia joci dupa regulile lui, daca nu-ti convine poti sa pleci. Nu poti trai ignorandu-te reciproc, dar nici intr-o cearta permanenta.
pe de alta parte, e conflictul dintre generatii...ma gandesc , daca noi , cei tineri nu suntem flexibili, nu ne putem adapta , dar ei cu alte mentalitati, principii de-o viatza, cu atat mai putin.
Asa ca, Diana, iti recomand multa tolerantza.
Ne despart 300 de km, suntem vorba cantecului "eu aici si voi acolo, niciodata noi", dar constat ca in ciuda disputelor din trecut, cand am avut meciuri (dar am fost intotdeauna politicoasa, chiar daca discutiile au avut loc pe un ton mai ridicat, probabil ca sa ne auzim mai bine), acum chiar merg cu placere in vizite.
Ce-i drpet, dragii de ei ne-au vizitat doar de 4 ori in 15 ani, la evenimente memorabile din familie.
Asa ca , sa parafrazez zicala "ochii care nu se vad , se uita", iata ca ei debvin dragi, de 3 ori pe an.
Scuze daca par cinica, sunt impaciuitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:



Cum sa-ti ignori soacra ?Cu mai multe multe di-nastea Sau asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:


Fetelor la subiectul asta permiteti-mi sa ma bag si eu.
Sunt cu sotul meu de 14 ani,pana sa ne casatorim acum 6 ani pt soacra mea eram nora perfecta,peste tot pe unde mergea ma vorbea numai de bine,ce fata buna sunt,ce mancare buna fac etc. Pana ne-am luat!
La noi se obisnuieste sa mearga ginerica dupa nasi apoi dupa miresuca si dupa la biserica,e tot alaiul a venit dupa mine in afara de socrii.Ca spunea soacra-mea,ca sta langa biserica si de ce sa se mai deranjeze pana la mine acasa.Din acel moment mi-am dat seama ca ceva PUTE.Am fost la biserica,apoi la restaurant si de acolo binenteles ca m-am dus cu sotul la socrii,urma sa locuim acolo avand casa mare.
Din aceea zii mi-a mancat zilele si sanatatea asta de femeie,socrul meu fiind un om care nu ti-ar spune nici da-te mai incolo.Oricum la terminat psihic si pe el.
Abia peste doi ani am aflat ca nebuna asta ne-a blestemat pe amandoi in biserica chiar in ziua cununiei religioase,a auzit nasa cand ia spus sotului meu:Blestemat sa fii tu cu alegerea ta!
Va d-ati seama ce tampita? Nu i-am facut niciodata nimic,nu am jignit-o,cand veneam din oras ii aduceam aproape intotdeauna cate ceva... Sotului meu i-a fost rusine sa-mi spuna ce a spus masa,dar oricum a fost o discutie la 2 luni dupa casatorie si atunci am luat amandoi decizia de a pleca din casa aia si a sta singuri.Ma bucur pt decizia luata de atunci suntem buna ziua-buna ziua,vine vede fata dar atat si nimic mai mult.
Am pus-o la punct de acum 6 ani si vad ca stie de respect si sunt super bucuroasa ca nu trebuie sa-i vad fata decat f f rar.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574
Povestea fetitei noastre

Laura si bebe Maya

Mergi la inceput