am nevoie de sfaturi

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

in limba italiana ar trebui sa se simta iubita de ta-su.de la ultima vacanta de anul trecut chiar daca mama mea era cu noi ea nu facea altceva decit sa zica sa ne intoarcem acolo.cu tatal ei am lasat-o de multe ori la sf de saptamina,doar ei doi ptr ca eu lucram si nu s-a schimbat nimic.mai mult a speriat-o cu vrajitoarea si nici singura la baie nu mai mergea.nu are rabdare sa se coboare la mintea ei,sa-i explice lucrurile pe intelesul ei,sa-i spuna de ce nu se poate cumpara o jucarie noua in fiecare zi.cind i-am spus ca daca continua sa-i cumpere de fiecare data ceva va creste fara dorinte a zis ca sint nebuna.si rezultatul nu a intirziat sa apara,mergea cu el doar daca "are bani".cu mine cind merge intelege ca nu-i cumpar mereu jucarii si nu face circ prin magazine.comportamantul lui fata de ea lasa mult de dorit.e infantil.de exemplu asta vara fetita s-a legat f tare de nashul ei care facea ceea ce tatal ei nu face:o tinea pe picioare,ii dadea sa manince cu rabdare,o invata lucruri noi si normal ca i-a cistigat afectiunea si increderea.domnul tare a pus botul si a zis ca el n-are copil,ce copil e ala care nu-l baga in seama.acum doua zile i-a spus :eu il iubesc pe nashu si ma imbrac cu cojocelul de la el.rezultatul a fost ca nu i-a mai vorbit toata ziua chiar daca ea a incercat sa comunice si sa se joace cu el.si exemple ar fi multe dar eu acum vreau doar sa-mi ajut copilul.relatia mea cu el e terminata si nu mai poate fi ce-a fost chiar daca am incercat de nenumarate ori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redi spune:

Nu stiu daca pe tatal ei il doare cand fetita il respinge ,eu cu asta am avut noroc ,ca il dispera daca spune nu vreau cu tati sau ceva de genul asta.
Si sunt convinsa ca el este problema ,tatal ,si baietelul meu s-a apropiat de alti barbati din familie ,si asta iar l-a facut sa deschida ochii sau inima ,nu stiu .
Nu-i pierdut ,lupta ca trebuie sa ajuti fetita sa creasca fericita.
Nu iti pot spune "preface-te tu ca il iubesti ,ca sa il iubeasca si ea ",dar eu i-am aratat copilului ca si eu il iubesc pe tati ,il respect si copiii copiaza ce vad la noi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redi spune:

Zic o prostie dar s-ar putea sa fie si o solutie:
Te-ai gandit sa lasi fetita in Romania ,mama ta o iubeste vad,pana tu iti rezolvi total problemele cu tatal ? Adica ori stati separat ,ori pune umarul si ajuta si el copilul ,varsta e destul de mare si va intelege din ce in ce mai mult ,ii va spune si mai multe ,la cinci ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

disperare e un cuvint mare.e normal sa-i para rau dar ramine doar cu parerea de rau,nu incearca sa caute motivul ptr care ea se comporta asa.stie ca se agita cind e nervos si nu se controleaza,citeodata il apuca dragul si-i mai deseneaza cite ceva dar asta se intimpla rar.cred ca am sa merg cu ea o perioada in romania si sa observ ce comportament are dupa care am sa iau legatura cu un psiholog.iti multumesc mult ptr sfaturi.incet incet sper sa ajung in miezul problemei si sa o rezolv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Si noi ne confruntam cu probleme asemanatoare, copil bilingv, vorbeste doar cu cine vrea. Insa cei care o forteaza sa vorbeasca cu ei, ori le da "ignore" ori le spune "lasa-ma in pace" sau "pleci de aici" sau alte amabilitati
In iulie anul trecut ne-am mutat separat de tatal ei, am si divortat de atunci, si situatia incepe sa devina mai roz. Se ocupa de ea un psiholog (o fata tanara care ii este si profesoara de dans, deci se cunosc bine) si tot anturajul spune ca fetita mea a facut progrese semnificative.
Eu zic ca daca ai posibilitatea sa schimbi mediul, fa-o.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

quote:
Originally posted by Gabi_K

Si noi ne confruntam cu probleme asemanatoare, copil bilingv, vorbeste doar cu cine vrea. Insa cei care o forteaza sa vorbeasca cu ei, ori le da "ignore" ori le spune "lasa-ma in pace" sau "pleci de aici" sau alte amabilitati
In iulie anul trecut ne-am mutat separat de tatal ei, am si divortat de atunci, si situatia incepe sa devina mai roz. Se ocupa de ea un psiholog (o fata tanara care ii este si profesoara de dans, deci se cunosc bine) si tot anturajul spune ca fetita mea a facut progrese semnificative.
Eu zic ca daca ai posibilitatea sa schimbi mediul, fa-o.
Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)



ar fi bine ca si ea sa le raspunde chiar si cu "amabilitati"dar nu o face.ceva posibilitati de schimbare a mediului ar fi si sint convinsa ca atit ptr mine si cit ptr ea e cea mai buna alegere numai ca imi cam lipseste curajul.am crescut fara tata si stiu cum e.dar al meu era mult diferit de tatal fetitei.m-am gindit sa ma intorc in tara si sa incerc sa-mi caut un job.deocamdata am sa ma intorc ptr o perioada sa vedem.o intrebare daca imi este permis.ai stat intr-o alta tara si te-ai intors in romania?nu de alta dar daca e asa as dori sa stiu cum s-au acomodat copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Nu, la mine nu a fost schimbare de mediu. Noi acasa vorbim maghiara, la gradi romana, mai invata si engleza, si mai face parte si din corul comunitatii evreiesti, deci stie multe cantece in ebraica... deci ea saraca foloseste 4 limbi, din care 2 intensiv. Crede-ma, mai bine nu zice nimic pt persoanele straine decat sa te faca de rusine

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

exista oare vreo carte despre acest mutism selectiv? pe internet nu am gasit mare lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Asta este ceea ce am gasit eu.

Mutismul selectiv este specific copilului intre 6 si 9 ani si se descrie ca un refuz al copilului de a mai vorbi in anumite situatii, desi ei au achizitionat limbajul. Acesti copii aleg sa nu mai vorbeasca, ei par a selectiona situatiile sociale in care vor sa vorbeasca.

Mutismul selectiv este o severa selectivitate in vorbire, determinata emotional. Copiii care sufera de mutism selectiv, au dobandit si dezvoltat capacitatea de comunicare prin limbajul expresiv si, deodata sau treptat, in jurul varstei de 5-6 ani, incep sa vorbeasca numai in anumite conditii sau numai cu anumite persoane. Exista si situatii in care refuzul copilului de a vorbi este total, sau acesta comunica doar prin silabe.

Aceasta tulburare se abordeaza prin psihoterapie asociata.

Ai intrebat-o vreodata ceva despre desenul ei? Ce a vrut ea sa transmita?



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

nu-mi apune decit cine e pe desen si atit.ce am dedus eu e ca pa tata il simte departe de ea si se vede si in comportament.degeaba incerc sa-i apropii.chiar daca o trimit in parc cu el,daca se duce,cind se intoarce din nou il ignora aproape total.iti multumesc ptr rindurile pe care le-ai scris.totusi trebuie sa existe o carte pe undeva.e o fetita inteligenta si e pacat sa nu comunice,mi se rupe inima cind o vad asa.

Mergi la inceput