after school da sau nu?

after school da sau nu? | Autor: dcop

Link direct la acest mesaj

In toamna Anamaria mea va incepe scoala, dar cum nu pot sa o iau la ora 12 de la scoala ce sa fac?
Am 3 variante:
- Doua bunici care o rasfata, soacra a zis ca o ia de 3 ori pe saptamana cu conditia sa o duca acasa la ea sa manance si sa doarma (iar Anamariei nu prea ii convine), iar mama poate sa vina doar de 2 ori pe sapt.
- O bona pe care ar trebui sa o caut, si nu cunosc pe nimeni disponibil,e-adevarat ca nu prea-mi vine sa las copilul si casa pe mana unei necunoscute
- After school particular - as inclina mai mult catre aceasta varianta.

Am gasit 3 after school mai aproape de Drumul Taberii, si as dori sa cer sfaturi de la cei care au auzit despre ele sau chiar au copii acolo:
Philip afterschool in Cotroceni
Casuta Piticilor langa Plazza
Altib center in Cotroceni




mami de dpitigoi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Nu pot sa-ti spun DA sau NU, numai tu poti alege ce este mai bine pentru copilul tau.
Pot sa-ti spun doar atat:
Inceputul scolii reprezinta o etapa foarte importanta in viata unui copil si pentru unii copii reprezinta un stress real. Nu mai sunt cu parintii, nu mai sunt cu educatoarea, nu mai sunt cu colegii lor de la gradintia, sunt speriati, nu sunt siguri pe ei, nu suporta bine schimbarea.
Daca il dai la after school din primul semestru s-ar putea sa resimta negativ.
In clasa fi-mii toti copiii au mers la after school dupa cateva luni de la inceputul scolii.

Acum sunt in clasa a III-a si au fost urmatoarele probleme , daca pot sa le spun asa amintite de invatatoarea lor:
- isi fac temele in graba si nu aprofundeaza
- la teste tot asteapta sa fie indrumati de cineva
- nu au incredere in ei
- sunt foarte obositi
- nu prea isi fac lectiile in liniste, sunt altii care termina mai repede si fac galagie
- s-ar putea ca invatatoarea de acolo sa le explice temele in cu totul alt mod decat il face cea de la clasa si copii sunt confuzionati.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Dcop, pareri sunt si pro si contra. Poti incerca intai varianta cu buncile si, daca nu merge, poti apela la un after school apoi. Insa am citit ceva care mie una nu mi se pare ca ar fi bine: sa duci copilul la bunica, 3 zile pe saptamana, iar celelalte zile la voi acasa, cu alta bunica. Cred (e numai parerea mea), ca nu este bine. Ar trebui o singura bunica (pot avea stiluri diferite de a lucra cu copilul si nu se stie ce va iesi) si intr-un singur loc (si acasa la copil ar fi cel mai indicat). Repet, e numai parerea mea.

Claudia

PS Iti trimit un PM.
edit: ups, vrei sa-ti activezi PM-ul, sa-ti pot trimite un mesaj?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dcop spune:

Multumesc pentru raspunsuri!

Viviana, adevarul e ca m-am gandit ca e destul de greu pentru ea, dar am citit despre experiente pozitive ale unor parinti, si cred ca am retinut doar ce am vrut.


In ceea ce le priveste pe bunici, e o poveste lunga lunga. Cu soacra mea nu ma inteleg prea grozav (ne-am certat de cateva ori destul de rau), ca atare nu a fost un personaj activ in viata copilului. E o femeie mai comoda care-si respecta cu strictete programul de masa si de somn. Mi-a spus foarte clar ca daca vreau sa o ia pe Anamaria de la scoala, o sa mearga la ea. Nici mie nu-mi convine situatia asta si stiu ca Anamaria nu o prea iubeste si nici nu vrea sa mearga in vizita sau in vacanta acolo.
Mama este cea care m-a ajutat cu Anamaria, se iubesc, se inteleg bine, dar ea sta in Berceni si eu in Drumul Taberii, e bolnava si i-ar fi foarte greu sa vina in fiecare zi.
Oricum nici una nici cealalta nu cred ca ar putea sa o ajute la lectii ci doar sa-i impuna un anume program.

Am activat PM ul - cred- si cu ocazia asta am descoperit si cum sa corectez semnatura (daca ati sti de cand ma chinui...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

E complicat sa alegi. Cl are dreptate cu 2 bunici se zapceste copilul si apar si chestiile gen: buni cealalta ma lasa...

Incearca si cu bona.

Mergi la scoala unde o vei inscrie, vorbeste cu viitoarea invatatoare, poate are vreo cunostinta tot invatatoare, iesita la pensie. Sunt convinsa ca o sa te poata ajuta.





Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Dcop, ai PM. Vad ca nu ti l-ai deschis, poate ca nu ai vazut ca ai primit ceva...

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Aceeasi problema o aveam si eu acuma trei ani, doamne cate mii de discutii si studii si comparatii am facut atunci, si in final am ales ca sa il duc eu acasa de la scoala , ii dau papa si eu plec inapoi la lucru apoi vine din cand in cand cate o bunica sa stea cu el strict pentru a fi cineva in casa, isi face si si-a facut din prima zi singur lectiile (i-am explicat frumos ca asta e treaba lui ... asta si doamna le-a tot spus ca sa nu ceara ajutorul parintilor si sa-si faca singuri ... le-a insuflat acest lucru), de anul asta mai sta si singur 4, 3, 2 ore depinde de problemele bunicii.
Sunt multumita de alegerea facuta, se descurca minunat la scoala, si cred din tot sufletul ca e rapid si iscusit la scoala din cauza ca lucreaza independent.

Dupa parerea mea cel mai bine este ca sa stea supravegheata de catre o bunica , iar lectiile sa le faca absolut singura, trebuie din prima zi sa stie ca asta este treaba ei si nu le face nici bunica , nici mamica , astfel isi creeaza o gandire de la bun inceput si se va obisnui sa gandeasca ea.
Fiul meu are deja noua ani (cls a III a) si numai atunci cand nu stie intr-adevar ma intraba si asta la telefon sau cand ajung acasa.
In rest eu seara doar verific temelesi il ascult daca a avut de invatat vreo poezie , sau altceva.
Varianta after scool am ales-o doar pe perioada vacantei si l-a felicitat pe copilu doamna de acolo cand isi facea temele pentru ca nu intreba deloc ( din cauza ca nu era obinuit sa intrebe) fata de ceilalti copii care tot timpul asteaptau o indrumare , o idee (asta din cauza ca asa erau obisnuiti).
In perioada vacantei era o singura zi cu lectii , in rest joaca si iar joaca , dupa o luna i-am facut eu program zilnic, cu lectii, joaca, papa, si l-am tinut acasa.
Avantajul de la after scool este ca vine cu lectiile facute si corectate si ghiozdanul facut pentru a doua zi, este un super avantaj pentru noi ..... dar pentru copil asta nu e un lucru tare bun, cum mai spunea cineva aici , viviana, sunt copii obositi, fara incredere in ei,asteapta tot timpul sa fie indrumati, nu au initiativa , pot fi derutati din cauza explicatiilor diferite.
Doamnele inv nu prea sunt incantate de copii care invata la afer scool , vis a vi de copii care isi fac temele singuri acasa, fara mama, tata , bunica , bunicul.
Chestia asta o spun ca am prietene i domeniu si sunt spicuite din discutii din cancelarie si concluzii ale lor.

Asta e parerea mea si a celor din jurul meu.

Poate am fost putin incoerenta, dar din cauza ca sunt la lucru nu am timp sa formulez o explicatie prea frumoasa, sper ca totusi am fost explicita.

bafta in a lua decizia corecta

ANDANII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IEPU spune:

Pe la noi ii zice semiinternat.
Adica am dus un pat pliant si lenjerie, papuci, prosop si pijama.
Mancarea venea in sistem catering gata portionata in caserole. Copiii aveau cateva incaperi la demisolul scolii separate pentru fiecare activitate iar lectiile le faceau intr-o sala obisnuita de clasa.
Am inceput dupa vacanta de iarna in clasa 1 si a ramas asa inclusiv clasa a 3a.
Exista in mod cert un castig de independenta si de selfcontrol. Lectiile vor fi facute dar asupra scrisului nu prea vei avea control. Daca gasesti o tema scrisa urat o sa-ti fie mila sa ii rupi foaia.
Dar orice solutie pe care ai alege-o, ea nu este ireversibila. Te sfatuiesti cu "persoana importanta" si revizuiesti situatia.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Noi am ales solutia aceasta pentru ca nu am avut ce face. Bunica ba venea, ba nu venea, noi nu puteam sa-l luam de la scoala. Asa ca de doua saptamani mergem la after school. Acum, depinde si de cine ii supravegheaza. La noi este o doamna invatatoare. Am discutat inainte de a duce copilul acolo si i-am spus ca pe mine ma intereseaza sa-si faca singur copilul temele. Mi-a zis ca asa si va fi, pentru ca nici ea nu e de acord cu facutul temelor de catre altcineva. Temele si le face singur si la inceput scria foarte urat, pentru ca vroia sa termine repede si sa se joace. L-am avertizat ca daca nu va scrie mai frumos, ii voi rupe foaia. Nu m-a crezut si pana la urma mi-am calcat pe inima si i-am rupt-o. A fost o adevarat fericire sa scrie la ora 19! Am reusit sa ma tin tare si sa-i fac figura asta cateva zile la rand. Daca a vazut ca nu-i merge, a cedat si scrisul lui s-a imbunatatit considerabil. Nu pot sa spun ca scrie frumos, dar nici cu picioarele, scrie acceptabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iri74 spune:

De lectiile copilului este bine sa se ocupe o singura persoana, din afara scolii pt ca fiecare isi impune un mod de lucru dupa care se ghideaza copilul.Eu am baiatul in cl a-III-a si am optat pt un centru after school de un an de zile si asta dupa ce am ajuns la capatul puterilor.Amandoi parintii avem servicii de dimineata pana seara, iar bunicii nu se implica din diverse motive.Baiatul a profitat din plin de libertatea avuta pt schimba scoala pe joaca ajungand sa lipseasca (fuga) de acasa zi lumina(in vacanta mare)iar in timpul scolii nu-l interesa decat calculator si desene.
La inceputul cl a III-a l-am inscris la un centru after school, unde mananca,isi face temele si in plus mai fac diverse activitati educative.Sunt foarte multumita ca am reusit sa-l aduc pe calea cea dreapta.Are ocupatie,l-am desprins de anturaj si s-a ridicat si la scoala.Dar am tinut permanent legatura cu scoala si cu cei de la centru.Sunt psihologi angajati care stiu cum sa procedeze cu copii.
Nu doresc nici unui parinte sa aiba astfel de experiente cu copii.Luati masuri din timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Am copilul la after school club ,aici e adevarat, si sunt foarte multumita. De ce? Am gasit cale de mijloc. Adic a la afterschool club merge de doua ori pe sapt doar unde mananca, se joaca insa nu face teme pentru ca aici nu exista obiceiul asta. Temele se fac acasa.

Eu as sugera sa duci copilul 3 zile pe sapt (in loc sa-l ia soacra cu care vor aparea discutii oricum) la afterschool si doua sa-l ia mama.

Eu sunt libera lunea (fiinda lucrez sambata), joia merg sa-l iau si il aduc cu mine la serviciu (am un sef intelegator) pt inca 2 ore iar vineri il ia sotul meu. Insa aici scoala este pana la ora trei iar eu termin la 5 deci pe la 5, 20 sunt la afterscool sa-l iau. Nu sta acolo decat 2-3 ore.

Combinatia asta m-a facut si pe mine fericita caci nu ma simt vinovata ca il duc acolo si nici nu am implicat terte persoane care oricum n-ar fi facut cum le-am rugat eu deci se iscau discutii.


Luna 16 sapt +Cosmin

Mergi la inceput