femeia= mama sau provider ?

femeia= mama sau provider ? | Autor: Elise

Link direct la acest mesaj

Intrebare pt. mamici, viitoare mamici (si tatici):

Daca ati avea un bb mic, mic, si ati castiga mai mult fatza de sotz - ati fi de acord sa stea el acasa cu bb 2 ani si voi sa fiti provideri?
Ma refer la cazul in care jobul vostru n-ar presupune 8 ore pe zi...ci vreo 12, plus delegatzii de citeva zile/o saptamina?

Edit: in nici unul din cazuri nu se pune problema de supravietuire - insa in cazul in care as munci eu, nu el, am putea sa ne permitem toate mofturile si fitzele (care in genere sint ale mele pt. bb, nu ale lui) . Altfel, nu.

Eu nu-s de acord... asta ca sa imi precizez pozitia de la inceput :)
Solutia pe care am gasit-o eu ar fi sa-si ia el 2 joburi.
Situatie in care el se simte exploatat.

Dar poate gresesc - de ex. maica-mea sustine ca "bb creste si fara mine".



Elise & BBLisa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralu spune:

Eu sunt de acord cu tine. Copiii, mai ales cand sunt mici, au nevoie vitala de mama!
Asta este parerea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu ma multumesc cu mai putini bani, dar cu familia mai pe-acasa :)



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Sint de acord ca mama este vitala pentru un bebelac mititel...poate 1 an sau doi nu ar fii rau sa restringeti putin in asa fel incit sa puteti colabora amindoi...crede-ma vor veni si vremurile cind vrei sa iesi un pic din casa. Mai bine mai putine mofturi dar mai mult timp pentru bebe....acuma bebe nu poate avea alte mofturi decit pe voi doi...putin ii pasa de firme, haine si alte aiureli...voi doi sinteti jucaria ei cea mai de pret.

Mofturile vor veni mult mai tirziu...garantat.

Anamaria mama la Nick (9)& Alex (6)

I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

pai si eu mai pe acasa... cu partea cu "mai putini bani" ma impac mai greu.
Mi se pare ca acu' ar trebui sa fie mai multi, nu mai putini. Ca si noi sintem mai multi... si bblisa e importanta.
Din acest motiv i-am propus ilustrului sotz sa-si mai ia un job: si el mi-a propus sa stea el cu bb, si sa ma duc eu la jobu' meu, ca ar fi echivalent dpdv financiar.

so... vroiam sa stiu care ar fi solutia din punctul altcuiva de vedere:

1 - da, e ok sa stea bb cu tata.
2 - e ok sa renuntam la cheltuieli inutile...
3 - ar trebui conu' tata sa-si ia doo joburi, sa isi tina papushile la standarde :))

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

NU categoric!
Copilul are nevoie maxima de mami lui in primii doi ani de viata.
Ma uit inapoi... cand Calinu meu avea pana in doi ani si imi amintesc ca a fost greu, uneori foarte greu, dar toate astea le-am uitat numai cand imi amintesc mutrisoara aia de bbel mic ghiftuit, mic si proaspat schimbat si alintat si ocrotit de mine, numa de mine!
Ah, si cel mai mult imi amintesc cum statea el lipit de mine si punea asa "tandru" capsoru pe umaru meu, ufff ce vremuri frumoase!


mami de Calin rasfatzat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Votez pentru punctu 3 fara ca tati sa se simta exploatat!

quote:
Originally posted by Elise

pai si eu mai pe acasa... cu partea cu "mai putini bani" ma impac mai greu.
Mi se pare ca acu' ar trebui sa fie mai multi, nu mai putini. Ca si noi sintem mai multi... si bblisa e importanta.
Din acest motiv i-am propus ilustrului sotz sa-si mai ia un job: si el mi-a propus sa stea el cu bb, si sa ma duc eu la jobu' meu, ca ar fi echivalent dpdv financiar.

so... vroiam sa stiu care ar fi solutia din punctul altcuiva de vedere:

1 - da, e ok sa stea bb cu tata.
2 - e ok sa renuntam la cheltuieli inutile...
3 - ar trebui conu' tata sa-si ia doo joburi, sa isi tina papushile la standarde :))

Elise & BBLisa



mami de Calin rasfatzat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bfly spune:

Varianta 2 mi se pare cea mai plauzibila Elise. Daca ar fi sa alegi var. 1, intradevar ar pierde bb momentele pretioase alaturi de mama. In cazul var. 3, sotzul, respectiv taticul ar da in branci de atata munca, ar veni acasa obosit si stresat si nu ar mai avea timp si chef de petrecut cu bebe. Consider ca pe langa asta s-ar crea o atmosfera tensionata in casa, ceea ce e contraindicat pentru bebe mic.
La mofturi si fitze e cel mai usor de renuntat in situatia data.


"Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma."

Roxana, mamica lui Andutu grasunelu' bursucelu' scumpicu' zis "Piedone"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

varianta 2 clar...
daca nu varianta 1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanna10 spune:

Adevarul e ca voi sunteti niste norocoase.

Giulia, in UK mamele au dreptul la 6 luni de maternity leave platite 100% si apoi cred ca inca vreo 3 luni neplatite sau asa ceva. Daca bebe are nevoie de maica-sa CATEGORIC in primii 2 ani, atunci eu nu voi face copii niciodata pt ca eu CATEGORIC nu imi pot permite sa stau acasa 2 ani fara sa muncesc. Sigur ca ca si mame vrem sa facem ce e ideal pt copiii nostri dar cateodata NU SE POATE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LUIZAM spune:

2+3

Mergi la inceput