Problema pt. copii de 10 ani !

Problema pt. copii de 10 ani ! | Autor: coltofeanu

Link direct la acest mesaj

Intr-o cutie sunt 36 figuri geometrice din lemn , patrate si dreptunghiuri , galbene si rosii . Dintre acestea 12 sunt dreptunghiuri , 16 nu sunt rosii , iar 13 patrate nu sunt galbene .

Cate dreptunghiuri galbene sunt in cutie ?


Aceasta problema este din manualul de matematica de cla.a IV -a si ,chiar nu stim cum sa o rezolvam.... Am calculat noi cate ceva , dar nu suntem sigure ... si ne-ar prinde bine o mana de ajutor .

Adriana si mami va multumeste !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

quote:
Initial creeata de coltofeanu

Intr-o cutie sunt 36 figuri geometrice din lemn , patrate si dreptunghiuri , galbene si rosii . Dintre acestea 12 sunt dreptunghiuri , 16 nu sunt rosii , iar 13 patrate nu sunt galbene .

Cate dreptunghiuri galbene sunt in cutie ?




1. 12 sunt dreptunghiuri...36-12=24 (nr de patrate)

Acum culorile:
2. 16 nu sunt rosii...deci sunt galbene, 13 patrate nu sunt galbene, deci sunt rosii

-Ai 13 patrate rosii, restul 24-13= 11 patrate galbene.(gata cu culorile patratelor)
-Culorile dreptunghiurilor: 16 (cate erau in total)-11 (patrate galebene)=5 (dreptunghiuri galbene) si 12-5=7 (dreptunghiuri rosii)

Pe caiet, pt scoala scrii doar operatiile matematice si in paranteza ce reprezinta rezultatul.

Raspuns:5 dreptunghiuri galbene


Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Claujro , multumim pentru rezolvare !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Cu placere! Sper sa inteleaga si fetita ta logica rezolvarii problemei. Succes la scoala!

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelacam spune:

logica la copii de 10 ani?

Mirela cu Alexandru 4 ani si Claudiu de 3 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileene spune:

quote:
Originally posted by claujro
1. 12 sunt dreptunghiuri...36-12=24 (nr de patrate)
Acum culorile:
2. 16 nu sunt rosii...deci sunt galbene, 13 patrate nu sunt galbene, deci sunt rosii
-Ai 13 patrate rosii, restul 24-13= 11 patrate galbene.(gata cu culorile patratelor)
-Culorile dreptunghiurilor: 16 (cate erau in total)-11 (patrate galebene)=5 (dreptunghiuri galbene) si 12-5=7 (dreptunghiuri rosii)
Pe caiet, pt scoala scrii doar operatiile matematice si in paranteza ce reprezinta rezultatul.
Raspuns:5 dreptunghiuri galbene
Claudia



Bravo , FELICITARI PTR LOGICA TA ! Nu stiu daca as fi reusit sa vad problema in sensul asta ! Si era cat se poate de simpla , deci n-are rost sa te complici ! Super



Aileene...Alexandre...
De ce toti spun ca eu sunt mic doar 7 ani am implinit...(22-sept'99)
amintiri

Mergi la inceput