sunt femeile fericite?

sunt femeile fericite? | Autor: valicalin

Link direct la acest mesaj

de ce am pus intrebarea asta?am vazut aici pe dc(am citit)o multime de femei cu probleme:ba sotii le fac probleme,ba socrii,ba parintii etc si stau si ma gandesc cat de mult sufera unele femei.cica este egalitate intre femei!unde?ele inca au si servici cand se duc acasa se ocupa de copii,de gospodarie si tot se gaseste cate cineva nemultumit.sunt si soti care ajuta si sunt si care nu.am citit tot pe aici de o viitoare mamica care a ramas gravida de dragul unui barbat care nu-i sigur daca o iubeste.ce dumnezeu nu mai sunt barbati,chiar trebuie sa le facem pe plac?nu spun ca nu sunt si unele femei dificile,asta e meritu lor,dar traim intr-o lume atat de dificila incat nu merita sa suferim.stai si te gandesti cum sa poti sa ai din toate cate putin :sa ai un sot care sa te iubeasca,sa ai copiii sanatosi,sa ai un trai decent ,lumea sa fie mai buna ,ca nu stim ce ne rezerva viitorul.sa ne traim clipa!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Fericite suntem majoritatea, numai ca uneori avem cate un moment de slabiciune.Sunt de acord cu tine sa traim clipa si incerc sa traiesc in fiecare zi,dar asta nu inseamna ca nu ma supar pe fimiu sau pe sotisorul meu cateodata .Nimeni si nimic nu este perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Depinde cum stim sa fim fericite????Clipele de fericire sunt putine...eu incerc sa traiesc fiecare clipa!sa iau viata asa cum este ea, cu bune , cu rele...cu bucurii ,cu necazuri!

Redati-mi viata!

Putin cu putin se aduna marea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

valicalin,

poti sa fii nefericit din doua motive: din cauza unor nenorociri mari, si astea de obicei sint probleme de sanatate ale tale sau ale alor tai - sau din cauza unor detalii minore de genul "n-am bani sa cumpar perdelutze roshii" sau "barbatu-meu nu prea mai pare indragostit".

La care nefericire ne referim aici?

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misulescum spune:

Vai,Valicalin ,sa nu vorbim de egalitate te rog,las-o sa apartina numai matematicii ca acolo-i sta bine.
Pt.mine fericirea e un cuvant,si-atat,exprima o stare pe care daca ai noroc o traiesti ,daca nu ,iti traiesti viata asa cum este(asta nu inseamna ca o traiesc precum o leguma).
Eu spre ex. sunt fericita in hopuri ,azi sunt bine dar maine cine stie ce-o fi?
Iau viata asa cum este,cu bune cu rele,am o fetita de opt ani eleva in cls.a-la cuminte si intelegatoare ,un husband buuuuuuuuuun cateodata,si cativa prieteni buni pe care ma pot baza.
ps-este o vorba---,,fericirea e in groapa cu lei,,
S-aveti parte de o viata frumoasa toate fetele de pe DC !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Depinde de interiorul fiecaruia... de cat se multumeste ...asa cum ti-o asterni, cu suisuri si coborasuri, dar este si ceva relativ.Daca santem toti sanatosi(familie, prieteni) atunci e ok si restul e ceea ce-ti mai rezerva si viata.


Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Eu cred ca fericirea nu este un SCOP ci un REZULTAT al atingerii unui scop/unor scopuri.
Cu cat scopurile au o importanta mai mare pentru tine, cu atat mai mare va fi fericirea/nefericirea ta; si viceversa.
Reluand ideea lui Elise: depinde la ce fel de nefericire te referi, deci, depinde despre ce fel de scopuri vorbesti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicalin spune:

eu sunt fericita"am un sot care ma iubeste si eu pe el,am doi copii sanatosi,isteti,mai fac si nebunii,dar astea fac parte din viata copiilor,am un trai bun,ma inteleg cu socrii ,cu parintii,deci ce as putea sa comentez!asa este ,depinde de fiecare om cum vede fericireasau cum o concepe:poate ca sunt femei care sunt fericite fara copii,fara sot,doar cu cariera,asta le multumeste pe ele,altele n-ar concepe viata fara o familie.asa este ,viata ne incearca pe toti ,,dar tot ea ne mai da cate o speranta.si mai zic ca iubirea contribuie foarte mult in a fii fericit.toti avem nevoie sa iubim ,sa fim iubiti.cand vii seara acasa de la servici si iti iese copilul in fata si-ti sare de gat si-ti spune ca i-a fost dor de tine,iti iese sotul si te intreaba cum ti-a mers astazi ce poti sa-ti mai dorest?poate un sef mai multumit,colegi mai de treaba,timp mai mult pe care sa-l petreci cu familia sau cu prietenii.din pacate traim un secol al vitezei si te gandesti cand sa ai timp sa le faci pe toate.ne zbatem sa avem un servici bun ,o casa a noastra fara o mare4 ipoteca pe ea ss-ti ajuti copiii in tot ce fac si cand zici ca gata am tot ce-mi trebuie acum pot sa ma odihnesc deja suntem batrani.sper ca ati inteles ceva din tot ce am scris aici,sper ca nu v=am ametit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicalin spune:

tot io! asa este ca sunt si femei care plang cu copiii in brate si ar fii fericite cu o haina groasa ,o camera calduroasa ,o mancare calda pentru copii.este greu sa definim fericirea.de ce am pus aceasta intrebare.poate pentru ca femeile sunt altfel decat barbatii:mai mamoase,mai blajine mai responsabile,ele dau nastere altor vieti,mai delicate,si tot asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

Stiti de ce uibesc eu acest forum? Pentru ca marea majoritate a forumistilor sunt femei! De aici si preocuparile ilustrate in diverse subiecte! Asa cum este si acesta!
Eu cred ca ar trebuisa ne gandim daca oamenii sunt fericiti, nu neaparat daca femeile sunt fericite. Mai cred ca atat in drepturi, cat si in indatoriri, ar trebui ca femeile sa fie egale cu barbatii, si atunci am putea reformula intrebarea: Sunt barbatii fericiti?
Si mai cred ca fericirea este sa poti privi un om in ochi si sa nu-ti fie rusine de el, sa poti sa canti si sa razi macar 1 minut pe zi, sa stii ca nu ai facut nimic, nicio miscare, care sa raneasca lumea din jurul tau. Fericirea, cred,este atunci cand, desi ai 20 sau 30 sau 40 sai 50 de ani, sau oricati ai avea, te simti tot copil, iar miracolul lumii traieste in inima ta....
Cred ca oamenii pot fi fericiti cu o conditie: sa vrea acest fapt!
Desi pe lume exista multa durere si multa nedreptate, daca am reusi in fiecare zi sa fim fericiti un minut, multe din tarele lumii asteia s-ar indrepta!

Mergi la inceput