nunta bis, bis, bis ?!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Elise, pai e normal, ea chiar asa crede, ca in sfarsit si-a gasit fericirea. Ca o face lunar, sau anual, sau la 2 ani - nu are nici o importanta, cel putin pentru ea. Nu e rea intentie, si probabil ca daca ai sa incerci sa-i spui ca tu vezi lucrurile altfel, nu ai sa schimbi nimic din "fericirea" ei, doar o sa erodati prietenia voastra.

Sigur ca tu ai tot dreptul sa-ti selectezi prietenele si din acest punct de vedere. adica daca nu ti se pare normal ce face ea si nu crezi ca vei avea alte subiecte de discutie, ai s-o mai raresti. cu atat mai mult cu cat acum in mod natural iti vei rari contactele cu prietenele din cauza lipsei de timp.

Sa mergi sau nu? Depinde cata placere iti face.
Daca iti lipseste o distractie, avand in vedere cat de des isi face nuntile, poti sa consideri ca mergi la ziua ei.
Daca nu-ti lipseste, ai ce argumente sa aduci. Grele, inca.

Oricum, 4 nunti din 2 in 2 ani.,..asta da performanta...
Sigur n-o face ca sa scoata un ban?
Si de curiozitate...toti cei 4 fanti au fost la prima lor casatorie?


Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meg67 spune:

eu m-as duce; nu ma deranjeaza ca vrea sa isi legitimeze relatiile la fel cum nu m-ar deranja nici o prietena care isi schimba partenerul cam cu aceiasi frecventa, fara sa pledeze pentru institutia casatoriei





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

As merge doar la cununia civila. Fiindca mi-ar fi mai usor sa zambesc o ora decat o seara intreaga...



Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

daca ti se pare desuet de ce te mai intrebi ce sa faci, poti sa inventezi o scuza buna si stai acasa, nu cred ca sta nunta in loc fara tine

e viata ei si face ce crede de cuviinta, e libera sa isi caute fericirea, indiferent a cata oara, nu mi se pare normal sa te duci sa ii spui ... crezi ca asta vrea sa auda din gura unei prietene, daca pretinzi ca ii esti prietena.

Loma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

quote:
Originally posted by Loma
[ crezi ca asta vrea sa auda din gura unei prietene, daca pretinzi ca ii esti prietena?

Loma



Deci prieten e doar acela care iti spune ce vrei sa auzi?
Ffffffff trist!

Eu cred ca un adevarat prieten e acela care imi spune mai ales ceea ce nu vreau sa aud!
Ceea ce nu aud singura, care imi arata ce nu pot sa vad singura.
Altfel...daca tace.....si nu-mi arata prapastia pe care eu nu o vad, lasandu-ma sa ma apropii de ea cu fiecare pas facut....acela nu e prieten!!!

Eu i-as spune chiar cu riscul de "lua foc".
Cineva trebuie sa o "trezeazca".
Si, ca sa raspund si eu la intrebare: Eu nu m-as mai duce la inca o nunta. Deloc. As sfatui-o sa mearga la un psiholog. Si as sprijini-o cat de mult.

Nunta noastra: 29 iulie 2006


"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."
Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Daca ti-e prietena cu adevarat si sunteti pe aceeasi lungime de unda spune-i ca devine ridicola cu nunto-mania ei. Pana la urma si asta e rostul prietenilor de suflet sa ne mai traga de maneca cand o luam pe aratura..

..daca-i doar o cunostinta si e o relatie de toleranta, fa cum crezi tu ca-i mai bine pt toti, inclusiv pt BBelisa..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

multumesc pt. sfaturi: nunta e in iulie, deci o sa o iau pe bblisa cu noi la cununie - o sa pupe si ea mireasa, apoi o sa-i explic ca nu pot sa stau cu fetitza la biserica si la restaurant.

Si o sa gasesc alt prilej, mai vesel, sa o introduc pe bblisa in lumea petrecerilor.



Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sali spune:

Elise, postarea ta ma duse cu gandul fix la filmul ala ''4 nunti si o inmormantare''. Pe care nu l-am vazut, stiu doar ca s-a facut, nu stiu daca era aceeasi mireasa de fiecare data si a cui inmormantare era.

Cred ca as sari nunta cu nr 4 si m-as pastra pentru wedding no 5, la care i-as duce, ca dar simbolic, un parfum. Of course, Chanel no 5.

Am inteles ca schimba rochia de fiecare data. Cred ca a obtinut deja reducere la croitoreasa, careia ii da o paine de mancat o data la 2 ani!
Oricum, 10 puncte pt perseverenta prietenei, sa nu creada cineva ca e usor!

Cred ca ceremonia se poate incheia cu urmatorul refren, din partea preotului:
Ia-ti mireasa ziua buna
Ne vedem ...peste o luna!( ma rog , 24)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

Elise... ma gandesc ca ai putea sa ii dai o idee... ce sa mai cheltuiasca atatia bani cu invitatiile la fiecare doi ani? Mai bine ar edita niste abonamente!

In rest... ai chef de distractie? Fa abstractie ca e a 4-a si du-te si danseaza. Nu reusesti sa faci abstractie si crezi ca o sa te simti aiurea? Pretextul pentru motivarea absentei l-ai gasit si singura!

So.... that's it.

My life stinks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Nu e vorba ca se casatoreste din 2 in doi ani, e vorba ca e imatura si ca insista sa se casatoreasca religios. Daca preotii ar avea mai mult crestinism in ei ar refuza din start a doua cununie. Din punctul meu de vedere nu ai decat sa mergi la starea civila anual, dar la biserica o singura data.

Elise, eu zic sa faci cum ai zis. Te duci la starea civila, flori si adio si nu am cuvinte. Ii poti explica de cand iti da invitatia ca ai obligatii in familie si e imposibil pentru tine sa mergi si la nunta lor.

Marea problema la ea e ca ar trebui sa inceteze cu maritisul si sa vada daca poate trai cu un barbat mai mult de 2 ani(sau ma rog 1 an ca pp ca ii trebuie si timp sa divorteze).

Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput