Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-6

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

FloriDeCires am inceput sa-i dau fier 3 pic pe zi (am vorbit cu medicul) si vitamine "infant formula" ce contin complexul de B-uri acid pantotenic , vitamina E si C...le-am comandat de pe net (in farmacie nu am gasit vitamine pentru sugari)ii dau cate 1ml pe zi...
Referitor la medicii care o trateaza pe Maria...nu pot sa-ti spun nimic pentru ca nu ii cunosc dar sunt convinsa ca sunt profesionisti si poti sa ai incredere in ei...
MULTI PUPICI MARIEI!!!!

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

S-o iau pe rand: eu nu ma temeam ca adrian n-a inceput sa recupereze diferenta de 1,5 luni de prematuritate, caci in fond si-n definitiv nici nu e f. mult cand compari doi copii de 1 an. Eu ma temeam usor pt. faptul ca adrian e in urma si fata de varsta corectata cam cu o luna, daca nu mai bine. El inca nu face ce-ar trebui sa faca un copil la 4 luni (atat are el corectat).

Referitor la fier, nu stiu daca medicii recomanda la toti prematurii sa ia fier, dar judecand dupa situatia lor, cred ca ar fi indicat tuturor, mai ales celor hraniti exclusiv la san (laptele matern stianm ca e mai sarac in fier decat formula).

Daca bebe e anemic? Din pacate, nici un simptom vizual nu e concludent. Eu chiar si dupa luni intregi de bebe anemic tot nu pot spune cu mana pe inima cand anume un bebelus devine anemic (pe adrian al meu am invatat sa-l cunosc, dar nu pot spune decat ca i-a scazut hemoglobina, insa n upot spune cu cat si asta e foarte important). Daca e vorba de-o anemie severa e mai usor de identificat caci simptomele sunt mai vizibile: piele albicioasa/pamantie chiar (cand adrian era mic mic si ajungea cu anemia jos de tot, avea momente cand daca-l priveai dormind aveai impresia ca nu mai traieste, asa o culoare avea), scade tonusul zilnic, adica copilul e mai putin activ, doarme mai mult. Adrian cand era mic-mititel si ajungea cu anemia la limita de transfuzie, uneori nici forta sa planga nu mai avea. Dar astea ce vi le povestesc eu sunt extremele. Cel mai sfant este controlul, adica testarea sangelui si nu va faceti probleme, testarea presupune o mica intepatura in calcai de unde se recolteaza 0,5ml de sange pentru analiza hemoglobinei. Stiu ca nimeni nu-si mai doreste intepaturi pentru micuti, dar decat sa stai cu stresu-n san ca daca e copilul anemic, mai bine vezi cum sta. Macar, daca e usor anemic, stii sa fii pe faza si sa mergi la control din cand in cand.
Ideea cu semnele e ca un copil nu devine anemic brusc la modul ca azi e ok si in 3-4 zile ajunge sa aiba nevoie de transfuzie. Caderea e oarecum lenta si lina (mai ales daca e vorba de anemie de prematuritate si nu din alte cauze). Adrian, cand nu producea mai deloc celule rosii, ajungea iarasi in punctul de nevoie de transfuzie in 2 sapt. Deci in 14 zile el trecea lent de la culoarea normala la palid, mai putin activ, mai lenes la supt, dormea mai mult si lua mai putin in greutate. Dar eu stiam ce are, eu urmaream zilnic toate semnele si cu toate astea numai valorile de sange erau cele mai concludente. Diferenta o observam intr-adevar atunci cand era transfuzat: adica veneam cu el anemic la spital (si-n ultimele 2-3 zile aveam o anumita imagine a comportamentului lui cu care ma obisnuiam si aproap ca mi se parea normala) si, dupa transfuzie, adrian era total schimbat: activ de parca-i dadusem RedBull, vioi, isi recapata culoarea-n obraji, tragea din tzitzi cu forta, nu-l mai lua somnul asa usor sugand, dormea mai putin, lua mai bine-n greutate etc.
Deci una peste alta, e greu de spus cand un bebe devine anemic. Doar cand ajunge la valori scazute de hemoglobina poti sa faci o diferenta clara. Dar pe de alta parte eu ma bazez foarte tare pe instinctul matern, asa ca orice mamica grijulie simte cand ceva e in neregula cu bebelusul ei.
Te poti duce sa-i testezi hemoglobina ca sa fii impacata, dar chiar daca vei descoperi ca bebe e anemic, cu siguranta e vorba de-o anemie usoara care probabil se redreseaza prin administrare de fier (depinde de cauza anemiei) si care nu pune in pericol bebelusul (doar dezvoltarea e mai lenta), insa nu te speria ca bebe ar ajunge la o anemie atat de severa incat sa aiba nevoie de transfuzie si tu sa nu observi chiar nimic si sa nu fii deja alarmata.
Legat de simptome:
1.) simptomele nu apar brusc, ci lent (uneori pot parea stare de normalitate);
2.) simptomele de anemie pot avea si alte diverse cauze/explicatii, deci e greu de aratat cu degetul si concluzionat fara un test de sange;
3.) cand anemia e severa, e imposibil ca mama sa nu isi dea seama ca e ceva in neregula cu bebelusul

Legat de independenta prematurilor nostri: la noi adrian e sigur ma independent de mine ca alex. Dar probabil ca alex a fost exceptia, in sensul ca de mic a avut o independenta care de-abia acum, dupa ce-l am pe adrian, realziez ca era necomuna bebelusilor. Cred ca alex imi mosteneste aceasta dorinta si nevoie de independenta (eu sunt genul care daca ajung sa dezvolt o dependenta de ceva/cineva incep sa dezvolt si-un sentiment de nesiguranta. Caut sa fiu cat mai independenta caci asta imi da peace of mind de care am nevoie.
Alex a dormit in patut din prima zi si nu a aratat nici un moment dorinta/nevoia de-a dormi cu noi (adrian da). Acum, mare, incearca si ne cere mereu sa-l lasam pe el sa faca x sau y lucru si ajunge sa faca istericale daca nu e lasat, chit ca nu stie sa faca lucrul respectiv caci e prea mic. Si trebuie sa-l las.
Alex era mai prietenos cu fetzele noi si mai putin afectat de schimbarile de mediu, Adrian cauta numai compania mea si e sensibil la fetze noi si medii necunoscute, desi asta s-ar transmite printr-o nesigurata mai mare mai degraba decat printr-o lipsa de independenta.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

quote:
Originally posted by try

S-o iau pe rand: eu nu ma temeam ca adrian n-a inceput sa recupereze diferenta de 1,5 luni de prematuritate, caci in fond si-n definitiv nici nu e f. mult cand compari doi copii de 1 an. Eu ma temeam usor pt. faptul ca adrian e in urma si fata de varsta corectata cam cu o luna, daca nu mai bine. El inca nu face ce-ar trebui sa faca un copil la 4 luni (atat are el corectat).


"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi



ezactamente din acest motiv Sofia face fizioterapie de vreo 2 saptamani si se vad rezultate. adica a inceput sa se rostogoleasca, sa incerce sa se ridice in fundic ajutandu-se de maini, picioare (adica nu tinandu-se de barele patului si hopa mitica sus). vrea sa plece in 4 labe dar e timida. peste vreo doua sedinte dupa ce-o invata-o tante aia poate ca-si va da drumul si ea singura.

va pup



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

Noi nu vom mai posta si ne luam la revedere (am cerut inchiderea contului).
Va dorim sa cresteti mari, sanatosi si frumosi.

Papa, poate ne tai tu de le listutza, mercic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

quote:
Originally posted by try

S-o iau pe rand: eu nu ma temeam ca adrian n-a inceput sa recupereze diferenta de 1,5 luni de prematuritate, caci in fond si-n definitiv nici nu e f. mult cand compari doi copii de 1 an. Eu ma temeam usor pt. faptul ca adrian e in urma si fata de varsta corectata cam cu o luna, daca nu mai bine. El inca nu face ce-ar trebui sa faca un copil la 4 luni (atat are el corectat).

Referitor la fier, nu stiu daca medicii recomanda la toti prematurii sa ia fier, dar judecand dupa situatia lor, cred ca ar fi indicat tuturor, mai ales celor hraniti exclusiv la san (laptele matern stianm ca e mai sarac in fier decat formula).




Eu iti urez ca Adrian sa se faca repede mare mare!

Eu cred ca nu poti spune cu certitudine ca e in urma, sint unii copii care sint mai lenesi si nu fac ca toti ceilalti de virsta lor fara nici un motiv. De exemplu bb al meu a mers prima oara singur la 1 an si 1 luna, si la virsta asta majoritatea copiilor merg de citeva luni. Faptul ca e putin in urma nu inseamna ca are vreo problema. Dar bineinteles daca face si fizioterapie o sa il ajute.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Felicity, iti doresc numai bine tie si celor dragi!

Try, va fi bine, Adrian va recupera si totul va fi ok.Sunt convinsa ca si eu voi trece prin starile prin care treci si tu acum, dar noi suntem aici ca sa te incurajam.E drept ca fiecare copil are ritmul sau de crestere, de evolutie, ca noi dealtfel si citindu-te ma gandesc oare cat de capabila voi fi sa fac fata acestor temeri, pe care le am deja.
Dar am invatat in aceste patru luni de cand s-a nascut Maria sa ma bucur pas cu pas, oricat de micuti au fost ei, de tot ce insemna progres sau chiar o stationare vremelnica.

Uite, dau exemplul cu ROP-ul Mariei.Ieri i-a facut controlul, este stationar.Sigur ca dr a citit in ochii mei intrebarile nerostite si mi-a zis:" trebuie sa aveti rabdare, regresia se face mult mai lent decat ar fi o evolutie nefavorabila a ROP.Deci e bine, o vedem din nou peste 2 zile".
Ce sa mai zic! Ca imi frange inima cum o aud cat de rau plange si cand mi-o da in brate cu ochisorii umezi si rosii si nu stiu ce sa-i mai fac ca sa o alint si sa o invalui cu dragostea mea.
Pe langa asta mai sufar si din cauza ca nu pot sa stau cu ea.Am tinut-o in brate doar pe drumul dintre cele doua spitale dupa care au dus-o in incubator...nu m-au lasat sa intru, fiind carantina acolo.

Cand sun la spital le intreb pe asistente daca Maria mai zambeste.Mi se pare atat de trista si ma frange....o simt, visez cu ea noapte de noapte si stiu ca ii lipseste afectiunea.
Dragostea e un liant teribil pt orice dorim sa cladim si..ia uite ce trista sunt...
Iau o pauza de shopping, sa vedem daca tine la alungat tristetea..
pupici la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

FloriDeCires sint sigura ca Maria zimbeste si creste cumintica, si ca e o invingatoare. In plus in curind o sa ajunga acasa, ai pregatit totul pentru ea?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleta raducu spune:

Floridecireste admir si ai incredere ca totul va fi bine!!!
Ati trecut prin multe care se vor uita atunci cind totul va fi trecut!Maria oricum este o luptatoare !
Si eu am avut o sacina cumplita, cu teama ca in fiecare clipa ar putea ca bebe sa moara intrauterin, in pat de la 5 luni si un pic pina la final,apoi am nascut o gigilice de 2250 , mult inainte de termen,care insa nu a stat la incubator decit o zi..ca nu avea de ce...si care acum tocmai a implinit un anisor si desi nu este foarte plinuta,e o vioaie si o nastrusnica.
Sheannampfelicitari pentru noul statut de moderator!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Va citesc aproape de cand am descoperit forumul si va admir pentru forta si curajul de care dati dovada si stiu ca nu sunt singura!
Sheanamp, felicitari pentru noul statut, il meriti din plin!
Laliq,voiam sa te intreb cum ii merge puiului tau nascut ca si Ana mea, cu anemie hemolitica, pentru ca eu am acum o poveste intreaga cu cu niste analize gresite..am dat o mie de telefoane aseara, ii gasisera bilirubina totala 1,8..in sfarsit, e mult de povestit, acum sunt mai linistita, bilirubina e 1,0 (directa e 0,11), dar eu nu sunt pe deplin lamurita, cand au gresit, ieri sau azi?..o sa ma consult si cu pediatrul, sa vad ce mai facem in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Felicity, s-a intamplat ceva? de ce inchizi contul? Tine de noi, aici pe forum sau sunt cauze obiective, daca pot sa spun asa.

M-am dumirit cum e si cu retardul asta neuro-motor dupa vizita de ieri de la genetician. Nu degeaba e bine sa te duci la toate appointment-urile de rutina sau nu. Tipa a fost foarte multumita de stadoiul in care e adrian, mai ales ca pt. ea e o diferenta mare, ea l-a vazut in primele 2-3 zile de la nastere si de-abia ieri a fost a doua oara. Mi-a zis ca e absolut firesc sa existe aceasta intarziere chiar fata de varsta corectata pentru ca nu e rept sa compari un copil nascut la termen cu greutate normala si fara probleme cu un copil prematur, subgretate si cu alte probleme pe deasupra. Unul isi canalizeaza energia spre crestere si dezvoltare armonioasa, celalalt are alte probleme de invins si razbatut si ca urmare nici performantele lor nu sunt egale cand tragem linie la 4 luni. Dar ea e foarte multumita de observatiile din urma controlului si ca-mi recomanta ocupational and fizical therapy indiferent de cat de bine se descurca Adrian. Asta e o linie de urmat pentru toti bebelusii prematuri care au avut probleme de gravitatea celor pe care le-a avut adrian. Asa ca astept acum sa ma caute nenii sau tantiile sa vedem in ce program de terapie ne inscriem.

Control auditiv mai trebuie sa facem o data undeva pana la 1 an si apoi mai facem la varsta scolara.

Flori de cires, multi pupici virtuali ii transmitem Mariei ca sa nu se simta singurica acolo. Si pe mine ma impresiona foarte tare ca desi nu eram decat cateva ore pe zi cu adrian, cand plangea (mai ales in perioada cand i-au intrerupt laptele si pe el il rodea nevoia de supt si senzatia de foame) il luam in brate si tacea mititelul instantaneu. Isi punea gurita spre pieptul meu si eu ii dadeam suzeta si el credea saracutul ca suge la mami. Aceeasi suzeta pe care in incubator nu o vroia.

Duminica ne-a dat nasica lui adrian un cosulet gen landou de tinut in casa pentru adrian. Destul de maricut. De atunci alex e numai in landou, zice si el ca e bebelus mic, isi da drumul la muzicuta, il pune pe vibratii, scanceste ca Adrian, isi baga pumnii in gurita si zice "bebe ming" (adica bebe mic). Ma pune sa-l invelesc cu paturica si sa-l mangai si sa-i vorbesc ca lu iAdrian. Asa ca am acasa doi bebelusi mici

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput