Durerea unei pierderi de sarcina (17)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

irda, imi pare rau, imi vine sa rid cum faci tu haz de necaz!eu, dupa chiuretaj am tot singerat intre cicluri, aproape in fiecare duminica(ziua in care m=au chiuretat) si am lasat sa treaca 2 cicluri, dar mai singeream printre, si am ramas apoi, si se pare ca e bine!multa sanatate!

mari, iubito, atit de mult ma bucur de vestile ce ni le dai!cit de frumos vorbesti de fetitele tale! Doamne ce ma bucur!m-am laudat la toata lumea cu prietena mea care va avea tripleti, si natural obtinuti!bravo, lasa nu te mai gindi acuma la ce ar fi putut fi, intr-un an sa te vad eu cum tii atitea minute ca sa invete sa umble, vei avea de lucru nu gluma!vorbesti de 19 aprilie, dar nu e prea devreme, ca eu ar trebui sa nasc pe 18 iunie, si tu esti putin mai mica ca mine, oare nu e prea devreme?cu diabetul gestational, daca ai intrebari iti raspund cu mare placere, ca eu cum ti-am spus am fost suspecta de 2 ori in viata de diabet, si am si lucrat cu echipa de cercetare in Franta care studiau diabetul,la centrul europeean de studiu al diabetului!(si vezi ca ti-am raspus si la odisee in legatura cu substantele periculoase, creme, oje, etc)te pup de 4 ori!

cristina26, ma bucur ca analizele sint bune, nici nu se putea altfel, ti-am vazut pozele unde ai si ecografiile, mama mama ce bine arati, initial am crezut ca-i ceva vedeta, cind ma uit mai bine, f frumoasa esti!

ella, macar bine ca te-ai facut frumoasa, si ca la sot ii place!vreau o poza sa te vad!imi pare rau ca ai probleme la servici, dar totul se rezolva, iti doresc din suflet sa va intoarceti 3 de la munte!

tanima, ti-am vazut pozele de la botez, f frumos, lasa ca o sa doarma el cind e mai mare putin!

mirelush, merci de felicitari!da, la tratamentul ala ma refeream, ca uite eu din exterior vad altfel lucrurile, adica chiar am vorbit cu prietena mea medic, care e un medic f bun, si-i spuneam si ei de fenomenul din Ro de a da medicamentele astea doua !de ex la mine la odisee sit fete care iau tratamentul asta, dar care nu au avut NICIODATA probleme, cu nimic, nu tu sarcina pierduta, nu tu nimic!si ea mi-a spus ca de multe ori face rau si nu bine aceste tratamente, si uite si eu pe net am gasit ca UTROGESTAN est contre-indiqué durant le deuxième et troisième trimestre de la grossesse, adica nu e el chiar asa de bun in toate!Menace d'avortement précoce ou prévention d'avortement à répétition par insuffisance lutéale : la posologie recommandée est de 200 à 400 mg/jour en deux prises, jusqu'à la 12ème semaine de grossesse, adica ca se da daca este risc de avort precoce, sau prevenirea avortului repetitif din insuficienta luteala.nu stiu ce sa zic ca nu sint medic, dar aici am vorbit cu alte fete care au pierdut o sarcina si niciuna nu a avut tratament, si una sta sa nasca luna asta. adica eu, nu sint medic, dar am trait in Ro pe pielea mea incompetenta!aveam ovare polichistice, care au fost tratate cu anticonceptionale, printre care Diane-35(f puternic si pe termen lung da cancer, aveam 18 ani...), ca apoi sa ajung tot la cutit, si apoi sa ma bage pe anticonceptionale din nou, aveam 28 ani, deci 10 ani de tratament cu anticonceptionale, si in 2002 dupa mamografie imi zic ca cred ca am cancer tre sa ma operez de urgenta,nu a fost cancer,am facut chisturi ca aveam prea multi hormoni feminini!!! si mi-au facut dozari hormonale(abia atunci) si si-au dat seama ca cei 10 ani luasem hormoni cind de fapt nu trebuia, ca eu nu aveam lipsa de hormoni ci aveam prea multi!!!si rapsunsul a fost, lasa nu te plinge ca nu ai mustata si par pe picioare!!!da, dar din pacate la 28 de ani nu mai aveam nici un ovar si o bucata de sin!!!imbecilii!!!!si apoi m-au bagat pe tratament de plante, ca era din nou moda, si am facut ulcer!mi-a ros stomacul!ginecoloaga mea, mi-a zis, Flavia ma bucur ca pleci in Canada, ca astia cine stie ce-ti mai scot fata!si sotul lucra la un spital ff de renume in tara,era al doilea dupa directorul mare, si aveam cei mai mari chirurgi din Timisoara si medici......si l-a ce m-a ajutat!?multumesc Cerului ca il am pe Dominic, si-l voi avea pe bebe din burtick, si daca ma ajuta la anul sa mai ramin cu inca unul, daca nu, e perfect si asa!nu am vrut sa te intristez cu povestea mea mai mult decit esti, ci pur si simplu vreau sa-ti zic sa ai mare grija!in legatura cu nasterea de acuma, sint tare hotarita sa-l am natural, chiar voi incerca fara epidurala, va voi spune daca am reusit, dar vreau ca medicul meu sa fie pregatit psihic ca daca tre, si e prea mare, eu nu mai accept sa imping 4 ore, nici nu vreau sa mai vad ventuze, etc. deci asa ca sa se pregateasca el mai mult psihic l-am pus in tema, ca aici nu alegi tu ce si cum vrei!dar in cazul cind ai avut complicatii la prima cum am avut eu, si cind ai copil nascut peste 4 kg ai voie sa ceri cezariana!vreau natural dar el sa fie pregatit ptr orice eventualitate, si sa=mi mai faca un eco, ca daca nu-i ziceam nu ma mai trimitea la alt eco, asa se mai gindeste!si cu sistemul medical de aici am avut lectia, asa ca acuma sint pe capul lor, cer teste preventiv, etc, daca ceri ti se da, daca nu.....scapa cine poate!

michelle, te inteleg perfect, eu, trebuia sa nasc pe 4 februarie, dar a fost greu pina a trecut ziua aia, cu ajutorul fetelor de aici, a sotului si mai ales Dominic am trecut!sint alaturi de tine draga mea!nu te lasa, cind mergi la medic?cum sa va parasesc, ca vom fi gravi amindoua la anul!nu?

irlandeza, nu cred ca e deja ciclul!eu dupa chiuretaj am singerat putin citeva zile si la o saptamina am facut o hemoragie mare, apoi am mai tot singerat in lunile ce-a urmat, cica pina nivelul de hormoni s-a reglat!bafta miine la eco!

jojo, unde e vestea buna?si alte fete care trebuiau sa ne dea vesti bune?!

azi e ziua sotului meu, face 33 ani!vom sarbatori simbata putin, nu invitam pe nimeni ca la sotul meu nu-i place multa lume!am uitat sa va zic ca ieri m-am dus la gineco cu antibioticele dupa mine, si a zis ca e cel mai bun tratament ce puteam lua(e buna medic prietena mea)si ca daca nu luam erau riscuri mari ptr copil!cautam in continuare nume, mie-mi place David, dar sotul il gaseste comun si evreiesc, iar noi nu sintem evrei!poate ma ajutati voi?

va pup pe toate aveti grija!

Flavia 22+ si mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Flavia, "LA MULTI ANI!" sotului tau!!!! Va doresc multa, multa fericire si sa va iubiti toata viata!
Mari, ma bucur mult ca fetitele tale sunt bine, incepusem sa ma ingrijorez cind am vazut ca nu ai intrat zilele trecute sa ne zici ce-ai facut la doctor.
Cristina26, FELICITARI pentru rezultatele bune la amnio! Cred ca acum esti tare fericita! (P.S.: si eu am observat de mult ca esti tare frumoasa!)
Jojo, ti-ai facut testul? Abia asteptam sa ajung acasa sa aflu vesti de la tine! Nu ne mai tine in suspans!
Ella, imi pare rau ca a iesit negativ testul. Dar lasa, ca luna viitoare pleci la mamicutze cu o gramada din fetele de aici! Faceti gasca mare acolo!
Irda, esti mortala, lasa ca si daca ramai gravi luna asta nu cred ca sunt probleme, ai vazut ce3 a zis Tanima, daca organismul nu e pregatit oricum nu se prinde. Mai pune si tu poze recente cu Daria, ca nu am mai vazut-o de un secol!


Cristina, 14+

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladymina77 spune:

"La multi ani fericiti" si din partea mea pt sotul tau,Flavia si multa multa sanatate ii doresc.Am intrat sa va spun si eu buna seara si fug la somn ca iar ma doare bostanelu`:).Ella poate nu er bun testul sau poate e prea devreme,mai incearca unu ,sambata ,duminica cine stie ce o fi:).Msemcu trebuie sa fi tare fericita cu 3 buburuze in burtica.Mi-ar place si mie:).Maine merg la o lama ,sper sa iasa bine analiza.Va pup,noapte buna.

mina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Flavia La Multi Ani sotului tau! Sa fiti sanatosi si fericiti si toate visele sa vi se implineasca!
Iti multumesc pentru informatii,nici mie nu prea mi-a placut cand am auzit ca trebuie sa iau Utrogestan,stiind ca la prima sarcina nu am luat nimic pentru sustinere si totul a fost bine din acest punct de vedere si am ezitat sa-l iau.Acum ma gandeam ca sigur in momentul in care am inceput sa sangerez atunci s-a si oprit sarcina.Dar la urmatoarea sarcina am sa fac tot ce trebuie pentru ca nu vreau sa mai risc nimic si cu ajutorul lui Dumnezeu vreau sa am un copilas.
Imi pare rau ca ai trecut prin atatea,cu siguranta esti o femeie puternica!Te admir!
irlandeza nici eu nu cred ca este CM pentru ca este prea devreme.Bafta maine la eco!

Va pe toate,ma duc sa ma bag in pat ca am o durere de cap ingrozitoare!




Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

cristina, merci mult, ce frumos spui, si voua la fel sa fie!

mina, merci mult, tin pumnii miine la lama sa iasa bine!

mirelush, merci mult, esti draguta la fel va doresc si voua, interesant cum spui si tu ca la prima sarcina nu ai luat nimic si ai dus-o bine!da probabil ca s-a intrerupt cind ai inceput singerarile....asa sa faci tot ce trebuie si vei avea intr-o zi bebelusul mult dorit!of, nu ai de ce sa ma admiri, si tu si toate fetele de aici sint la fel de puternice, unele o stiu, altele o descopera!credeam ca mi-am facut portia ptr viata asta, dar vezi tu destinul e altul ptr noi fiecare, important e sa nu ne dam batute!pup capul dureros!

noi n-am sarbatorit mare lucru ca sotul a fost la ore, eu la servici, dar recuperam in weekend!va pup pe toate noapte buna!


Flavia 22+ si mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Buna fetelor!!! ce faceti mai cucuietelor va las pe pagina 1 si va gasesc la pagina 2?? Pai se poaaaa????
Eu n-am vesti.. adica deja stiti ca m-au vizitat rusii care m-au tinut cam mult aproape 5 zile! E posibil?? De obicei ma tineau 3 zile. In fine.. m-am decis sa nu mai iau seama la toate aceste aspecte sau simptome. Sa iau o pauza! oricum incepe balamucul la birou si cu siguranta nu voi mai avea timp sa ma gandesc. Oricum sa stiti ca sunt cu ochii pe voi!

Flavia iubita mi-ai trimis virusu'!! Sunt racita cobza! Dar imi revin eu.. nu-i problema! LA MULTI ANI SOTULUI TAU!!! Sa-ti traiasca, sa fiti fericiti pana la adanci batraneti!
Irlandeza eu zic ca e posibil sa fie CM! Si mie mi-a venit destul de repede dupa avort.. la 2 saptamani.

Va pup pe toate de la A la Z si va tin pumnii stransi stransi sa reusiti!



In asteptarea...fetitzei mele

Biby


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Msemcu, cat de frumos ca o sa ai 3 fetitze!!! sa dea DD sa fie sanatoase si sa stea in burtik pana la termen.

Duminica 11 Februarie,pe National Geographic Channel,ora 22.00-"In pantec:Sarcina multipla"


Pupicei, Ingeras de Maya Maria (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Flavia-LA MULTI ANI SOTULUI TAU!!!!!Sa fiti impreuna fericiti impreuna cu cei doi copii si cu al treilea care il faci la anul!!!!!!David e un nume foarte frumos."Damian,Darius,Beniamin,Rafael,Sebastian"sunt cateva nume de baieti care imi plac.
Bybirox-off te-a prins si pe tine gripa.Imi pare rau!!Iti doresc insanatosire grabnica sa te poti apuca cat mai repede de treaba!
Laura Ioana-unde esti?Ce mai faci?Sper ca esti bine..
Ingeras26a-mi se pare foarte frumos gestul tau,acela ca mai intrii aici pe la noi sa ne mai incurajezi sau sa ne lamuresti cand nu intelegem ceva!Sa-ti traiasca printesa!!
Mirela-imi pare rau ca ai dureri de cap.Eu pt dureri de cap iau Tomapirin,incearca si tu,poate te-ajuta!(numai sa nu iei cand incerci sa faci bebe)
Jojo-ai facut testul?Hai ca toate te asteptam cu rezultatul!
Chantal-nici nu imi gasesc cuvinte sa iti spun cat de rau imi pare ca pe langa durerea din suflet mai trebuie sa induri si astfel de probleme de sanatate!!!Sunetm alaturi de tine mereu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Mai fetelor, lamuriti-ma daca puteti , ca eu nu mai inteleg nimic.
Tocmai vin de la spital. Fac eco, si dr. imi arat o sarcina ( la mine) de 4-5 sapt. iar eu umblu de 2 sapt. la spital si fac teste peste teste ca de, am pierdut sarcina. Si-mi zice dr. ca sa nu ma bucur ca de-abia acum incep sa pierd sarcina. Ca BHCG-ul, a fost la 4 sapt. 246, apoi la 5 sapt. a scazut la 190, iar peste 3-4 zile a crescut din nou la 1000!!!!!!!! Iar in tot acest timp eu sangeram. Iar dr. mi-a spus tot timpul ca nu vede sarcina. E prea mica, s-au s-a eliminat deja. Pai eu trebuia sa am 7 sapt. acum , iar ultima prestatie a fost pe 4 ianuarie, deci cum naiba sa reziste gigeii aia inauntru 2-3 sapt? Ca ea zice ca e de 4-5 sapt. acum.
Bun. Duminica s-a terminat sangerarea, ,marti am fost la alt test de sange , care aflu ca a fost 500, desi pe rezultat apare un simplu 5. Cica e prescurtare Si atunci pe 246 de ce nu l-a prescurtat? Asa. Si-mi face alt test de sange azi sa vedem ce valoare are. Ma suna mai pe seara, daca nu sa sun eu luni. Si miercuri un nou eco. Si o intreb daca nu-i SEU, ea zice nu, si nu am dureri intradevar, la care ea zice, o sa ai ca doar pierzi sarcina.
Si am intrebat-o de ce am sangerat acu 2 sapt. daca nu am pierdut sarcina atunci ? Si cica , nu stie!!!!! Pai poate daca-mi dadea ceva cand am fost in prima zi la spital si-mi spunea sa stau in pat.......poate acum inca aveam bebe. Dar sunt niste INCOMPETENTI.
Si eu aveam concediu medical pana azi inclusiv, de luni ar trebui sa merg la servici. Pai daca eu incep sa sangerez iar si sa am dureri, cum sa merg , si cum sa-i explic eu managerului meu ( barbat) ca eu de-abia acum pierd sarcina, si precis el o sa ma intrebe ca de ce am stat atunci 2 sapt. acasa, nu pt. asta?
Deci, spuneti-mi voi, daca stiti, ce s-a intamplat ?

Noi 2 singurei
http://tt.lilypie.com/Nn410.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Irlandeza-prerea mea este ca sunt doua cuvinte de a descrie ceea ce ti s-a intamplat"MEDICI INCOMPETENTI!".M-ai lasat muta iti spun sincer!Nesimtiti pai astea sunt raspunsuri"ai dureri ca doar pierzi sarcina"sau "nu stiu"sau iti spun niste valori fara sa iti explice ce si cum!Imi pare rau ca ai avut si tu acest ghinion sa dai peste astfel de medici!Pt ei o sarcin ami putin sau mai mult e tot una asa se pare!!!!!Imi pare rau nu stiu sa iti explic ce ti s-a intamplat dar sunt sigura ca nu ai dat peste medicii potriviti!

Mergi la inceput