Naturiste si homeopate (29)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

MIKI_miki,tu mai te gindesti la FIV sau care urmatorul pas?
,MONI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

buna fetelor,
raspund si eu prezent la apelul facut de adimercedes si va relatez istoria, asa cum unele deja o stiti:
povestea mea e trista, ca a multor fete de pe aici, dar cu final fericit. Prin septembrie 2001, dupa 1 an de incercari la liber fara rezultat ne-am prezentat la dr. ginecolog (Dantes-C-ta) pentru investigatii. Au urmat analize, HSG, monitorizari, stimulari, laparoscopie, toate cu el, pana cand intr-o luna de pauza am avut un test +. Bucuria n-a durat nici 6 saptamani ca s-a dus . Si iar monitorizari si stimulari, mereu alte scheme si nimic. In 2005 am renuntat vreo 6 luni la tot, iar prin septembrie mi s-a pus pata ca vreau sa fac iar laparoscopie. Lucru pe care l-am si facut cu dr. Tutunaru ( Elias). Rezultatul a fost acelasi: desfundarea trompei drepte, cu posibilitatea de a se astupa la loc, din zisele dr). Apoi au urmat cateva luni de stimulare si CSD cu dr. T pana cand m-am hotarat ca vreau IAS, asa ca am virat spre Moisa, cu care am facut 3 IAS, cu rezultat negativ. Am tinut si tratamentul Liviei 6 luni si nici un rezultat si 2 luni trat. lui Andritoiu ( n-am avut nici macar foliculi in cele 2 luni asa ca am renuntat la al mai face si a treia luna). Dupa ultima IAS, la care am reactionat prost ( aveam mai tot timpul endometrul de 6-7 mm) dr. M a hotarat sa fac stimulare mai puternica, cu menogon, asta dupa luna de concedii de la Giulesti. Spre norocul meu nu a mai fost cazul ( ma rog si acum sa fie bine pana la capat), eu ramanand natural, cu mentiunea ca din ziua a 7 a pana prin a 20 am luat si maca de la inovatics ( apoi am uitat sa mai iau!)
Am uita sa spun ca spermograma a fost tot timpul ok, singura noastra problema fiind anovulatia mea ( dar rezolvata cu ajut. stimularilor) si un endometru mic mai mereu.
Totusi DD s-a aplecat spre noi si ne-a ajutat sa ne vedem visul pe cale de realizare.
Va doresc si voua sa reusiti, insa mult mai repede decat mine. N-as vrea sa va spun prin ce stari am trecut de-a lungul celor aproape 5 ani de infertilitate.
Inclin sa cred ca tratamentul anterior lunii in care am ramas ( estrofem pt. endometru cat pt. un cal-asa s-a exprimat dr. Moisa !) m-a ajutat mult, doza mare facandu-si efectul pe termen lung ( si + maca).
Va pup si va doresc zile fertile si teste pozitive
adimercedes iti doresc sa fie bine pana la capat


gabi

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

quote:
Originally posted by chivutamonica

Irlandeza,ce mai faci ,esti bine?
,MONI

chivuta



Da, de abia astept sa reincepem "lupta". Desi azi mi s-a spus la spital sa astept primul ciclu si apoi..., eu cred ca nu mai astept nimic. Ma simt f. bine, fizic, si psihic incepe sa-mi fie mai bine. E greu , dar gandul ca ne reapucam de treaba, ma mai tine pe linia de plutire. Si tocmai azi e prima zi fertila. Teste de ovulatie n-am , luna asta" ma duc" fara.
Tu esti OK ?

Noi 2 singurei
http://tt.lilypie.com/Nn410.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

adimercedes, multumesc mult de tot de mesaj, habar nu am avut ca eram pe listuta voastra...dar din pacate nu cred ca locul meu este pe aceasta, intrucat sarcina mea a fost obtinuta prin FIV+ICSI in Ungaria, nu prin tratamente homeopate sau naturiste (as fi vrut eu, ca asa scuteam o gramada de bani )
Este drept, o perioada am urmat si tratament homeopatic, chiar si naturist, insa fara succes, problemele noastre de infertilitate (atat ale mele cat si ale sotului) fiind putin mai grave, singura solutie fiind fiv-ul.

Va pup pe toate si va doresc cat mai repede sa treceti la



Editez: dar daca voi vreti sa raman in continuare eu nu am nimic impotriva

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

quote:
Originally posted by chivutamonica

MIKI_miki,tu mai te gindesti la FIV sau care urmatorul pas?
,MONI

chivuta


Chivutz primul pas v-a fi o biopsie testiculara si in fct de rezultatul biopsiei vom decide ce cale urmam . Dar mai dureaza pana facem biopsia pt ca nu am terminat inca cu renovatul si dupa ce terminam vreau un concediu de 2 sapt ca m-am saturat de praf si nu mi-am facut concediul de 2 ani.
Tu numai omega 3 iei? Eu sa stii ca nu sunt inca lamurita cu ce analiza ai facut tu acvolo de ti-au spus ca sansele sunt mici de bb. Dc e vb de un simplu eco intravaginal si facut o singura data ac nu are nici o valoare. Sunt luni in care nu ovulezi si altele in care ovulezi. Eu zic sa treci la o monitorizare mai aprofundata . De ex ia-ti teste de ovulatie si cand se pozitiveaza fugi la un eco sa vada dr ce e acolo.
Te pupic si multumesc ca te gandesti la mine.
Aditza sunt alaturi de tine si imi doresc din tot sufletul sa fie OK urmatorul eco. Tu tb sa gandesti pozitiv , ca bb e bine si ca vrea sa ajunga la mami si la tati in brate. Canta-i , vorbeste-i si nu fi trista pt ca ii transmiti starea asta.Curaj!
Denisuca succes in continuare la examene. Eu stiu ca dupa ce intrerupi un tratam naturist tb sa stepti sa treaca cel putin un CM si cum tu doar ce ai inceput nu stiu dc e bine sa intrerupi. Citisi ce spusa Mishka? Eu tot ca ea cred ca nu e bine sa amesteci vitexul cu altele. Poate ar tb sa iei numai Vitex si sa faci analizele chiar dc il iei numai pe el pt ca e reglator nu e direct progesteronic. Numai in seara dinaitea zilei in care vrei sa faci analizele si dimineata zilei respective sa nu iei.

Fetelor ma bucur pt voi toate care ati reusit sa aveti un bb . Am vazut ca aveti sufletul plin de fericire si va multumesc ca ati intrat sa ne spuneti povestea voastra.

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Fetelor, ce ati facut, ati devastat farmaciile de maca? Am luat 5-6 farmacii la rand si nu mai aveau! Cu greeeeu am gasit. Nu stiu ce efect are maca asupra mea, dar eu deja simt activitate in zona ovarelor, desi sunt abia ziua 5!
Adimercedes, stai cat poti de linistita si nu mai plange, mai ai putin pana vineri si vei vedea ca va fi bine! Eu asa iti doresc si sper din tot sufletul ca va fi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Mesaj de la Amely:

Uite, Adi, regimul pe care l-am mai scris pe forum, la subiectul "endometrioza...". Il copiez aici, ca tu sa il poti transmite mai departe pt. fetele interesate:

Am incercat pe cat posibil sa evit alimentele daunatoare: conservantii, grasimile, e-urile, alcoolul, dulciurile (in special ciocolata, care imi place atat de mult :-)).

M-am axat mult pe legume si fructe proaspete. In special pe: varza, broccoli, conopida, ceapa, usturoi, morcovi, telina, fasole pastai si boabe... Primavara verdeturi la greu, apanac, urzici, leurda, am facut efectiv cura de verdeturi. Si celelalte sunt foarte bune, dar astea in mod special.

Carne: de evitat carnea de porc, carnea grasa in general. Am papat mult peste oceanic, contine omega 3 (somon, sardine, ton, cod etc...)

Lactate: NUMAI iaurt viu - probiotic (Prodlacta - Bifidus). Am substituit ouale de gaina cu cele de prepelita, renumite pt. proprietatile lor terapeutice, si mi s-au parut chiar mai gustoase.

Iaurtul il mancam (si acum mananc) dimineata cu fulgi de ovaz, sunt ff sanatosi si contin fibre. Plus multe, multe fructe.

Fibre: paine integrala, cu cat mai multe fibre, fulgi de ovaz. De evitat alte fainoase.

Naturiste: am luat Mastodynon, Maca (pt. endometru), extract din mladite de zmeur.

pt. imunitate: extract din suc de orz verde, ulei de primula capsule, omega 3 - ulei de in (flax seed oil) - capsule gelatinoase, 2/zi DS, multe fructe si legume.

Vitamine: vit. E (dar cu pauze), vit. C - bioflavonoizi, minerale: seleniu (1 cp. dim. inainte de masa), zinc (1 cp. seara, dupa masa), complex de vit. B, magneziu, calciu (ultimele 2 doar din cand in cand)

As vrea sa mai mentiomez ca acest regim nu este "batut in cuie", eu m-am documentat mult despre subiectul "endometrioza" si practic l-am adaptat de mine, in functie de ceea ce simteam ca imi face bine si ca, de ce nu, imi si place. Nu am facut nimic fortat, nu am mancat alimente care imi displaceau, este f important sa te simti bine in pielea ta, cu ceea ce mananci, sa simti cum lucreaza acest regim: de la o saptamana la alta, practic ma simteam mai revigorata, mai optimista, tenul arata excelent, mi se reglasera toste functiile organismului, ovulatia era ca la carte, desi dupa laparo vreo 3 luni nu a fost nemaipomenita, in cea de a 4-a luna au inceput sa se vada rezultatele efortului facut, am avut niste valori nemaipomenite de endometru si folicul, si am si ramas insarcinata in acea luna. Dupa 3 ani de asteptari, monitorizari, lacrimi, disperare, frustrare, resemnare, nici nu stiu ce as putea sa mai adaug...

A, si sa nu uit, am luat vreo 2 luni produse apicole: apilarnil, propolis, laptisor de matca (cu asta din urma nu trebuie exagerat!), iar in loc de zahar -cate o lingurita de miere naturala.

Aproape toate produsele le-am cumparat de la plafar.

Sper sa fie macar cuiva de folos acest regim, ce pot eu sa garantez este ca pt. fetele care nu au probleme f grave (gen trompe nefunctionale/lipsa ovare etc) cu siguranta va ajuta, fie si numai pt. faptul ca imbunatateste mult starea generala de sanatate, imunitatea, tonusul, iar toate aceste cauze rezolvate cresc implicit calitatea ovulatiei, maresc fertilitatea si sansa de a concepe. Placebo sau nu, la mine a functionat.

fetele dragi si sa va ajute Dumnezeu sa va impliniti visul!





"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

buna fetelor!!!
si eu ma numar printre naturiste si homeopate cu toate ca le am lasat acum vreo 3 luni sa fac pauza dupa care nustiu cu ce vom incepe.
Da, m-a ajutat foarte mult Napraznucul ceai de Cretisoara, coada soticeluilui galbenele etc sunt foarte multe am urmat trat Liviei nu mai ca mai simplificat si apoi am inceput ku tram apiterapist cu toate cu laptisor de matca si polen si miere si propilis si tot minunea nu sa intimplat inca cu toate ca rezultatele mele si a sotului arata contrariul ca suntem perfeti sanatosi si eu sunt capabila de o sarcina normal DAR NU E DE CE!!! nustiu cui sa mai adresezi acesta intrebare, ma doare rau de tot simt ca incep sa inebunesc, sotul se comporta foarte frumos cu mine numai sau uit dar nu pot!!!
Bravo fetelor care au putut trece usor peste acesta faza, dar eu cu lacrimi de disperare si frustrare ca nu pot sa-i daruiesc un ingeras sotului ma omoara.
SERJ, MIRONA INGERAS26,ADIMERCEDES, VAS si tuturor care ati reusit sunteti BRAVO!!! am plins cind am citit ieri povestile voastre frumoase, chiar mununi adevarate, ceea ce mie nu poate sa mi se intimple. Imi cer scuze ca am scris si vam plictisit cu pesimismul meu, dar nu am inalta parte unde sa mi descarc sufletul.
ADI scumpa nu plinge ca totul va fi bine, lupta, inspirai putere ingerasului tau!! Raoga te la DD ca sa-l tine acolo linga tine pina la venirea lui pe lume!!!
Poate nu te pot incuraja eu atit de tare, cea care isi plinge mereu de mila ca nu poate sa si tina iubirea in brate, dar te rog sa fii puternica nu te lasa!!!!
pupicila toate fetele lupatatoare pentru visul lor!!!!

marryan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

spre satisfactia lui Miki, desi nu voiam sa ma mai dau iar in spectacol sa va zic ce mai fac, dar nici nu pot sta linistita la gandul ca as fi putut ajuta pe cineva (fii atenta CHIVUTA) impartasind concluziile mele despre VITEX

n-am mai vrut sa mentionez asta pe forum pt. ca este aproape indecent la varsta mea sa creada cineva ca ma mai preocupa sa mai fac natural copil; SUBLINIEZ ca eu pt. altceva iau; ca si in cazul maca in trecut, am luat acum acest VITEX pt. ca ma lupt cu menopauza si ma simteam rau, o lipsa acuta de vitalitate, somn intrerupt, si ma cam incercau niste bufeuri; asta chiar m-a speriat;
am vrut sa atenuez aceste simptome pe care nu le-am mai avut pana acum;

dupa vreo saptamana de luat VITEX, m-am pomenit cu mucus dintr-ala bunu' si ca sa-mi satisfac o curiozitate am bagat un test de ovulatie care s-a pozitivat instantaneu cu linia de control ceea ce nu s-a intamplat NICIODATA sa fie asa de intens(eu fiind cam in ziua 45); si l-am facut seara;
nu va mai spun ca au disparut complet bufeurile si mi-am recapatat vitalitatea incredibil;
deci multumirea mea nu este confirmarea unei posibile ovulatii (m-as fi repezit la eco daca ma preocupa serios) ci faptul ca ma simt normal, sunt iar la capacitatea maxima de munca si nu-mi stimuleaza pofta de mancare cum patisem cu maca;

impartasesc acestea fetelor care se confrunta cu sindromul menopauzei, despre alte efecte sa spuna si celelalte;
bey, Miki de unde descoperisi VITEXUL asta? ce inseamna sa fii informat ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Buna fetelor . Am si eu o intrebare. Cunoasteti terapeuti care folosesc in tratamente naturiste plante medicinale din China?
Eu am endometrioza si am citit pe net cum ca in China au reusit sa rezolve aceasta problema cu astfel de tratamente, combinat cu acupunctura si dieta.
Sper ca nu sunt off topic.


Gabita

Mergi la inceput