Naturiste si homeopate (29)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Olivia multumim!

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Olivia superinteresant articolul!
fetelor eu citesc tot ce postati voi...si trimiterile la diverse site-uri ...de am ajuns sa am insomnii...eu sunt de mica...un bolnav inchipuit...care cum aude de o boala..o am si eu!
Acum ca mi-ati bagat cuiul cu PCOS am dat fuguta in ziua 2( care a venit in ziua 20 a CM) f. abundent, cu cheaguri / dureri si tot tacamul si am facut toate analizele expuse de voi..mai putin glicemia provocata..pt. ca trebuia sa pierd pe acolo vreo 3 ore si nu aveam timp dar o fac eu si pe aia! Sper sa iasa bine....macar partial...caci sunt convinsa ca nu va iesi totul ok.Pt. 13 analize am decartat la Medlife 396 ron!! Sper ca macar sa ma luminez un pic si sa nu mai bajbai in incertitudine!
adimercedes -- desi intru mai rar...eu sunt naturista de multa vreme...si abia acum vad ca nu ti-am zis sa ma treci pe listuta! Sper ca azi sa fie gata analizele...si va rog sa ma luminati si pe mine ... sa vedem ce e de facut pe viitor! Eu inca mai sper si la ceva bun...! Nu sunt superstitioasa... dar ieri am dat sange pt. 13 analizele si a fost si marti -13. Sper sa nu fie decat o coincidenta... si nimic mai mult!
Oricum eu sunt intr-un maaare butoi( cu apa/ pulbere) nu-mi dau seama...caci de unde imi venea CM-ul la peste 35 zile( uneori chiar 50) acum dupa laparoscopie mi-a venit la 27 zile...si acum la 20 zile!...nu mai inteleg nimic! Nu am mai luat nimic de cand am simtit ca-mi vine..pt. a vedea exact analizele cum sunt...
Intrebare: naprasnic am vazut ca exista si sub forma de capsule...am uitat cum se numeste firma producatoare...nu e la fel de bun???

dany

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by danyalo
adimercedes -- desi intru mai rar...eu sunt naturista de multa vreme...si abia acum vad ca nu ti-am zis sa ma treci pe listuta!


Dany, te-am trecut pe listutza . Tin pumnii sa iasa bine analizele. Sa ne spui si noua, ca vom face noi ceva.



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Violeta - am facut 1 luna tratament cu coada soriceluilui, cretisoara, galbenele, napraznic, dragaica, tincturi (muguri de zmeur, marar, telina, coada soricelului) si Kamayani.

Si ceaiul de coada soricelului era groaznic.

Acum iau doar ceai de napraznic si Utrogestanul.
Fara Utrogestan nu mi se regleaza CM (am incercat doar cu naturiste si niciun rezultat).

Fetele m-au sfatuit sa iau ceaiul de napraznic, deoarece contine progesteron (ce-mi lipseste mie).

Ma mai gandeam sa iau si MACA, dar nu stiu daca imi va face bine.
Oricum nu cred ca imi va face rau.

Ce as mai putea sa iau pentru reglarea progesteron-ului?

Peste cateva luni imi refac analizele si sper sa mi se mai mareasca si sa fie ok - si sa nu ma mai incurajeze doctora "cu progesteron-ul asta nu o sa poti face copii"

Multumesc frumos,


Elly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by danyalo
Acum ca mi-ati bagat cuiul cu PCOS am dat fuguta in ziua 2( care a venit in ziua 20 a CM) f. abundent, cu cheaguri / dureri si tot tacamul si am facut toate analizele expuse de voi..mai putin glicemia provocata..pt. ca trebuia sa pierd pe acolo vreo 3 ore si nu aveam timp dar o fac eu si pe aia! Sper sa iasa bine....macar partial...caci sunt convinsa ca nu va iesi totul ok.Pt. 13 analize am decartat la Medlife 396 ron!! Sper ca macar sa ma luminez un pic si sa nu mai bajbai in incertitudine!



danyalo
Sper din suflet sa-ti iasa bine si sa nu fie vorba de PCOS.
Un prim semn cand vin analizele: raportul LH:FSH care in mod normal e 1, la PCOS devine 2:1 sau chiar 3:1.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Adimercedes

Ce mai faci? Ce face bb? Trimitem pupici.

In legatura cu PCOS. Am citit un articol despre niste studii care s-au facut in legatura cu efectul pe care-l are cromul asupra nivelului insulinei. Spuneau ca se pare ca un aport de crom ajuta mult. Tu esti tare pusa la punct cu ultimele noutati. Stii ceva? Se pare ca a fost prezentat un studiu facut e cehi la un congres medical de la Copenhaga.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

gudinde
Semnalul de alarma mi l-a dat buletinul de analiza de la Giulesti ( hormonale facute tot in ziua 2 ). Se pare ca in ultima vreme tot ce eu stiam bun pana acum este dat peste cap. Cum se poate ca la Parhon si Sanador niste analize hormonale sa iasa bune( raport f. bun) si facute la distanta una de alta...si la Giulesti sa iasa fsh-ul cam acelasi... dar LH -ul extrem de mare...dand un raport de 2,66!!. Si e normal sa ma alarmez!Vreau sa vad unde e buba! Analizele nu au iesit...cica mai dureaza ! Nu a iesit decat glicemia simpla( pe care am facut-o si prin casa de asigurari) deci am comparat ( si e in limitele normale-- la mijloc)! Oare mai e cazul sa o fac si pe cea provocata??
Postez si analizele facute de mine...caci totusi...nu stiu cum dar sper sa nu fie un impediment spre fiv...caci altfel...nu stiu cate sanse am natural...cu o trompa infundata.... cu ovare micropolichistice si anovulatie si cu una bucata sot oligoastenozoospermic!
Deci: printre ele sunt si analizele hormonale care-mi trebuie pt. Fiv si unele pe care eu nu le facusem niciodata dar care e bine sa fie facute( cele de tiroida)-pun si preturile in paranteza( Medlife-Budimex)
Dhea S(30),Estradiol(35), Insulina(35), Glicemia(6),Testosteron(35), Prolactina( 35), 17 alfahidroxiprogesteron( 45), TSH(20), cortizol(35) ,LH (35), FSH(35), T3 (20), T4( 20),
Cine-mi raspunde si mie la intrebare: e bun naprasnicul sub forma de capsule??


dany

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

danyalo daca glicemia ti-a iesit normala nu ai avea nici o indicatie sa faci cea provocata.N-are rost...ar fi avut daca valoarea era aproape de limita superioara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by gudinde

Adimercedes

Ce mai faci? Ce face bb? Trimitem pupici.

In legatura cu PCOS. Am citit un articol despre niste studii care s-au facut in legatura cu efectul pe care-l are cromul asupra nivelului insulinei. Spuneau ca se pare ca un aport de crom ajuta mult. Tu esti tare pusa la punct cu ultimele noutati. Stii ceva? Se pare ca a fost prezentat un studiu facut e cehi la un congres medical de la Copenhaga.

Pupici



Gudinde, sunt bine, multumesc de intrebare. As dormi ca un bursuc toata ziua , dar mai am si treaba. Bebe cred ca e bine, mergem luni la contro sa vedem evolutia, cresterea si pulsul.

Referitor la crom, citisem si eu ceva de genul asta. Dar nu am incercat niciodata. Efectiv mi-a fost teama sa iau asa dupa ureche, ca se pot debalansa alte minerale in organism...

Si tot am zis ca dau linkuri catre informatiile pe care eu le-am gasit foarte folositoare.

Primii, www.sensible-alternative.com.au/" target="_blank">aici sunt din Sydney, un laborator specializat pe PCOS si tratamente naturiste. Scot in fiecare luna un newsletter, la care eu ma abonasem, si puteti citi si din urma la Articles si Archived Newsletters cam tot ce au urmarit ei, studii etc.

Ceilalti, aici, sunt un laborator din USA, putin mai bombastici, isi promoveaza produsele lor, dar au informatii bune si de folos si poti gasi sugestii de tratamente.

Cam astea au fost cele mai mari surse ale mele de info. Apoi am citit cam ce gasisem pe net demn de luat in seama, ca sunt si multe tampenii . Dar, in general, informatiile gasite pe astea 2 siteuri mi-au prins tare bine si chiar stiam deja de unele dintre ele, a fost bine sa le am in acelasi loc pe toate si sa le pot corobora mai usor.

Sper sa va fie de folos celor interesate .



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Olivia, multumim pt link. O sa il pun pe prima pagina, ca il gasesc foarte folositor .



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici

Mergi la inceput