Pentru romanii din Romania: Vreti sa emigrati?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Sa ma plimb mi-ar placea, sa traiesc acolo NU !
E de admirat curajul si taria celor ce fac asta, cred.

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Eu cred ca depinde cat esti de pragmatic...eu sunt legata emotional de mama, de prieteni, de munti, de multe chestii aparent neimportante dar care imi lipsesc cand sunt "afara".Am calatorit mult pe afara, pe 4 continente...dupa 2 saptamani de USA vroiam la mama, in Anglia mi-a placut cel mai mult - daca ar fi sa traiesc in alta tara, acolo mi-ar place, dar nu in Londra, ci intr-un "shire" mai linistit...in Kenya, Bali...e mirific, dar ca turist, nu ca localnic...
Am si refuzat 2 assignmenturi de cate 2 ani ( care m-ar fi propulsat si ierarhic si financiar) dar erau f. departe, si nu am vrut sa-i las pe ai mei, plus ca nu am vrut sa-mi sacrific cate 2 ani din tinerete de dragul carierei.Si bine am facut, caci evenimentele ulterioare mi-au dat dreptate...

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

nu!!!!! Eu nu as pleca nici in excursie in alta tara!

carla2005 de Alexandra Maria 16.11.2006

la bunici...sa le fiu de ajutor pe aici


poze Alexuta



"Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crykett spune:

NU sa ramin definitiv.Pentru un job mai bun un an maxim doi dar trebuie sa imi iau si copii.Daca fara uni asi putea fara ei in nici un caz

cristina de Antonio 20-11-2006 Andrei 31-08-2004 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belutza spune:

Nu planuiesc, Dar as pleca. Dusa as fi si nu m-as mai intoarce.

A Friend's love says:" If you ever need anything,I'll be there."
True Love says:" You'll never need anything;I'll be there."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaviotita spune:

nu as pleca decit intr-o excursie.Fie piinea cit de rea,tot mai buna-i in tara ta !!! parerea mea !!

angishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

cred ca sunt printre putinele persoane care nu ar pleca niciodata din tara.Mie imi place mult la noi,si detest raceala celor de dincolo.Sunt decord cu plecatul,dar numai in vizita.

Lore, mamicutza lui David
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia1112 spune:

Sincer, DA, as pleca! Nu oriunde, nu oricand, dar daca se iveste ocazia sa emigrez as face-o. Nu in cautarea unui job sau a banilor, ci a sigurantei, a respectului, a bunului simt si multor altora pe care aici nu le prea vad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihagab spune:

Un DA hotarat in favoarea emigrarii si sper ca la anul sa se concretizeze!Chiar daca vom fi generatia de sacrificiu...


Gabriela si Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erica1976 spune:

Eu am emigrat...si nu regret, mi-e dor de tzara, ma intorc in fiecare vara, dar nu pot sa mai accept zambete acre la alimentara, nu vreau sa platesc de doua ori aceiasi plasa care s-a rupt in fata vanzatoarei, nu mai pot accepta prostia postaritei care iti aduce o harite si te anunta ca ai un plic la posta...si de fapt putea sa ti-l aduca chiar ea...
nu mai pot accepta un joc de joaca pt baieteii mei care vor sa foloseasca un tobogan..dar..spun...ohh...I'm scared...this is different....
nu pot sa accept sa cumpar lapte si cand ajunga acasa..de fapt este iaurt..( desi scrie lapte)
nu mai pot accepta..si nesiguranta transportului..de la bucuresti in orasul unde m-am nascut..( i-au trenul, cel mai sigur..desi nici ala)
nu mai pot accepta grandomania oamenilor care nu au ce manca sau da la copii un fruct bun..dar se agita la un adidas sau nike....

ce mi-a scapat?
multe..

Mergi la inceput