gravida lasata

gravida lasata | Autor: didadi

Link direct la acest mesaj

Vreau sa va spun povestea nasei mele,in ideea de a gasi o sfat pt ea.Are 40 de ani si peste o luna urmeaza sa dea nastere unui baietel.Trece printr-o perioada foarte grea.A avut o casnicie de 17 ani cu un barbat pe care nu l-a iubit niciodata.In urma cu 3 ani a cunoscut la servici un coleg mai mic decat ea cu 13 ani.A divortat de sotul ei si s-a mutat impreuna cu colegul.Iubire mare,in ciuda varstei.Au hotarat sa faca un copil la rugamintile lui.Dupa opratii si tratamente,dupa 2 ani,a ramas insarcinata.Parintii lui nu a fost nicioadata de acord cu relatia lor.El lucreaza in Buc si vine acasa doar in week.cand a aflat ca a ramas insarcinata, afost in culmea fericirii.L-a sunat sa-i dea vestea ce mare,care pt ea urma sa fie un soc.Cu o voce trista si suparata i-a spus:Felicitari!!!A urmat 2 saptani de plans si suferinta ptr ea.A venit acasa si la o discutie cu el i-a spus ca nu e pregatit ptr un copil.In conditiile in care,el a vrut primul,el si-a dorit copilul.Marti trebuia sa mearga la dr pt chiuretaj,Luni o suna si ii spune,ca copilul este al lui si ca nu o sa accepte sa-l piarda,si-l vrea.Bucurie mare si fericire, 4 luni.Dupa patru luni i-a spus ca vrea sa fie singur.parintii lui a aflat ca ea a ramas insarcinata si i-a facut un mare scandal,lui.ptr ca pe ea nu a acceptat-o si nici nu a vrut sa auda de copil.Sa-i plateasca pensie alimentara si atat.Sa termine cu ea.A lasat-o si acum abia,abia raspunde la telefon.Nu-l mai intereseaza.Unde e iubirea aia mare care a fost intre ei,unde sunt toate sperantele lor,unde sunt toate mangaierile si vb frumoase pe care i le spune,unde sunt?Ea asteapta sa nasca si plange zilnic si tot spera ca intr-o zi el o sa-si dea seama.Ce parere aveti,cine e de vina?o mai iubeste,ce s-a intamplat?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chislauriana spune:

Ce trista poveste...totusi nu v-ati intrebat cumva daca acel baiat nu ascunde cumva ceva?Nasa ta i-a vazut vreodata familia?Daca cumva e casatorit si atunci ea n-a fost decat un capriciu pt el?Sigur n-a fost doar o aventura?Iar cu primul sot cum de in atatia ani de zile n-a facut copii?Nu la fel de bine putea sa se opereze cand era mai tanara?Mi se pare de-a dreptul alarmant ca la 40 ani sa te sacrifici pt o"dragoste fulgeratoare".Totusi e o varsta la care altele sunt bunici.Ce-o fi fost in mintea ei de s-a incurcat cu unul atat de tanar?nu s-a gandit ca asa o relatie nu va fi de durata?Barbatii tineri cauta tot timpul cceva nou si se plictisesc mancand aceeasi ciorba...Eu asa vad lucrurile..sincer imi pare rau pt ea, dar poate era mai bine sa nu se fi incurcat cu un baietandru.Sa fie sanatoasa si sa-si creasca copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Eu zic sa fie fericita ca a reusit sa ramana gravida si sper sa aiba un copil bun si sanatos, care ii va lumina viatza.Pe ta-su sa-l lase in pace, ca ori va veni in genunchi sa-si cunoasca si sa-si creasca copilul, ori nu, asta este.

Mie nu mi se pare ca acest copil este un "sacrificiu", ci ca este singurul lucru bun care i s-a intamplat in viatza, pana acum.

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didadi spune:

Da,i-a cunoscut parintii,sunt niste oameni care nu o accepta.Pe fostul sot,nu l-a iubit si nu a vrut sa faca niciodata copii.Dar in momentul in care a cunoscut dragostea si el,spunandu-i ca vrea un copil,si-a dorit.El nu a fost casatorit,dar a avut ceva relatii.In tot timpul asta cat a fost cu ea,a iubit-o ca pe ochii din cap,dar acum nu stie cum sa fuga!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Daca ai sa citesti pe aici click vei vedea ca sunt multe subiecte si multe cazuri de mame singure. S-a mai discutat si s-a mai spus... Ptr acesta doamna, cea mai mare bucurie acum este ca va fi in curand mama. Nu merita sa sufere si sa planga dupa un om care nu lupta ptr iubirea lui, care nu simte ca este tatal copilului ei. In curand va fi cu bebelusul ei si asta va fi cea mai mare fericire. Daca individul nu va fi langa ei, langa copilul lor, e prierderea lui.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antigen spune:

Deci pe puiul de 27 de ani nu il mai lasa parintii sa se joace? Pe puiul care dupa 2 ani de tratamente a spus ca nu e pregatit pentru un copil?

Poate i-ar fi mai bine fara el.

Si starea asta depresiva, cu "plans zilnic", nu ar putea influenta negativ fatul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didadi spune:

da,saracutul de el.la 27 de ani trebuie sa ceara voie parintilor.Sigur ca afecteaza starea fatului.dar ce sa faca,sufera.Ii este foarte greu,mai ales ca trebuie sa se descurce singura cu un copil.Si din cate mi-a spus e posibil ca el nici sa nu recunoasca copilul.Deci......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

In primul rind cum s-a casatorit si a stat atitia ani linga un barbat pe care nu-l iubea?
S-a hotarit sa faca un copil cu un pusti. Relatiile astea au sanse minime.
Felicitari pentru copil, e bine sa mai ai o sansa la 40 de ani. Desi cred ca ea a vrut copilul pentru pustiulica, nu pentru ea (era dispusa sa faca avort dupa doi ani de tratamente?).
Eu am emotii pentru copil. Sper sa se mai maturizeze si mamica.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

sorry da tipa mi se pare ca e... nici nu stiu cum sa zic exact.. imatura (da' e putin spus);

adica sta n ani si cineva pe care nu il iubeste; nu face copii (eu presupun ca nu a vrut-si nu vad nimic rau in asta - nu toti vor sa fie parinti);

descopera dragostea (f frumos); ii da in sf liber primului (cam tarziu, da poate asa omu are sansa sa gaseasca si el pe cineva care il iubeasca) si se pune doi ani pe facut tratamente... are noroc cu carul (a se vedea "aspirante optimiste") si ramane insarcianta si pt ca "viitorul" tatic nu mai vrea ea e hotarata sa faca avort... (dupa doi ani de tratamente );

da taticul se razgandeste iar... si se razgandeste si ea si lasa copilul... da nici in ceasul al doispelea nu inteleg ca deja o alta viata mititica depinde de ea... tot nu realizeaza norocul (pe care multe nu il au) de a avea un bb... in loc sa se gandeasca la solutii pt a sigura viitorul ei si al lui bb mic plange dupa taticul care e inca legat de fusta propriei mame (pana la urma nu orice parinte ar sari in sus de bucurie daca propiul odor isi alege pe cineva cu 13 ani mai mare, mai ales cand ea e cea in varsta -ca deh, suntem plini de prejudeacti- insa la 27 de ani individul ar cam trebui sa stie ce il asteapta, mai ales cand doi ani ea face tratamente - faze cu el nu e matur sufiecient ma lasa rece... mi se par scuze de doi bani...)

ca si concluzie... nasa ta (daca povestea asta e adevarata) ar trebui sa se maturizeze, sa o lase naibi e jelanie si sa se gandeasca ce vrea sa faca cu viata ei si a bebelului...
daca nu vrea copilul sunt n familii care isi doresc cu disperare unu... il da spre adoptie (oricum din ce spui l-a facut mai mult pt el) si o ia de la capat cu individul..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

si in cazul in care pasteaza copilul sa zica merci ca un asa specimen nu il recunoaste (arunca o privire la "mamici si tatici singuri" cate probleme apar din cauza unor parinti iresponsabili, cate bete in roata pot pune -desi pensia alimentara nu o platesc - doar pt ca oficial sunt "tati" )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

subscriu la ce au scris majoritatea!
de ce a stat atatia ani cu un barbat pe care nu-l iubea...
in fine,a crezut ca s-a gasit marea iubire,dar s-a inselat!
acum tb sa fie fericita ca are un copil...ca mai tarziu nu prea se mai putea!
pt copilul acela sa fie tare si sa lupte ca el sa aiba si un tata,asa cum o fi.....de weekend!
si cine stie poate odata va intalni si adevarata iubire!


Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput