Cum ne facem prieteni?

Cum ne facem prieteni? | Autor: Ficusia

Link direct la acest mesaj

Ma gindesc ca uneori viata ne pune in situatia ne a ne parasi orasul unde am copilarit, unde ne sint colegii de scoala, liceu, facultate.
Uneori mai e si cazul cind ne mutam si mai departe in alta tara sau alt continent.
Tinem legatura cu prietenii ca exista email, telefon, chat etc, dar nu e acelasi lucru ca atunci cind ai o gramada de prieteni adevarati in jurul tau.
Cum ne facem prieteni in cazul asta?
Nu toti colegii si vecini pot deveni prieteni....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Noi ne-am mutat acum 25 ani din orasul in care am crescut eu.La inceput a fost greu ,oameni straini, nu rude, prieteni nici atat.Usor, usor fara a aplica vreo formula magica ne-am facut prieteni, datorita situatiei, sotul la serviciul lui, eu la al meu, din vecini.Deci se poate.

Redati-mi viata!

Putin cu putin se aduna marea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Cum ne facem prieteni in cazul asta?
Nu toti colegii si vecini pot deveni prieteni....


nu toti, da' unii dintre ei da.
E important sa ai ocazia sa socializezi.
Daca stai inchisa in casa si n-ai unde si de ce sa iesi, intr-adevar, nu prea ai cum sa-ti faci prieteni.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

am citit acum mai multi ani o povestioara, o redau din memorie (cred insa ca de fapt este destul de cunoscuta):

la intrarea unui oras statea un batran intelept. intr-o zi, se opreste un tanar langa el si il intreaba: nu te supara, poate ma poti ajuta cu un sfat. tocmai ma mut in orasul asta si as vrea sa-mi spui, cum sunt oamenii aici? te intreb pantru ca in fostul oras am avut asa un ghinion, erau numai oamani haini si negri la inima, rautaciosi si invidiosi. cum e aici? batranul ii raspunde: imi pare rau sa te dezamagesc, dar la noi in oras vei gasi acelasi soi de oameni rai...
nu trece mult si se opreste un alt tanar, cu aceeasi intrebare, precizand: nu de alta, dar m-am mutat cu mare strangere de inima, in vechiul meu oras erau numai oameni asa de buni, mereu gata sa te ajute, generosi si veseli! batranul ii raspunde: esti un norocos, in orasul nostru traiesc tot numai oameni buni la inima!

asa-i si cu gasitul prietenilor, depinde de tine!





Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meg67 spune:

pe masura ce inaintam in varsta e probabil mai greu sa iti faci prieteni si majoritatea si-i pastreaza pe cei pe care ii are

prieteniile din copilarie/adolescenta sunt foarte comfortabile, bazate pe cunoastere reciproca si ne scuteste de explicatii etc

de la un anumita varsta am trecut deja prin viata si am acumulat un trecut care ne ia din ce in ce mai mult timp sa il povestim

viata de zi cu zi e din ce in ce mai stressanta si probabil prioritam alte lucruri cultivatului noilor prietenii

mai e si mobilitatea sociala, faptul ca acum ne mutam mai usor, nu demult pana si mutatul dintr-un bloc intr-altul in acelasi oras era un eveniment
asta ne face probabil sa legam mai putin de oameni si de locuri

eu spre exemplu m-am mutat in 12 ani de m-am mutat de 6 ori...am preferat sa imi pastrez prietenele din copilarie/adolescenta, restul prieteniilor sunt superficiale
am cu cine sa iau o cafea, sa schimb o vorba insa nu imi pun sufletul pe masa
plus ca si notiunea de prietenie aici unde ma aflu acum e foarte diferita de notiunea de prietenie de la noi, din mai multe puncte de vedere

Mergi la inceput