Termometru pt. masurarea temperaturii bazale

Termometru pt. masurarea temperaturii bazale | Autor: Deanny

Link direct la acest mesaj

Dragele mele, spuneti-mi, va rog, ce termometre sunt recomandate pentru masurarea temperaturii bazale? Se gasesc in comert termometre cu diviziuni de 1/20 grade?

Merci,

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

eu am folosit termometru normal, cu mercur. dar ar fi fost mult mai usor si mai rapid daca as fi avut unul digital.
de ce ai nevoie de 1/20 de grad ? oricum, curba temperaturii bazale iti da doar un indiciu asupra a ceea ce se intampla la nivel hormonal in organism...
eu zic ca ti'e suficient un termometru obisnuit, digital...
ideea e sa iei temperatura zilnic la aceeasi ora, inainte de a te da jos din pat sau inainte de a face orice acctivitate care ti'ar accelera ritmul cardiac.


alexa si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

Alexa Ioana, merci mult de raspuns, din ce am citit am inteles ca ar fi bine sa utilizez un termometru cu diviziuni de 0,05 grade, nu de 0,1 grade cum sunt cele normale, pentru ca ar fi mai precis; in acelasi timp am citit ca nu sunt recomandate termometrele digitale...Tu te-ai descurcat bine cu termometrul normal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

De ce nu sunt recomandate cele digitale? Fac rau, sau cum? Eu am unul si cred ca e f bun!


bebe?!



Ioana, cea mai optimista aspiranta

Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Eu folosesc un termometru normal ,cu mercur si mi se pare in ordine,curba este cum trebuie.


anca
poze nunta
asteptam gemenii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

quote:
Originally posted by numeioana

De ce nu sunt recomandate cele digitale? Fac rau, sau cum? Eu am unul si cred ca e f bun!




Ioana, :))))))))))))
Apropos de precizie n-ar fi recomandate, nu sunt atat de precise (la fractiuni de 1/20 dintr-un grad cat sunt cele cu mercur...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Si eu am termometru cu mercur.La celalat s-a terminat bateria si nu stiu de unde sa cumpar.Deci tot mai bine cel cu mercur.Eu stau 4 minute cu el.Deci nu e mult.Mai rau e cand esti somnoroasa si adormi cu el.Asa-i Ancut??

NUNTA
28.05.2005
http://photos.yahoo.com/ramon_ramonel

in asteptarea gemenilor
http://tt.lilypie.com/yWG8p2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

quote:
Originally posted by ancadragoman

Eu folosesc un termometru normal ,cu mercur si mi se pare in ordine,curba este cum trebuie.


anca



Ok fetelor, multumesc pentru raspunsuri, se pare ca este in regula cu mai multe tipuri de termometre...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Din cate am studiat eu orice fel de termometru este bun. Nu te intereseaza decat curba pe care o faci lunar. Pe mine nu m-a interesat niciodata temperatura exacta ci saltul din perioada ovulatiei. Eu am folosit unul digital. M-am impacat foarte bine cu el. Curba arata exact ca in carti so...
Sper ca te-am putut ajuta.

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

mi'am amintit ! unul dintre multii doctori pe la care m'am plimbat mi'a zis ca nu conteaza tipul termometrului, ci e ideal sa fie acelasi pe tot parcursul lunii, pt ca pot fi calibrate diferit, si atunci curba va fi eronata. si cum zicea gabitu, importanta e curba !

mult succes !


alexa si mami

Mergi la inceput