FIV 101

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Strategia- strategiilor, hai sa luam statului baniiiiiiii:

Pussica am negociat pret de o ora cu statul si imi iesira din afacere 360 RON, venitul minim pe economia noastra nationala, bun si ala, ca doar mi-o ajunge de o ora de shoppingareala prin magazinele amintite mai pe dupa amiaza.

Dar, sa va spui cu "a fost odata" un moment in viata mea, nu departe de acu' 2 ani, cand am avut nevoie de o reteta compensata pentru doxtinex, sa-mi tratez sotul de prolactimii marite.
Asa aflu eu ca daca pe o luna vreau sa dau 50 RON in loc de 100 RON, tre' sa ma fac cu medic de familie. Sun un prieten, care suna alt prieten si intr-o ora ma fac cu medic de familie. Ma duc la el doar cu buletinul meu si al jumatatii mele si in 30 de minutele eram deja posesoare de medic de familie si de reteta compensata 50 % pt dostinex for life, ca asa cere hiperprolactimia lu' barbatu'miu. Asta presupune o vizita de 10 minutici pe luna la medic, pentru a scrie lunar reteta cu suta de RONI compensata 50 %.

Acusica, deunezi, mi se nazarii mie sa-mi iau sangele cu ajutorul medicului de familie si am mai trecut pe la el vreo 15 minutele, cat sa-mi scrie hartiuta.
De subliniat faptul ca nu are nicio legatura cat cotizezi la casa de sanatate, cu compensarea. Eu la medicul de familie nu am dus nicio dovada a contributiilor mele sau ale sotului..... Tot romanul, cu mic cu mare, e ajutat de stat......

Azi, m-am trezit eu ca suntem in ultima zi a lunii si m-am gandit ashe: pe luna, se da compensat numai intr-un barem de 300 RON. Deci, la medicamente de 300 RON, statul pune jumatate si eu jumatate per luna.
M-am gandit sa fac azi (pe 31.01) un drum la medic pentru prima compensare, maine (1.02) sa mai fac un drum scurt pentru o alta compensare si pe 1 martie sa ma prezint pentru ultima compensare a sumei de 300 RON. In total, compensez cu 50 % suma de 900 RON maxim (in cazul meu 240 RON X 3), numa' ca in 3 etape. Eu am 3 luni la dispozitie pentru acest FIV, dar daca aveti un an intreg, va compensati lunar cate 50% pana la adanci batraneti........
Bafta mea e ca medicamentele compensate date pe ianuarie + februarie imi ajung fix pana la 1 martie, cand primesc ultima portie de compensare.

Si sa ma axez acum pe ce se da compensat. Din toata lista, asa cum a spus si Dana se compenseaza numai puregonul si Gonal F-ul cu 50 %.
Menogonul se compenseaza numai pentru "gravida leuza", clasa C 3, iar medicii de familie nu prea pot sa ne dea cand gravide, cand sterile. Daca medicul vostru e dispus, cred, insa, ca se pot face derogari, numai de noi stiute.
La mine gonal F-ul, care e supus compensarii, e undeva la 80 RON fiola, asadar se compenseaza in 3 ture (ianuarie, februarie, martie) cate 3 fiole de gonal pe luna, a cate 240 RON reteta compensata.
Per fiecare drum la medic obtin 120 RON cadou (juma' din cei 240 RON), inmultit cu 3 ture la medic, fac 360 RON din partea statului pentru excursia mea in avionul particular al Maestrului.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Madalina cum te mai simti? mai ai febra? Al carui embriolog ai nr? al Dr. Dascalescu sau Cocei? Eu zic indiferent pe care il ai, sa iti permiti sa deranjezi si sa suni sa intrebi ce sa faci. 38 de grade nu-i tocmai o temperatura buna. Si eu am avut peste 37 dar la 38 nu am ajuns. Nu lua de capul tau nimic dar suna si intreaba ce sa iei. Si ai grija si ce ceaiuri bei; multe sunt contraindicate in o posibila sarcina.

Cris nu cred ca rinichiul te inteapa ci mai degraba ovarul. Am avut si eu dureri din astea si erau de la ovare dar radiau in spate si le confundam cu dureri de rinichi.

lachi 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

M_oananici daca faceai un plan de afaceri pentru fonduri Phare nu-ti iesea mai bine
Antonisimi pare rau iubito..dar asa ramai, vin cu mielul sau daca accepti iti dau un ca pe DC nu este nici miel..si nici oita. Ce zici?? accepti targul??

PUSSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Pussicutza am si d-alea, ca de unde crezi ca am prins smecheria....
Am avut cu ce sa-mi fac mana pentru experienta asta.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Dragele mele am sunat pe dr Dascalescu si mi-a zis sa iau paracetamol cert e ca de la 38,5 a scazut la 37.Nu mi-am luat temperatura intrav.... ci normal la subrat, simteam cum imi arde fata.Aceasta temperatura nu e de la raceala pt nu sunt racita nu am nici un simtom de raceala sau gripa.Maine o sa vb cu dr.sa vedem poate o fi fost doar o alarma falsa.Va multumesc din suflet pt sfaturile voastre

MADALINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheritra spune:

Oana are dreptate, si io m-am interesat la medecu de familie si numa pure si Gonal e compensat.
Restul banu jos si ochiu la usa!
Ce mai faci Laki? Cresc bebelusii? Intreaba de mine?
Bafta multa la fetili in focuri

Sheritra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

CRIS sa sti ca si eu am dureri de spate,de rinichi cred ca e normal,iau no-spa 1/2 pe zi .
LACHI ceaiuri nu am baut deloc,beau laptic caldut cam 1l/zi presupun ca nu face rau din cate stiu e chiar indicat.
ADHNANA maine sa vii cu vesti cat se poate de bune

MADALINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Vai Sheri, multumesc de intrebare! sunt bine si eu si bebelushii si bineinteles ca intreaba de tine, doar ca azi nu m-au convins sa te sun pentru ca am avut o zi mai incarcata/speciala... dar vorbim noi mai pi seara ori maine! pupam fata mumoasa!

lachi 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris86 spune:

Lachi,da nu e de rau nu? eu sunt in Z7 dupa ET

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

fetelor va multumesc la toate si iertare ca nu va scriu la toate in parte dar nu am timp..trebuie sa stau in pat..am avut ceva probleme..acum sunt mai bine..revin si va spun tot..dar acum nu pot sa stau mult la calc..sper ca intr;o saptamana sa mut calc in pat si atunci nu mai scapati de mine...
chiar daca nu intru sa stiti ca pumnii mei stau stransii..stransiii!!!

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...




"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput