Aspirante opimiste>20 ani (50)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Ceaiuri bune in sarcina:

- flori de tei
- ciubotica cucului
- nalba
- albastrele
- porumb
- salcam

Plante contraindicate in timpul sarcinii

--------------------------------------------------------------------------------

Denumire populara - Denumire stiintifica - Argumentarea contraindicatiilor

--------------------------------------------------------------------------------

Coada soricelului - Achillea millefolium L. - Ulei esential, substante amare, actiune emenagoga.
Obligeana - Acorus Calamus L. - Substante amare, emenogog, stimuleaza contractiile uterine.
Pelin - Artemisia sp. – Stimuleaza contractiile uterine, emenagog abortiv datorita uleiului esential.
Dracila – Berberis vulgaris L. – Contine substante amare si alcaloizi toxici.
Ardei iute – Capsicum sp. (Cayenne) – Ulei esential, stimuleaza contractiile uterine.
Rostopasca – Chelidonium majus L. – Alcaloizi, substanta amare, emenagog.
Feriga – Dryopteris filix-mas (L.) SCOTT – Substante amare, stimuleaza contractiile uterine.
Carcel – Ephedra sp. Alcaloizi, substante amare, Stimuleaza contractiile uterine.
Anason dulce, Fenicul – Foeniculum vulgare MILL. – Ulei esentiale, stimuleaza contractiile uterine
Lemn dulce – Glycyrrhiza glabra L. – Stimuleaza contractiile uterine, emenagog.
Hydrastis – Hydrastis canadensis L. – Substante amare, alcaloizi, stimuleaza contractiile uterine.
Ienupar – Juniperus communis L. – Contine ulei esential si substante amare cu actiune emenagoga.
Levantica – Lavandula officinalis CHAIX – Contine ulei esential si substante amare cu actiune emenagoga.
In – Linum usitatissimum L. – Stimuleaza contractiile uterine.
Busuiocul cerbilor – Mentha pulegium l. – Ulei esential, stimuleaza contractiile uterine, emenagog.
Floarea patimilor – Passiflora incarnata L. - Ulei esential, stimuleaza contractiile uterine.
Carmaz – Phytolacca americana L. - Stimuleaza contractiile uterine, emenagog.
Podophyllum – podophyllum peltatum L. – Podofilotoxina pe care o contine este un purgativ drastic datorita derivatilor antracenici; stimulant uterin, emenagog, abortiv.
Specii inrudite cu Crusinul – Rhamnus sp. – Contin derivati antracenici cu actiune emnagoga, abortiva.
Revent, Rubarbar – Rheum sp. – Contine derivati antracenici si substante amare cu actiune emenagoga si stimulanta uterin.
Salvie – Salvia officinalis L. – contine ulei esential si substante amare; stimulant uterin datorita subsatantelor estrogene.
Vetrice – Tanacetum vulgare L. – Contine ulei esential si substante amare; stimulant uterin, emenagog.
Cimbru – Thymus vulgaris L. – contine ulei esential, cu efect stimulant uterin, emenagog.
Vasc – Viscum album L. – stimuleaza contractiile uterine, emenagog.

--------------------------------------------------------------------------------


Plante care trebuiesc utilizate limitat si cu prudenta in timpul sarcinii--------------------------------------------------------------------------------

Denumire populara - Denumire stiintifica – Partile de planta utilizate

--------------------------------------------------------------------------------

Angelica – Angelica aschangelica L. – Radacinile
Dand gui – Angelica sinensis (Oliv.) Diels – RadacinileBrusture – Arctium lappa L. – Radacinile
Merisor Filimica– Vaccinium vitis-idaea L. – Frunzele
, Galbenele – Calendula officinalis L. – Florile
Sunatoare, Pjarnita – Hypericum perforatum L. - Partile ariene inflorite
Isop – hyssopus officinalis L. - Partile ariene inflorite
Talpa gastii – Leonurus cardica L. - Partile superioare inflorite
Voronic, Unguras – Marrubium vulgare L. - Partile superioare inflorite
Musetel – Matricaria chamomilla L. – Florile
Lucerna – Medicago sativa L. – Planta intreaga fara radacini
Melisa, Roinita – Melissa officinalis L. - Partile ariene inflorite
Menta, Izma – Mentha piperita L. – FrunzelePatlagina – Plantago sp. – Frunzele
Armurariu – Silybum marianum (L.) GAERT – Semintele
Spilcute, Granat – Tanacetum parthenium SCH.-BIP [/i]- Partile ariene inflorite
Schinduf – Trigonela foenum-graecum L. [/i] – Semintele
Urzica – Urtica dioica L. [/i]– Planta intreaga sau frunzele
Ghimbir – Zingiber officinale L. [/i] – Radacinile




Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Deci sunatoarea si menta care-mi plac mie nu merg... Citisem acolo, Olivia, dar nu scrie nimic de tei. Acum am vazut ca Irlandeza zice ca e bun teiul...
Multumesc mult!


bebe?!



Ioana, cea mai optimista aspiranta

Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kalosalina spune:

Olivia Mersi mult de primire. Am revenit pt cateva minute. Sunt la sora mea care are net.

Astazi sunt z25. CM in ultimele luni l-am avut intre 24 si 27 de zile. Sfarcurile mi se par marite(dar nu mereu) de prin z19. Oare ce sa fie? Si am avut si dureri in burta prin Z18-Z20.

Vad ca inca nu-mi sunt moderate mesajele, asa ca plec acasica.

Vb maine! Sper sa vin cu vesti bune privind TB, ca test imi fac poimaine dc mai apuc (nu-mi vin uratii).



te rog sa folosesti optiunea "edit" in caz ca vrei sa scrii ceva imediat dupa ce ai apasat butonul "trimite". Alι

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

Kalosalina, te asteptam cu vesti bune. Tin pumnii sa fie bebe. Primele 10 mesaje sunt moderate si apar un pic mai tarziu.



***************
Ce nu te omoara, te face mai puternic.
Asteptam barza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Kalosalina, bun venit! Poate te duci direct la Odisee! Pupici!

Fetelor, ce ma fac?!!! Vecinul de deasupra bate in pereti de nu mai rezist! M-am enervat atat de rau de nu mai pot de cap!!! Am strigat la el, i-am batut in tavan... L-a apucat acuma sa darame peretii!!!!!!


bebe?!



Ioana, cea mai optimista aspiranta

Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Kalosalina bine ai venit alaturi de noi! Speram sa fie de bine simptomele tale si sa fi prima care pleaca la Odisee!

Mai fetelor eu fumez si nu stiu daca o sa ma pot lasa asa usor... Bine cel putin ca nu fumez mult dar totusi.. trebuie sa am puterea sa renunt la ele pe timpul sarcinii! Beau si Pepsi (Cola nu-mi place) dar la asta pot sa renunt..nu e asa greu. Mai greu e cu tigaricile!
Sincer va spun.. ma simt tare ciudat. Cred ca ma paste o raceala ca ba mi-e frig, ba mi-e cald si ma doare capul rau! Am luat acum un Paracetamol.. sper sa-mi treaca!
Pupicei



In asteptarea...fetitzei mele

Biby


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

Of, Ioana, asa pateam si eu cand eram in Ro, numai bormasina auzeam, parca se zguduia blocul, si-i mai apuca si pe la 11 noaptea.. Iesi si tu la o plimbare. Sau da muzica la maxim.
Biby, esti sigura ca e raceala....?



***************
Ce nu te omoara, te face mai puternic.
Asteptam barza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

ioana, pana la ora 21 nu cred ca ai ce face!!! doar bunul simt daca il are vecinul tau sa se opreasca!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Irlandeza imi pare atat de rau,nu mai am cunvinte,iti doresc putere sa treci peste acest moment.
Te pup si te imbratisez cu drag.
Kalosalina esti pe listuta de aspirante,bine ai venit alaturi de noi.
Mai fetelor pe mine iar ma cam doare burta si iar am scurgeri alb-galbui,cred ca sunt racita,o anexita ceva...

anca
poze nunta
asteptam gemenii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Anca

Noi 2 singurei

Mergi la inceput