Donarea de ovule

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Nu stiu daca e legal sau nu dar eu va spun ce am vazut. In timp ce faceam FIV la Giulesti in decembrie, la punctie era o persoana acompaniata de o prietena iar la ET n-a mai venit ea, a venit in schimb prietena... Ce stiu eu ca se doneaza ovule dar nu se folosesc ovulele respective ci altele din banca de ovule. Asadar pisimuky, tu poti dona dar persoana careia ai vrea sa le donezi nu va beneficia de ovulele tale ci de ovule anonime.

Andreea 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

In cazul Iliescu, a fost clar donare de ovule si de spermatozoizi... nu exista cadru legal ...se poate orice! Cam asta este regula la noi!
Daca nu exista lege, atunci nu exista termen de ilegal!
Eu nu as dona si nici nu as cere ovule de la alta persoana... asta este opinia mea! Exista si alte solutii pentru a avea un copil! Insa este o lume libera in care fiecare are dreptul sa creada si faca cum doreste in limitele legii!

Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

quote:
Originally posted by aniast72

Nu stiu daca e legal sau nu dar eu va spun ce am vazut. In timp ce faceam FIV la Giulesti in decembrie, la punctie era o persoana acompaniata de o prietena iar la ET n-a mai venit ea, a venit in schimb prietena... Ce stiu eu ca se doneaza ovule dar nu se folosesc ovulele respective ci altele din banca de ovule. Asadar pisimuky, tu poti dona dar persoana careia ai vrea sa le donezi nu va beneficia de ovulele tale ci de ovule anonime.

Andreea 9+



si tu chiar crezi ca prietena venise doar sa doneze pentru un strain...hai sa fim seriosi! E clar ca era foarte aranjat unde sa mearga ovulele de la prietena...

Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Iliuta - te contrazic , cand am facut FIV la TM in decembrie era un cuplu care a facut deodata cu mine si l-a facut cu ovule donate cred din grupa mea , eram cam 10 femei .Si era la a doua incercare , deci se face in Romania ,nu? ma indoiesc ca careva medic si-ar pune in joc slujba ca sa faca asa ceva...

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliuta spune:

Claudia, nu ai dona....si nu ai cere......dar daca n-ai avea alta alternativa.......`poate e normal sa gandesti asa.....nu stii ce inseamna....dar....nu zi niciodata Nu...

Galuscuta, contrazice-ma cat vrei, eu am trait asta pe pielea mea si dr care-si risca pielea pt asa ceva se numeste Protopopescu si e de la Medsana Bucuresti. Te cred c-ai vazut cupluri care faceau Fiv cu ovule donate la Timisoara...de fapt nici nu mai stiu ce sa cred......e ilegal.....nu e ilegal.......in fond stiu ce-am patit cu Medsana, prin ce am trecut......si ca n-o sa uit in veci.....

"Prietenia este mana care-ti sterge lacrima atunci cand viata te doare......"

Mihaela

Mergi la inceput