Laparoscopie - 7

Laparoscopie - 7 | Autor: Zenobia

Link direct la acest mesaj


Laparoscopie:
1, 2, 3, 4, 5,
6

Multa bafta si CURAJ! fetelor care urmeaza sa treaca prin aceasta interventie.

Zenobia
Ne dati ori nu ne dati?
--------------------------------------------
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Bravo, Zenobia !
Se pare ca se inmultesc laparoscopiatele ! Nu stiu daca e bine sau nu, dar se pare ca multe se tem de aceasta operatie, asa ca trebuie sa le incurajam!
Katja, nici eu nu pricep de ce sa mergi tocmai la Cluj! Pacienta despre care vorbeai probabil ca a avut probleme cu trompele, iar restul erau ok, si de aceea a ramas asa de repede, sunt sigura ca daca ar fi facut operatia in Bucuresti s-ar sfi intamplat la fel, ca doar nu i-o di facut dr ceva miraculos, care nu se face in Bucuresti, nu? Oricum, e alegerea ta, gandestet-te insa bine cum e mai bine pt tine!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Fetele mele dragi, am o intrebare intrebatoare pt voi: celeoscopie e totuna cu laparo? Sau ce-o fi asta? Am o prietena programata pt asa ceva si habar nu are ce-i???!!!!


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Celeoscopie (rom. celioscopie) este termenul frantuzesc pentru laparoscopie, din cate am vazut eu pe net. Probabil ca unii medici "francofili" si "francofoni" o folosesc.
Bafta prieteniei tale.

Zenobia
Ne dati ori nu ne dati?
--------------------------------------------
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea de colt spune:

LAURA IOANA , celioscopia e una si acelasi lucru cu laparoscopia.

si mie mi-a recomandat doctorul la inceput , celioscopie ,si am patit la fel , nu stiam daca e acealsi lucru cu laparo , am intrebat si eu alte fete si in final am inteles ca e acelasi lucru.
multa bafta prietenei!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

draga Laurita ...
Raspunsul pe care i-l dau acum este in urma a ceea ce am citit in cartea dnei Marie- Claude- Delahaye-Ghid medical de educatie sexuala a femeii :
Doamna respectiva nu foloseste termenul de laparoscopie ci termenul de COELIOSCOPIE. Citind in ce consta metoda observ ca este una si aceeasi chestie COELIOSCOPIE=Operatie laparoscopica care consta in vizualizarea cavit. abdominale cu ajutorul unui tub optic fin, luminos numit ENDOSCOP!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Uau, nu ma asteptam la asa multe raspunsuri si asa rapid
Multumesc mult, mult,sunteti niste dragute


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anastacia spune:

Fetelor o intrebare -laparo este obligatorie inainte de IA sau Fiv sau numai daca ai probleme.Mie nu mi-a dat sa fac.Sunt in ceata
mult curaj si sanatate tuturor fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

anastacia
Cum sa-ti spun!Eu am analizele hormonale bune, o HSG mai mult decat ok...
Nu te obliga nimeni sa faci laparo' inainte de IA sai FIV ! Ce sa-ti spun : cam am facut o IA in august cand am ovulat pe tr. dreapta... nereusita!
Acum 2 saptamani am facut laparo'... pt. ca simteam ca ceva nu e in regula ...siiii ...surprise: ovare micropolichistice, ovulatie cand si cand, si o trompitza dreapta pe care o stiam buna infundata la uter ( deci +++ pe ea) ! Ironia sortii ca am facut IA cand am ovulat pe dreapta deci...dejabaaaa ...dar de unde era sa stiu eu in august ca tr. dreapata era varza?? ca eu o stiam in regula!! Plus problemele de natura masculina adaugate... sanse spre ZERO!( vb. de mine si de cazul meu) Asa ca eu am luat calea FIV-lui!
Acesta este cazul meu... la tine se poate sa nu fie nimic din toate astea! Eu zic ca totusi e bine de facut! Mie imi pare tare rau ca nu am avut aceasta idee acum 3 ani! Dar timpul nu mai poate fi dat inapoi!
Mult succes!
dany

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

anastacia, pe mine m-au obligat sa o fac ianinte de FIV. Cred ca depinde de dr. Si cei de la Tm si cei de la Cj mi-au spus ca e obligatoriu. Eu nu am avut nimic de "rezolvat" prin laparo, dar uite ca dany si-a "rezolvat" problemele.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anastacia spune:

danyalo,moniland-multumesc pt raspuns.nu stiu ce sa zic ,o sa intreb .eu am hsg ok,analize hormonale ok,histerocopie buna .deci trompe,ovare,uter ,hormoni TOTUL OK si OHA !.
parca n-as face la IA si daca dam gres, poate fac inainte de FIV.
va si va astept cu

Mergi la inceput