credeti ca soacra are datoria sa ne ajute?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Teoretic raspunsul e NU, daca e canadianca.
Practic insa, tu o cunosti de citi ani ? Ai ajutat-o cu ceva in toti anii acestia (fie numai cu plimtatul ciinelui cind era bolnava) ?

Pe de alta parte, datoria ei fata de voi e nula, sunteti amindoi adulti si va asumati alegerile, tot asa cum ea le asuma pe ale ei.

Pe o a treia parte : demersurile cu "ea are o prietena care e prietena cu cineva care lucreaza la cresa" nu tin. Dai telefon, vizitezi tu insati cu sotul de mina si fetita in brate inainte de a va inscrie la cresa.



Cele mai teribile : Tzuni, Dordia, Anca, Mik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissandrada spune:

Nu cred ca are o datorie. Dar ar fi frumos din partea ei daca ar face-o.
La mine e invers. Mama mea nu prea vrea sa ma ajute. ma ajuta pana la urma dar cu mutre si fite, ca imi vine sa nu i-a mai duc. Dar in lipsa de alta solutie...

Crisssi Andrada (12.09.2002)
‘Fiecare om ce-mi iese in cale imi e superior intr-o anumita privinta. De aceea, invat de la fiecare trecator’ - Emerson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

E clar ca nu se poate discuta de datorie, atat timp cant nici voi nu ati intrebat-o daca e de acord sa faceti acel copil sau daca e de acord sa va casatoriti deci ati luat hotarari singuri asa si ea a hotarat singura sa nu va ajute. Grava e atitudinea sotului.

Normal ca exista bunici care doresc sa ajute, bunici care ajuta vrei nu vrei, si bunici pe care nu-i intereseaza. Eu ma multumesc daca in caz de urgenta pot apela la mama sau la soacra in rest ma descurc cu toate.

www.alina-jaime.co.uk/main.php" target="_blank">poze

Alina 11 sapt +Cosmin 30 iulie 2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calatoare spune:

Tu esti nervoasa pentru ca ti-e greu cu copilul, cu casa, cu toate. Si cand o mai vezi pe soacra stand la tv cu pisica in brate te apuca nebunia. E normal. Dar ea nu are nici o obligatie fata de tine, cum nici tu nu ai nici o obligatie fata de ea. Ca nu vrea sa te ajute.....o face din rautate sau poate asteapta rugaminti si plecaciuni din partea ta ca sa miste un deget. Vrei sa-i dai satisfactie?

De acord cu Lemoni.
Sunt multe femei care se descurca cu toate(copil, casa, job, etc) si o fac bine. Solutii se pot gasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Asa si ca sa imi iau niste pietre in cap........parerea mea este ca nu soacra are datoria sa ne ajute ci noi "trebuie"(deci nu zic suntem datori)sa ne ajutam soacra.(HIHIHIHI)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

quote:
Originally posted by Lemoni

Asa si ca sa imi iau niste pietre in cap........parerea mea este ca nu soacra are datoria sa ne ajute ci noi "trebuie"(deci nu zic suntem datori)sa ne ajutam soacra.(HIHIHIHI)




Corect! chit ca o ajutam pe bune sau cu un branci pe geam, da' tot trebuie s-o ajutam!

PS: La modul serios cred ca-s printre putinele perfect de acord cu ce-ai zis mai sus.

Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Adina ma bucur ca nu o sa fi nora mea..........ma si vedeam pe geam zburind.Haaaaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Pai eu pe soacra mea (ex-soacra) chiar o iubesc, Lemoni, cum sa fac asa ceva.
Si pe tine normal ca te-as iubi de mi-ai fi soacra. Daca vrei ma antrenez si incep de pe-acum

Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosudaria spune:

buna,te ingeleg si la mine e cam aceeasi situatie numai ca la mine stam perete in perete,a tinut mult sa-si tina baiatul aproape,stam in sc a,iar ei in sc.B la acelasi etaj si perete in perete,mai comunicam pe la geam ca e mult de mers pana la noi.
ne ajuta,mai sta cu Daria dar numai cand insista sotul si atunci ne intreaba daca nu putem amana si sa stea unul din noi cu fata sa mearga numai unul.mentionez ca sunt pensionari la 60-65ani si se tin tare,doar ca sunt f comozi
se lauda cu Daria cat se poate,dar nu spun ca eu sunt cea care are grija de ea si o formeaza,Daria abia asteapta sa mearga pe la ei,au si pisica de care au spus ca nu se pot lipsi,DARIA e alergica la pisici si e cam greu cand o duc tb dusa pisica in alta camera
am vrut sa incep serviciul as castiga mult mai bine,cand i-am rugat sa stea cu fata a spus mai bine sa caut o gradinita sau pe cineva ca au si ei treaba si nu stiu cum sa aiba grija de un copil,de fiecare dayta dupa ce o duc si merg sa o iau se tot plange ca a fost cuminte dar ea nu a putut face nimic pt ca a stat langa ea,dar eu cum stau si cu ea ,fac mancare,curat?
a tb sa plecam 1zi cand am venit am cerut ceva de mancare sa0-i dau fetei mi-a zis ca nare absolut nimic ca doar a stat cu fata
bafta multa si tie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Rusodaria vad ca te intrebi cum tu faci curat si mancare cu fata ,pei nu e fata ta? Asta e problema ca nu au nici o datorie .

Mergi la inceput