Povestea RAI-ului din viata noastra

Povestea RAI-ului din viata noastra | Autor: oanna3

Link direct la acest mesaj

A fost o data ca niciodata o fata si un baiat care se iubeau foarte mult si au decis in august 2005 sa isi uneasca destinele. Din anumite motive au trebuit sa lase cununia religioasa si petrecere pe vara urmatoare, 2006...au ales sala, au stabilit nasii, au pus data nuntii... Planificasera totul chiar si cand vor deveni parinti... ziceau ei peste 3-4 ani, caci acum aveau multe altele de rezolvat: cariere, un coltisor al lor, masina .

Dar socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, si cum Doamne Doamne decide totul...dupa o aprinsa noapte de dragoste , in octombrie la 3 luni dupa casatorie, i-a dat tinerei mirese un vis: visa ca in vara nu va mai avea loc nunta deoarece atunci va trebui sa nasca , si va trebui sa mute nunta mai repede. A ras tanara fata de visul avut , iar de craciun au si inceput greturile, iar burtica se rotunjea incetisor.

La prima ecografie s-a si confirmat ca asteapta nu unul ci 2 bbii.Initial nu se stia daca nu cumva se va opri careva din ei din evolutie si doctorul tare ingrijorat, de inaltimea mamei - 1.62 m, greutatea ei - 43 kg, faptul ca era prima sarcina si inca si gemelara a inceput medicatia cu duphaston si acid folic, iar mai incolo elevit, tardyferon folic, si in loc de duphaston - ginypral.

Mare a fost mirarea , si bucuria familiei totodata, la aflarea vestii, desi in nicio parte nu fusesera inca gemeni.
Tanara fata simtea ca va avea baieti dar intr-un nou vis a vazut ca unul din bbi e fatita si tare s-a mai bucurat la gandul ca va impleti codite, iar tatal va avea cu cine merge la pescuit. Sexul copiilor a fost in curand si in nenumarate randuri confirmat de doctor .
Intre timp au inceput greturile si varsaturile , sotul facea tot caci ii era rau chiar si de la cele mai frumoase miresme.

In scurt timp toata lumea stia de . Cu sprijinul firmei si a cabinetului de medicina muncii, caci dr de familie era o scorpie ,la aprox. cinci luni a intrat in concediul de risc maternal, iar burtica crestea neincetat .

Intre timp a fost, in graba, reprogramata nunta in februarie, cand mireasa avea 4 luni jumate si burtica era deja cam prea mare .
La o saptamana dupa nunta a cazut pe scari exact pe burta dar Doamne Doamne a fost alaturi de ei si nu s-a intamplat nimic, dr. a verificat bataile inimii si circulatia sangelui prin cordoanele ombilicale si a declarat ca totul e foartte bine.

Tot in graba mare au umblat pe la banci pentru obtinerea unui credit ipotecar, cautarea celui mai potrivit apartament... caci tinerii insuratei stateau in chirie, iar pana la nasterea stelutelor si terminarea aranjarii apartamentului s-au mutat la socrii , mai ales ca nu mai putea sa faca chiar nimic din cauza burtii deacuma uriase . Viitorul tata o ajuta sa se imbrace, ii facea chiar dus, de mancat manca mai mult in pat, dormea foarte mult , papa putin dar foarte des, apa 4 litrii in 24 h...

Pana la 7 luni piele ei arata perfect, caci se dadea cu cremele cele mai cele..., dar pe urma a inceput sa pocneasca si sa apara vergeturile... ca panza de paianjeni... nici o crema nu a mai fost de ajutor, iar in ultima saptamana era asa de dureroasa, nici mierea, nici uleiul de masline nu aveau efect, nu suporta nici atingerea tricoului subtire de bumbac.

Ultima vizita la dr. a fost in 10 iunie, si de la socul deplasarii burtica s-a lasat, au inceput durerile de coloana, iar pe 20 iunie dimineata s-a rupt apa... Doctorul a fost anuntat, a pregatit sala si a inceput operatie de cezariana.

Multumesc lui Dzeu ca exista cezariana deoarece:

VA CONTINUA

http://picasaweb.google.com/mihaicaraghiaur/TripletiiMei
http://www.dropshots.com/oanna3
http://community.webshots.com/user/oanna3


iubesc si sunt iubita

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ardeleanu spune:

foarte frumos draguto!chiar astept continuarea.salutari piticilor!

http://good-times.webshots.com/album/556797738mcJoLA http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ebd177f9d364356611936&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=email

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:


Pupicei la gemenei:-)

Alba,mami de Darian (7 ani) & Cassian (1 anisor)

http://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian



"Intreaga suferinta din lume apare din dorinta egoista de fericire doar pentru sine.
Intreaga fericire din lume apare din dorinta de a-i face fericiti si pe ceilalti."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

quote:
Originally posted by alba


Pupicei la gemenei:-)

Alba,mami de Darian (7 ani) & Cassian (1 anisor)

http://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian



"Intreaga suferinta din lume apare din dorinta egoista de fericire doar pentru sine.
Intreaga fericire din lume apare din dorinta de a-i face fericiti si pe ceilalti."



Alba, te-ai grabit putin . Asteapta finalul povestii!


Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Hai, Oana cu povestea mai departe, ca nu mai am rabdare !


Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Aaaaaa si eu vreau continuarea . Deci din ce am inteles eu initial pe parcursul sarcinii ai crezut ca sunt 2 ?? cind ai aflat ca ai 3 ?
Pupici pentru bebeii mici iar pentru parinti MARTIRILOR .

Liliana si Dani
Sara
Sara poze Iasi Poze noi cu o licurice mica mica

Dan Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Surpriza = 3???
Astept continuarea povestii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanna3 spune:

Multumesc tuturor celor care citesc povestea RAI-ului.

Iar acum continuarea:

Era tanara mama pe masa de operatie, i se facuse anestezie locala, avea un paravan in fata burtii, masca de oxigen pe fata si era tare atenta la tot ce se intampla, ce simtea, ce spunea dr.... si iata ca el anunta nasterea primului copil - baiat. Totul era in ordine copilul a inceput sa tipe si echipa l-a curatat, i-a pus bratara si se pregateau pentru fetita.

Dar in loc de fetita este anuntata nasterea celui de-al doilea baietel, lucru care o descumpaneste pe moment pe tanara mama. Unde e fetita ei, careia trebuia sa ii faca codite, cea confirmata la fiecare ecografie? Nu mai conteaza... important e ca si al doilea baietel era in regula, era sanatos, era un dar de la Dumnezeu si mama ii multumea pentru asta.

Surpriza nu se termina insa aici, dr anunta ca mai este un bb si ca acesta e fetita. Credea ea ca totul e o gluma pentru o mai inveseli putin, dar gluma se ingroasa cand intr-adevar apare fetita, si mama f f f nedumerita intreaba daca nu cumva e bble unei alte mame ce a nascut tot atunci, e asigurata insa ca e singura mama din salon.

Acum MAMA radia intr-adevar de fericire: a aparut si multasteptata fetita. Nu mai conta ca sunt 3 si nu 2 , erau toti trei sanatosi desi micuti.
Rares Mihai 47 cm si 2200 gr
Andrei Ioan 47 cm si 2100 gr - numele Andrei l-a avut mama in minte inca dinainte de a sti ca asteapta fata si baiat
Izabel Maria Ingrid 45 cm si 1800 gr
Gandul ei zbura acum catre sotul ei: oare va apuca ea sa ii spuna prima ca are tripleti nu gemeni? Cum va reactiona el? dar familia?
Ei bine, tatal a aflat ca are 3 bbi tocmai de la portareasa spitatului care nu s-a putut abtine sa nu il felicite, a fost tare socat vorbea singur pe coridoare, dupa care a pus mana pe telefon si a anuntat tara in lung si lat de marea minune data de Doamne Doamne.
Telefoanele au zbarnit intruna zilele urmatoare, felicitari peste urarari si iar felicitari si multe intrebari.

Acasa au ajuns dupa aproape o luna caci au stat la maternitate o saptamana si la spitalul de copii, sectia de prematuri mai 2 saptamani jumate, caci o asteptau pe Ingrid sa ia destul in greutate.

Alaptatul a fost, din pacate, de scurta durata 5 - 6 saptamani caci bebeii au preferat laptele praf fiind mai satios.

Adevarul este ca e foarte greu sa cresti 3 copii de aceeasi varsta, si tanara fata a avut de ales, iar pentru binele copiilor a plecat la mama sa unde e ajuta toata familia (mama, tatal, si matusa)nu deodata ci pe rand. Ii este tare greu departe de sotul ei, pe care il vede de 2 ori pe luna, dar se roaga sa creasca mari cei mici pentru a reveni Acasa.

Povestea inca se scrie, delalii ar fi o gramada privind cresterea lor, dar pentru ca nu stiu de unde sa incep, astept intrebarile voastre.

Poze puteti vedea aici

www.dropshots.com/oanna3

si voi mai adauga de cand erau mai mici si in viitor de cand vor fi mai mari.

iubesc si sunt iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Nu ma mai satur de uitat la poze, sunt frumosi foc, sa-ti traiasca. Mai asteptam povesti despre ei. Continui sa ma intreb "cum de resusesti sa te descurci cu ei ??" Taticul lor ce spune ? si-a revenit din soc ?

Liliana si Dani
Sara
Sara poze Iasi Poze noi cu o licurice mica mica

Dan Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LEVI spune:

Oana,sa-ti traiasca minunile de copii!
Doamne, cat sunt de frumosi!
Spune-mi te rog,cum a fost posibil sa nu se vada la ecoca sunt 3?
Pur si simplu nu inteleg.Unde ai facut ecografiile?
Nu de alta dar ma cam sperie chestia asta.Eu mai am o fetita,in burtica
mi s-a spus ca sunt 2 baieti(si asa socul a fost destul de mare),n-as vrea sa am o astfel de surpriza.Oricum,mi se parea imposibil sa nu se vada toti la eco.

Luminita35+ si Daria
Pozele mele

"Iubeste-ma cand o merit cel mai putin:atunci am nevoie cel mai mult."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanna3 spune:

Cred ca cel mai mare ajutor il am de la Dumnezeu. Mi-i tine sanatosi, mie si celor care ne ajuta ne da rabdare, uneori sunt disperata ca nu mananca cum trebuie, as vrea sa fie mai gresuti, se trezesc si acum noaptea sa pape uneori la 4 ore alteori la 6 ore, problema e ca nu sunt sincronizati si te trezesti pt fiecare in parte, plus ca mai vreau apa, plus cA MAI VISEAZA URAT, VOR SA DOARMA CU MINE... La mine in pat e un dute vino continuu, cand adoarme bb ca lumea il duc in patul lui ca sa eliberez locul pt alttul care vrea in patul mare... altfel plang si se trezesc toti si sa vezi atunci..

Cand erau mai mici vroiam sa le scot masa de noapte dar am renuntat caci ei inca simt nevoia sa pape si uneori o fac mai bine noaptea decat ziua.

iti mai raspund si mai incolo
pupicei



iubesc si sunt iubita

Mergi la inceput