Dotari si curatenie Elias vs. Universitar

Dotari si curatenie Elias vs. Universitar | Autor: Gandacel

Link direct la acest mesaj

BUna!
Imi poate spune cineva (daca stie) care dintre cele doua mari spitale sunt mai bine dotate si unde e curatenia mai curatenie? Ma refer la maternitate, nu la restul spitalului. Sunt acum in situatia de a alege intre a naste la Elias, ori la Universitar (Municipal) si nu stiu ce hotarare sa iau. Medicii sunt buni amandoi.
Multumesc.

Gandacel 26+ si Bogdanel (14.11.2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Eu am nascut la Universitar si am fost placut impresionata de curatenia din sectia de maternitate, de grija si implicarea personalului, incepand de la ingrijitoare, asistente, pana la medici. Erau toti in priza, ca sa zic asa, in permanenta. Am nacut cu d-na Dr. Tufan, un medic foarte bun si o tipa super. De Elias nu stiu nimic, sunt curioasa si eu sa vad ce zic fetele. Pupici,

Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

quote:
Initial creeata de Gandacel

BUna!
Imi poate spune cineva (daca stie) care dintre cele doua mari spitale sunt mai bine dotate si unde e curatenia mai curatenie? Ma refer la maternitate, nu la restul spitalului. Sunt acum in situatia de a alege intre a naste la Elias, ori la Universitar (Municipal) si nu stiu ce hotarare sa iau. Medicii sunt buni amandoi.
Multumesc.




Eu am nascut la Filantropia, dar in locul tau as alege Universitarul....Am fost acolo de cateva ori in vizita la mamici si mi s-a parut foarte foarte curat. In plus, acolo mai ai un avantaj foarte mare daca vrei sa alaptezi. Tot personalul este pro-alaptare si nu iti vor intoxica copilul din primele ore cu lapte praf. E foarte important ca bebele sa suga inca din prima ora de viata, ceea ce la Universitar e posibil, ba chiar incurajat.
Nastere usoara!


Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Bogdan e nascut la Universitar. Stiu cum e cu alaptarea, insa din punctul asta de vedere nici la Elias nu e o problema. M-am interesat. Singurele lucruri pe care nu le stiu sunt aspectul curateniei si dotarile, in sensul ca daca am complicatii la nastere (sper sa nu fie grav, insa acum am unele complicatii cu sarcina si ma astept la probleme la nastere) sa fiu cat de cat sigura ca au cu ce sa intervina.
Multam pentru raspunsurile pe care deja mi le-ati dat.

Gandacel 27+ si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Hm, de dotari....nu stiu ce sa zic. EU stiu ca Giulestiul e cel mai cel dintre toate...Sa vedem ce spun fetele care au avut ceva probleme la nastere si au nascut la Universitar sau ELias!
Eu iti doresc o nastere usoara si fara nici un fel de probleme!

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Cand m-am internat eu sa nasc, in acelasi salon cu mine era o tipa gravida, care era internata de o luna de zile, cu placenta previa, cu complicatii nasoale, era in patul de langa mine. Toti medicii erau sceptici cu privire la copil, tipa era disperata, in dimineata in care m-am internat eu tipa a facut o hemoragie puternica, s-au strans medicii la noi in salon, isterie mare, ea vroia sa-i salveze copilul, ei ziceau ca viata ei este prioritara si sa nu se mai gandeasca la copil. A bagat-o la cezariana si a operat-o tot Dr. Tufan, operatia a avut succes, i-au salvat si copilul si pe ea.
Si Universitar si Elias sunt spitale dotate, insa conteaza in egala masura si medicul care se ocupa de tine.
Dr. Tufan e cea la care a mers Columbeanca la analize si la echo.

Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Cred ca medicul este cel pe care trebuie sa il alegi nu spitalul. Nu asta ar trebui sa fie prioritar. Eu am nascut la Elias si am fost f multumita de conditii, dar am auzit lucruri foarte bune si despre Universitar. Cel mai bun lucru la Universitar mi se pare chestia cu bebe in camerade la inceput. Desi si la Elias ai voie cu el daca vrei, iar noaptea te poti odihni in voie. E bine si asa.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze
Botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Eu am nascut la Universitar, de 2 ori, si nu cred ca l-as schimba pentru nimic in lume. Nu stiu cum e Eliasul, dar celelalte maternitati prin care am mai trecut (ocazional) erau muuuult inferioare, din punctul asta de vedere (dotari si curatenie).
Ma rog, despre elias stiu din auzite, e ok, dotat, curat, dar asistentele sunt mizerabile. Stiu ca m-a impresionat foarte mult povestea unei mamici din "generatia" Dariei, care a nascut acolo si povestea despre asistente....brrr...am ramas cu un gust amar!


Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caramel spune:

Sunt PRO Universitar!Iti recomand din toata inima sa nasti acolo.Dpdv al curateniei nu vei avea nimic de reprosat, copilul va fi langa tine din prima clipa,asistentele sunt ffff receptive si binevoitoare(chiar daca nu va vine sa credeti!-aveam un buton la capul patului, si orice nevoie aveam trebuia doar sa apas pe buton si venea o asistenta instantaneu.)
Am avut bani pregatiti pt. asistente si m-am intors cu ei inapoi acasa!
Si inca una tare de tot:in ziua in care am plecat acasa, m-au rugat sa completez un formular referitor la conditiile in care am stat in maternitate , daca am fost multumita sau nu.Unbelievable!
Hai ca m-am intins cam mult, dar un singur lucru vreau sa va mai spun: sora mea si o colega de a mea au nascut la Giulesti, unde, mergeau gandacii pe pereti ca la ei acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Sora mea lucreaza la Elias si din spusele ei este cel mai dotat, cel mai frumos si cel mai dragut personal din toate spitalele din buc.

Nastere usoara, copil sanatos.





Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Eu am nascut prima data la Elias in 2005 si anul trecut la Universitar.

Din punctul meu de vedere nasterea la Elias a fost un cosmar, si punct de vedere dr si sectia de neonato, care mi s-a parut varza.

Municipalul a fost ok, curat, stiu ca au super-sectie de neonato, eu am stat din luna a 5-a in pat, in pericol de nastere prematura. Pana la urma am nascut la termen, fara sa ma mai chinui ca la prima nastere, singurul mare incovenient a fost ca in noaptea in care am stat cu bebelusii langa noi a fost cam tragic, cum se oprea unul din plans incepea altul. Si eram 5!!

Asa ca am tulit-o acasa rapid.

Sa fiu sincera, daca ar fi sa mai nasc vreodata, desi nu prea cred, o sa aleg Cantacuzino.

Mergi la inceput