Baza zece ... ce inseamna? (matematica)

Baza zece ... ce inseamna? (matematica) | Autor: Ursoaica

Link direct la acest mesaj

Ma refer la matematica de clasa a V-a ...cred
Va rog frumos lamuriti-ma si pe mine ce inseamna "exercitii de citire si scriere de numere naturale în sistemul zecimal; explicitarea scrierii unui numar natural în baza 10"?

Fara manual nu pot gasi nicaieri o formula sau o explicatie!
Ati putea sa ma ajutati voi?

Exista vreo formula?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Numerele in baza 10 sunt numerele asa cum le folosim noi in viata de zi cu zi, adica cu 10 cifre de la 0 la 9, cu unitati, zeci, sute, etc formate din grupuri de cate 10 subunitati. Nu e nicio filozofie sau inteles ascuns. Daca n-ar fi in baza 10 ar fi special, dar asa...


www.myspace.com/mqqm" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Cifrele, asa cum explica si dictionarele, sunt simboluri grafice folosite pentru scrierea numerelor. Numarul este insa, dincolo de definitia din dictionare, un obiect matematic. El este scris cu ajutorul cifrelor. Dar scrierea numerelor depinde de sistemul de numeratie folosit. In mod obisnuit folosim sistemul de numeratie zecimal, adica sistemul care se bazeaza pe puterile lui zece. In sistemul zecimal se folosesc zece cifre: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 – cifrele arabe. In acest sistem, cu care suntem obisnuiti, orice numar se scrie folosind cifrele de mai inainte, pozitionarea cifrelor fiind esentiala. Se mai pot folosi, pentru reprezentarea numerelor si cifrele romane, ele fiind folosite in special pentru reprezentarea secolelor, a capitolelor unei carti, etc. In sistemul binar, bazat pe puterile lui doi, se folosesc doar doua cifre 0 si 1. Aritmetica binara sta la baza functionarii calculatoarelor. In lucrarile de informatica se foloseste foarte mult scrierea in sistemul hexazecimal, adica sistemul de numeratie in baza 16. Sistemul hexazecimal foloseste cifrele: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, A, B, C, D, E, F.

Exemplu (sitem zecimal):
1234=1x10(la puterea 3)=2x10(la putere 2)+3x10+4
1234=1x1000+2x100+3x10+4


Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ursoaica spune:

Va multumesc mult pt lamuriri.

Scuze pentru intarziere.

Mergi la inceput