Din nou despre goblen

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Poze, neaparat vrem poze !!! In special cu cele inramate, ca am ajuns si eu la capitolul asta si am nevoie de idei !

Eu n-am facut prea mari progrese, lucrez "Interiorul San Pietro" de la Krif, care mi se pare foarte complicat ... L-am luat imprimat, dar culorile sunt foarte apropiate unele de altele si ca sa nu-mi iasa cine stie ce bazaconie am comandat si diagrama, am zis eu ca o sa-mi fie mai usor. Aiurea, diagrama nu se potriveste cu panza imprimata, asa ca ma uit cand pe una cand pe alta si fac 3 puncte pe ora !

Am dat la inramat goblenurile cu desene animate, de-abia astept sa le ridic sa vad ce-a iesit ! Promit sa pun poze, dar trebuie sa astept sa-mi mute astia de la Yahoo albumul pe Flickr, si vad ca dureaza cam mult ...

Am terminat si panseluta (dupa diagrama, tot de la Krif), mai am doar fondul, dar nu-mi place cel din model, mi se pare prea tern ... cred ca o sa-l fac crem ... O sa pun poza, cand se rezolva cu albumul.

Spor la treaba !

Boghi

poze Gongutza
si alte poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Buna, ma mai citeste cineva ?

Recunosc ca nici eu n-am mai scris demult ... Si acum am intrat doar pe fuga, ca sa va spun ca am gasit un forum specializat in discutii despre goblenuri, sper sa nu fie considerat reclama, dar m-am gandit sa va spun si voua si poate continuam discutiile acolo : www.arta-goblenul.myforum.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinaczm spune:

Si eu am cumparat 3 goblenuri dela hudema cu desene, pe cel cu strumph, cu donald si cel cu micki. in momentul acesta sunt la inramat si astept sa vad cum au iesit. cred in camera baietilor mei vor arata foarte bine. sper... am mai gasit tot de la ei si cu fructe pe care il cos acum... sincer prefer ceva facut de mana decat tot felul de chinazarii, dar fiecare cu gustul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scumpy_nensy spune:

Buna ziua!Ma bucur ca in sfirsit dupa lungi si grele incercari am reusit sa intru pe acest forum.Pot sa va spun ca si mie imi place sa cos goblene.Am inceput cu ceva timp in urma iar acum a devenit principala mea activitate.Imi place foarte mult iar cind incep un model imi sta capul numai la el pina-l termin.In fine e o reala placere si mai ales ma linisteste cind sunt suparata si stresata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scumpy_nensy spune:

Buna din nou!Pina acum am cusut numai de la Rogoblen si ce sa zic sunt multumita de ei pina in prezent.Nu am avut probleme cu modelele.Poate sa zic mici defecte la ate dar este destula pe cartonase cit sa poti face modelul ba mai si ramine destula. Insa nu mereu se intimpla acest inconvenient cu ata si nici la toate culorile.Nu am incercat sa iau de la alta firma dar poate in viitor voi lua sa vad cum sunt. Am auzit ca sunt modele foarte frumoase si la alte firme.Acum va las ca mi s-a facut somn, e cam tirziu si ma duc la culcare.Sper sa ne mai auzim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scumpy_nensy spune:

Dragele mele, nu mai vrea nimeni sa intre pe acest forum?Nu vrea nimeni sa vb cu mine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

hai ca ma bag eu
acuma m-am uitat pe situl celor de la goblen set Pitesti. mi se par foarte scumpe goblenurile. am vazut aceleasi modele ca pe rogoblen (Focsani) si aici de 2 sau aproape 3 ori mai scumpe
eu personal numai de la rogoblen lucrez si mi se par cele mai bune. chiar vineri mi-am dat comanda de inca doua, le puteti vedea pe site=ul http://www.rogoblen.ro/ la catalog, sectiunea marine, se numeste dupa furtuna (nu stiu de ce nu pot da link direct, nu se schimba adresa) si al doilea e la sectiunea repere si se numeste tapiserie egipteana. mi se pare super fain, e deosebit.
pana acuma am lucrat numai peisaje, mai vreau sa incerc si altceva. mai am putin si termin un peisaj de toamna si ma apuc de celelalte.
nu consider lucrul la goblen o munca, ci pe mine ma relaxeaza foarte mult.

daca aveti goblene incepute si neterminate, dati-mi-le mie, nu le aruncati


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601305182027/" target="_blank">Bubulina www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scumpy_nensy spune:

Ma bucur de cunostinta Ramonik! Si eu lucrez ca si tine numai de la Rogoblen si sunt foarte multumita. In afara de faptul ca au lucru de calitate sunt si foarte seriosi si prompti. Comanda se primeste foarte rapid si nu mi se par nici prea scumpe. Nu stiu cele de Pitesti cum sunt , desi eu locuiesc la Mioveni la 15 km de Pitesti, dar nici nu ma incinta sa iau de la ei.Si am lucrat citeva.Deocamdata ramin fidela la Rogoblen. Sa ai spor la lucru si sa ne mai auzim sanatoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

pai uite, caz clar. goblenul Dupa furtuna de la rogoblen, cu dimensiunile de 23x28cm e 32 lei si acelasi (cu titlul Corabii in furtuna) tot de aceleasi dimensiuni e 62 lei la goblenset Pitesti

spor la lucru si tie nensy!
mai vorbim!


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601305182027/" target="_blank">Bubulina www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Salutare goblenisti!

Ma bucur ca subiectul inca prezinta interes!
Fatelor dar de firma asta stitzi(ca tot vorbeatzi de pretzurile de la goblenset) www.goblenkit.ro

Dana

Mergi la inceput