Din nou despre goblen

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

la schimburi trebuie avut grija ca, in afara de diagrame, sa existe si cartonasele pe care se pune ata cu semnele de rigoare... altfel nu avem cum sa stim ce semn are fiecare ata.


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Da, ai dreptate cu cartonasele! Ca sa stim care-i care ... Eu inca nu am lucrat seturile pe care le am in album, sunt doar cumparate, deci nu e problema cu cartonasele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

de la sweet imi place "bisericuta inzapezita" si de la Bogdana imi plac alea pe albastru "florala marina" si "exotici marini", dar trebuie sa caut in atze daca am destul albastru sa le fac...
daca ma hotarasc, va scriu pe privat.
daca vreti si voi ceva de la mine (desi nu sunt sigura ca mai am diagramele si semnele de la toate) scrieti-mi.
va pup


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scumpy_nensy spune:

Buna fetelor! Si eu cos de obicei tot cu ata in 2 fire dar acum incerc cu 3 fire si iese foarte bine. Fetelor legat de schimbul de diagrame , voi cind lucrati nu insemnati ceea ce lucrati? Eu tai sau hasurez cu pixul ceea ce cos, pe diagrama , astfel urmaresc mai usor modelul. Inca o intrebare: cum procedez sa postez lucrarile mele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabytza25 spune:

fetelor, vad ca multe dintre voi recomanda lucru cu 3 fire... eu n-am intampinat probleme cum ca s-ar vedea prea rar... insa, la urmatorul goblen o sa incerc.

m-a distrat scumpy_nensy cu mesajul ei ca hasureaza ceea ce lucreaza... sa nu mi-o iei in nume de rau, insa: chiar nu iti poti da seama unde ai ramas, adica nu se "infiripa" un pic de model? mie una nu mi s-a intamplat niciodata sa nu imi dau seama... chiar daca, din motive de timp, nu am cusut la un anume goblen o perioada de 3-4 luni, si pe urma am revenit la el...


in fine, ma laud cu goblenul meu, Luceafarul (de la rogoblen), mai a un pic si il termin... daca n-ar fi s(tr)esiunea si licenta in 2 sapatamani eu zic ca ar fi gata

va anunt cand e gata, o sa postez si o poza sa il vedeti, poate va indragostiti de el, si va pot trimite atzele cu cartonase si diagrama (intreaga, nehasurata), gratuit bineinteles

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scumpy_nensy spune:

Gabytza , nu ma supar insa m-a deranjat putin remarca ta. Nu atit remarca in sine cit modul in care ai expus-o , mi s-a parut cam ironic si nu inteleg de ce. Am sa-ti raspund ca sa-ti satisfac curiozitatea: cu ani in urma cind am inceput sa cos goblen, am invatat sa lucrez in acest fel , adica sa punctez ceea ce lucrez , sa hasurez sau sa tai cu pix sau creion ceea ce tocmai am lucrat. Nu neaparat pentru ca sunt grea de cap sau ca nu-mi dau seama unde am ramas sau ca nu mi se "infiripa" nici un pic din model, ci pentru ca-mi este mult mai usor sa urmaresc modelul in felul acesta. Nu sunt singura lucratoare de goblen ce foloseste aceasta metoda si crede-ma ca am multe cunostinte ce lucreaza in domeniu.Dar poate ca tu nu te-ai gindit si la acest aspect , a fost mult mai usor sa tragi concluzia pur si simplu. Si apoi chiar nu inteleg ce ti s-a parut atit de ciudat , de haios referitor la acest aspect. Scuze daca ti s-a parut cam dur felul in care am ripostat dar chiar m-a deranjat putin remarca ta. Mi-ar place totusi sa ne prezentam colectiile de boblen lucrate si apoi vom putea trge niste concluzii referitor la acest domeniu. Sper sa nu te supere comentariul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui scumpy_nensy

Gabytza , nu ma supar insa m-a deranjat putin remarca ta. Nu atit remarca in sine cit modul in care ai expus-o , mi s-a parut cam ironic si nu inteleg de ce. Am sa-ti raspund ca sa-ti satisfac curiozitatea: cu ani in urma cind am inceput sa cos goblen, am invatat sa lucrez in acest fel , adica sa punctez ceea ce lucrez , sa hasurez sau sa tai cu pix sau creion ceea ce tocmai am lucrat. Nu neaparat pentru ca sunt grea de cap sau ca nu-mi dau seama unde am ramas sau ca nu mi se "infiripa" nici un pic din model, ci pentru ca-mi este mult mai usor sa urmaresc modelul in felul acesta. Nu sunt singura lucratoare de goblen ce foloseste aceasta metoda si crede-ma ca am multe cunostinte ce lucreaza in domeniu.Dar poate ca tu nu te-ai gindit si la acest aspect , a fost mult mai usor sa tragi concluzia pur si simplu. Si apoi chiar nu inteleg ce ti s-a parut atit de ciudat , de haios referitor la acest aspect. Scuze daca ti s-a parut cam dur felul in care am ripostat dar chiar m-a deranjat putin remarca ta. Mi-ar place totusi sa ne prezentam colectiile de boblen lucrate si apoi vom putea trge niste concluzii referitor la acest domeniu. Sper sa nu te supere comentariul meu.


Lasa mey ca asa e unii mai vrednici si mai capabili!Prostimea ca noi hasureaza ca nu ne duce capul unde am ramas!

Si pentru ca Bogdanai a pus un link cu un forum de specialitate,am sa pun si eu unul,tot forum dedicat pasionatzilor lucrului de mina!

http://goblen.forumgratuit.ro/forum.htm

Sper sa nu fie considerata reclama,acest forum n-are nimic de-a face cu DC!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scumpy_nensy spune:

Fetelor daca sunteti dragute, ma puteti ajuta sa postez imagini? Nu ma descurc, am nevoie de ajutor! Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabytza25 spune:

scumpy, imi pare rau, chiar nu am vrut sa fiu ironica sau mai stiu eu ce... pur si simplu asta a fost reactia pe moment... te rog sa ma scuzi, daca crezi ca e nevoie Eu am cusut cateva goblene de pe poza din catalog... cu lupa, si au iesit perfect modelele alea, si in plus, nu stiu poate sunt ciudata, insa chiar simt cand ceva in model nu e facut bine. Deoarece mi s-a intamplat (destul de rar, ce-i drept) si mie sa gresesc cateva puncte, insa nu apuc sa fac mai mult de 5-6 muste si imediat "simt" ca ceva nu-i ok... nu se intrepatrunde.

Si, nu, sa nu ma intelegi gresit, nu am zis ca esti grea de cap sau ceva de genul asta... fiecare are stilul ei, pur si simplu, era prima data cand auzeam ca se hasureaza diagrama si atat... am fost surprinsa... ATATA TOT!

cum spuneam... inca odata, iertare... si nu aruncati cu pietre, ca s-ar putea sa le prind... just joking

cat despre pus poze in album... incearca aici, poate iti e de ajutor... nu stiu nici eu cum se face, caci ti-as spune... succes http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=127677&SearchTerms=album,foto nu stiu cat de bun e linkul pe care ti l-am trimis... ca n-am apucat sa citesc, am dat un simplu search in forum

o seara placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweet2008 spune:

Multumesc Ramonika, daca vrei iti pot da cu cea mai mare placere firele ramase!

Mergi la inceput