Ma inclin in fata voastra!

Ma inclin in fata voastra! | Autor: viviana

Link direct la acest mesaj

Cu toate ca sunt pe DC de ceva vreme nu am avut curiozitatea sa citesc subiectele postate aici.
Dar, pentru mine toti cei care infiaza copii sunt personae deosebite a caror dragoste si daruire nu se pot masura in cuvinte.
La o rascruce a vietii mele cand aducerea pe lume a unui copil era sub semnul intrebarii excludeam, intr-un fel, adoptia.
Abia dupa ce am nascut mi-am dat seama de cata iubire este capabil sufletul uman.
Abia atunci am realizat ca poti iubi un copil neconditionat indifferent daca este al tau sau nu.
Ma inclin fata voastra!




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alba spune:

si din partea mea toata admiratia,dragi mamici si tatici.


Alba,mami de Darian (7 ani) & Cassian (1 anisor)

http://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian



"Intreaga suferinta din lume apare din dorinta egoista de fericire doar pentru sine.
Intreaga fericire din lume apare din dorinta de a-i face fericiti si pe ceilalti."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

viviana, cu toata sinceritatea, poate ceilalti se regasesc in ce spui tu... eu nu.
Fie-mea este fie-mea, fie ca o nasteam eu, mi-o aducea barza, ieshea dintr-un ou, crestea in eprubeta sau in copac sau in alta burtica: indiferent de modul in care a venit pe lume.

Si toate mamele isi iubesc puii, ii iubesc neconditionat.
De ce ar trebui sa fiu eu "deosebita" pt. asta?

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by Elise
Fie-mea este fie-mea, fie ca o nasteam eu, mi-o aducea barza, ieshea dintr-un ou, crestea in eprubeta sau in copac sau in alta burtica: indiferent de modul in care a venit pe lume.


Un buchet mare de flori ptr tine, mami!
M-ai emotionat cu acest cuvinte.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Iti trebuie multa generozitate cu care sa te fi nascut, ca sa poti fi atat de devotata si de altruista si de ... MAMA!

La unele femei cuvantul mama simbolizeaza mai mult decat le este dat altora sa fie in stare si sa inteleaga ce inseamna. Si pentru acelea care sunt nascute sa fie MAME, cu siguranta Dumnezeu le-a rezervat un loc in Rai.



Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Initial creeata de viviana

Cu toate ca sunt pe DC de ceva vreme nu am avut curiozitatea sa citesc subiectele postate aici.
Dar, pentru mine toti cei care infiaza copii sunt personae deosebite a caror dragoste si daruire nu se pot masura in cuvinte.
La o rascruce a vietii mele cand aducerea pe lume a unui copil era sub semnul intrebarii excludeam, intr-un fel, adoptia.
Abia dupa ce am nascut mi-am dat seama de cata iubire este capabil sufletul uman.


Abia atunci am realizat ca poti iubi un copil neconditionat indifferent daca este al tau sau nu.
Ma inclin fata voastra!




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi



desi sunt convinsa ca intentia a fost buna, tin sa precizez ca parerea mea e alta. (acusi astept rosii,castraveti,oua in cap).eu nu le vad pe mamicile adoptive mai..mame, sincer,nu le admir suplimentar.sunt mame si cu asta basta.din moment ce ajungi sa "admiri" asa ceva, e clar ca,cel putin la nivel de subconstient, faci deosebiri intre un copil adoptat/unul natural. de aia ajungi sa admiri "curajul" pt ca despre asta e vorba,nu? trebuie sa fi curajos sa adopti un copil,ceea ce...hmm..imi spune multe despre viziunea asupra lui adoptat/natural

eu nu fac nici o deosebire intre cele doua categorii,prin urmare nu mi se par respectivele mamici mai curajoase sau mai stiu eu cum. sunt mame,la fel cum sunt si eu.

ps: sincer,asta m-ar deranja poate cel mai mult in postura de parinte adoptiv: remarci de genul"vaaai,ai avut curaj sa adopti! felicitari,te admir...etc" sau"ai facut fericit un biet suflet orfan" .pai as muri cu aia de gat care ar avea curajul sa-mi categoriseasca plodul drept"biet suflet orfan"



ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

ei si fraza asta
"Abia atunci am realizat ca poti iubi un copil neconditionat indifferent daca este al tau sau nu."

nu-mi place deloc. pai frate din moment ce-l ai in batatura ,ii al tau nu? iti poarta numele, iti manaca noptile si finantele,iti face nervi si bucurii de zece ori mai multe, al cui naiba poate fi!?!?!!?

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_k spune:

Daca-i sti cat de tare te admir ca ai nascut un copil , si ce bine ca ai avut curajul asta ,etc.Esti o persoana deosebita .Cum suna ?
Ma, pe mine ma enerveaza cand imi zic chiar si rudele , vai, ce fapta buna ati facut .Beeeeeeeeeeeei , faci o fapta buna cand ajuti o baba sa treaca strada nu cand iti aduci copilul acasa ( de la spital, de la orfelinat etc ).Ma atac la faza asta cel mai tare si sunt multe faze va asigur, iclusiv : da' nu se cunoaste ca e adoptata ( sa-nteleg ca ar fi trebuit sa aiba coarne ca sa se vada ca e adoptata ?).
Eu sar in sus imediat si ma aprind .Le intreb de obicei pe "astea" daca asa i-au zis si fie-sii sau nora-sii cand a nascut : vai, ce fapta buna ai facut.
E multa lume incuiata si desi nu o fac cu rautate totusi pe noi ne enerveaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Flaviuta draga nu astepta rosii &co. ca nu e cazul.Parerea ta e absolut normala.Cine nu face diferenta intre un copil biologic si unul adoptat asa gandeste ca tine.Cine face diferenta trece la capitolul "felicitari, bine ati facut, va da Dumezeu mai mult....etc"

Ieri m-am intalnit cu cineva care stia ca am asteptata mult un copil si i-am povestit de Razvan.A avut o reactie super in sensul ca ne-a spus"bine ca nu ati mai asteptat".Fara "ce fapta buna" am facut far ,felicitari fara nimic.La ce sunt obisnuita sa aud asta a fost super.



Razvan(07 martie 2004) si mami

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

sunt ferm convinsa ca intentiile vivianei nu erau rele, dar nu pot sa ma abtin sa nu spun ca sunt perfect de acord cu elise si flaviuta...
si noi suntem mame la fel ca si voi pentru copiii nostri ! pentru ca noi ii crestem, si ne trezim noptile la ei, si ne stoarcem creierii sa inventam metode sa'i facem sa se opreasca din plans cand urla in miez de noapte din cauza ca le ies caninii, sau ne necajim ca nu papa toata portia de mancare, sau simtim ca innebunim cand vedem ca urca mercurul in termometru...
chiar nu suntem cu nimic mai altfel decat voi...
stiti ce m'a intrebat o colega de serviciu ? "da' ti'i draga fata?"
am crezut ca o iau razna !!! am intrebat'o "da' ce? tie nu ti's dragi cei doi copii ai tai?" s'a uitat f mirata la mine si a zis "pai da, dar aia'i altceva !!!" . si in momentul ala mi'am dat seama ca nu are sens sa continui conversatia...
la fel si fazele cu "vaaaaaaaai ce lucru mare ai facut pentru un biet orfan !!!". le'am auzit de m'am saturat. pe langa ca ma doare sa aud vorbindu'se de copilul meu asa, ma doare ca lumea nu intelege ca de fapt copilul asta a facut enorm pentru mine. mi'a indeplinit, la fel ca si voua, visul de a fi mama !

totul e de fapt foarte simplu. cu totii suntem pur si simplu parinti care ne iubim copiii, si ne'am da, in orice secunda, viata pentru ei !

sa ne traiasca piticutii si sa fie sanatosi, si noi sa fim sanatosi sa'i putem creste cat de frumos posibil !



alexa si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by Alexa Ioana

stiti ce m'a intrebat o colega de serviciu ? "da' ti'i draga fata?"
am crezut ca o iau razna !!! am intrebat'o "da' ce? tie nu ti's dragi cei doi copii ai tai?" s'a uitat f mirata la mine si a zis "pai da, dar aia'i altceva !!!" . si in momentul ala mi'am dat seama ca nu are sens sa continui conversatia...




Tocmai pentru ca exista si astfel de mame care nu si-ar putea iubi decat propriul copil iti dai seama ca esti deosebita. Si la fel de deosebite sunt si mamele "naturale" care, la o adica, n-ar face diferenta intre un copil nascut de ele si unul adoptat.



Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput