Psihologia copilului (vol 6)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

Buna ziua! Am si eu un baietel de 2 ani si 8 luni care a devenit f posesiv in privinta fratiorului sau de doar 6 luni. Ideea e ca se comporta ff bine cu cel mic, le acord atentie amandurora, si tati e super-implicat. Totusi nu accepta ca bunicii (din ambele parti) sa il dragaleasca pe cel mic sau sa-l ia in brate. Sustine ca e al lui mami si ei nu au voie. Mai rau, ii trimite la ei acasa. Bunicii sunt atenti si cu el de fiecare data (dulciuri, haine, jucarii), ii acorda atentie si lui, il dragalesc, il iau in brate, ii explica ca si pe el il iubesc, ca bb e inca mic si vor sa il tina si ei in brate, etc...totul cu calm si rabdare, insa in final cei mari cedeaza si se indeparteaza de bb. El iese triumfator, caci tipa si e agresiv, incearca sa il smulga pe bb din bartele lor, asa ca spre binele copilului cei mari cedeaza.

Cum pot sa rezolv situatia?





Nasterea 1 - Un puzzle cu flori de liliac - Luca Matei - 05.11.2004
Nasterea 2 - In asteptarea d-lui Maslinuta! - www.onetruemedia.com/my_shared?z=15c3fccea103d6e25e31e4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Adam Cristian- 15.01.2007
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=69848621" target="_blank"> slide 1 , www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=71222273" target="_blank">slide 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

am uitat sa spun ca la straini nu reactioneaza asa, ci doar la bunici. Dar nici nu-i plac "glumele" strainilor care il intreaba daca il iau ei pe bb. Le raspunde ca nu, bb merge cu mami acasa, si atat, nu tipa, nu comenteaza mai mult.






Nasterea 1 - Un puzzle cu flori de liliac - Luca Matei - 05.11.2004
Nasterea 2 - In asteptarea d-lui Maslinuta! - www.onetruemedia.com/my_shared?z=15c3fccea103d6e25e31e4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Adam Cristian- 15.01.2007
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=69848621" target="_blank"> slide 1 , www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=71222273" target="_blank">slide 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Principesa
"Camira, ce rezultati iti doresti sa obtii daca il determini sa realizeze cat de importanta este scoala pt dezvoltarea lui ulterioara?"





Principesa imi cer scuze anticipat nu m-am putut abtine. Dupa parerea ta cum s-ar putea raspunde la intrebarea ta? Adica ce vrei sa-ti zica?
Mie personal intrebarea Camirei mi s-a parut pertinenta. Cum ii explici unui copil de varsta scolara (clasele primare) ca e mai bine sa invete decat sa fie cu copii in parc toata ziua? Mai exact cum il faciu sa priceapa ca e important in viata sa stii sa renunti la bucurii/placeri actuale si sa depui munca / efort pentru a obtine un rezultat viitor (evident imaterial pentru un copil de 7-8 ani!)

Si pe mine m-ar fi interesat raspunsul unui psiholog la aceasta intrebare dar daca mi se raspunde printr-o intrebare de gen "ce vrei sa obtii" raspunsul ar fi .... pai eu nu vreau sa obtin nimic, as vrea insa pentru copilul meu o evolutie scolara excelenta urmata de o cariera stralucitoare intr-un domeniu ales de ea astfel incat sa ii produca multe bucurii si satisfactii munca pe care o depune .....
Scuza-ma inca o data Principesa, poate n-am inteles eu bine intrebarea ta dar sa intrebi o mama ce rezultat vrea sa obtina din educarea copilului propriu mi se pare aberant .... mama ta ce rezultat a vrut sa obtina cand ti-a dat o educatie?


Sorana si Monica (4 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
Originally posted by sorana

Principesa
"Camira, ce rezultati iti doresti sa obtii daca il determini sa realizeze cat de importanta este scoala pt dezvoltarea lui ulterioara?"





Principesa imi cer scuze anticipat nu m-am putut abtine. Dupa parerea ta cum s-ar putea raspunde la intrebarea ta? Adica ce vrei sa-ti zica?
Mie personal intrebarea Camirei mi s-a parut pertinenta. Cum ii explici unui copil de varsta scolara (clasele primare) ca e mai bine sa invete decat sa fie cu copii in parc toata ziua? Mai exact cum il faciu sa priceapa ca e important in viata sa stii sa renunti la bucurii/placeri actuale si sa depui munca / efort pentru a obtine un rezultat viitor (evident imaterial pentru un copil de 7-8 ani!)

Si pe mine m-ar fi interesat raspunsul unui psiholog la aceasta intrebare dar daca mi se raspunde printr-o intrebare de gen "ce vrei sa obtii" raspunsul ar fi .... pai eu nu vreau sa obtin nimic, as vrea insa pentru copilul meu o evolutie scolara excelenta urmata de o cariera stralucitoare intr-un domeniu ales de ea astfel incat sa ii produca multe bucurii si satisfactii munca pe care o depune .....
Scuza-ma inca o data Principesa, poate n-am inteles eu bine intrebarea ta dar sa intrebi o mama ce rezultat vrea sa obtina din educarea copilului propriu mi se pare aberant .... mama ta ce rezultat a vrut sa obtina cand ti-a dat o educatie?


Sorana si Monica (4 ani)



Mda, e greu de privit in oglinda


Felicia
Poze cu noi si vacantele noastre
*****************************
Adevar > Autonomie > Identitate

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manukar6 spune:

[quote]Originally posted by Hani

Poate e ziua prea agitat, poate are parte de multe evenimente ziua.
Sau nu e prea plimbat afara.
Sau e prea obosit.
Zgomote puternice: muzica tare, televizor non-stop.
Poate certuri, tipete.
Sta cu cineva pe parcursul zilei?
Buna ziua,
Am si eu o problema oarecum asemanatoare, am un ingeras de 1zm si 5 luni si de cateva zile , cam o saptamana are un nou obicei: se loveste cu palmele in cap, sau cauta sa se loveasca cu capul de diverse obiecte tari si bineinteles ca se apuca automat de urlat.
Chestia asta se intampla cand nu vreau sa fac cum vrea el sau dac il dezaprob cu orice, fie doar sa ii spun sa nu se mai aseze jos...
Sunt disperata....... nu stiu ce sa mai fac , si in plus de asta viseaza urat noaptea, nu mereu, uneori rade in hohote ....
Noaptea trecuta s-a trezit urland la ora 3.
De mentionat ca patul lui este lipit de al nostru iar in timpul zilei sta cu bunica.
Va rog un sfat... daca a mai trecut cineva printr-o experienta asemanatoare.
Manu.... mamica lui Alexutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Buna! As avea si eu nevoie de un sfat de la voi.
Am o fetita de aproape 3 ani care acum vreo 3 zile a cazut si s-a lovit putin la o mana - mai mult o julitura, dar abia vizibila si, oricum, nedureroasa, pentru ca in momentele in care uita daca ii apas pe mana nu da semne ca ar dure-o ceva, se joaca normal etc. Toate bune si frumoase pana cand bona i-a dat o bluza cu maneca lunga si i-a zis ca asa nu o sa mai vada si nu o sa o mai doara. De atunci fetita mea nu mai accepta decat bluze cu maneca lunga, abia o conving sa o dezbrac, sa o spal sau sa o schimb si de multe ori incepe sa planga destul de tare sa o imbrac la loc. Am incercat sa o conving, sa ii dau tricouri preferate, rochite, dar nu reusesc nicicum. Azi sotul meu a incercat sa-i puna un plasture, explicandu-i ca asa nu o sa mai fie nevoie de maneca lunga, dar nu l-a acceptat nici pe asta. O pot convinge in joaca sa ia o bluza cu maneca scurta, dar nu dureaza totul mai mult de 5-10 minute si ne intoarcem iarasi la bluzele cu maneca lunga. Oare la ce metode de convingere putem recurge?

Lora, mami de IUSTINA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Sorana, exista varste la care copilul isi face mai usor planuri pe timp scurt. In aceste conditii sunt recomandabile tehnici comportamentale pentru instituirea si mentinerea unui comportament pozitiv, decat iluziile legate de dezvoltarea sistemului de valori la 12 ani.
Intrebarea mea era relativ retorica si avea obiectivul de a o ajuta pe Camira sa vada ca drumul ales de ea poate este prea ocolit.
Daca eu vreau ca baietelul meu sa dezvolte un anumit comportament atunci e mult mai simplu sa il recompensez pe loc atunci cand il face, sa gestionez un sistem de sanctiuni si recompense daca este mai eficient in context, decat sa incerc sa stau sa il conving ce bine ii va fi lui vreodata daca acum in loc sa se joace sta si face activitati mai putin convenabile.
Adica o atitudine mai directiva, dublata de intelegerea dinamicii motivationale a copilului


Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Principesa, ma bucur mult, mult ca te revad! :-)
Lipsesc tare mult sfaturile unui psiholog de-adevaratelea :-).

Vreau sa te intreb si eu ceva: poate avea vreo influenta asupra dezvoltarii psihice normale a copilului, faptul ca parintele de sex opus il saruta pe gura in mod obisnuit?
Este o discutie in legatura cu aceasta la Parintii intreaba, si chiar as vrea sa stiu si opinia ta, opinie de psiholog :-) Noi, ca parinti ce ne aflam, care mai de care, citim fel de fel de pseudopsihologisme din colectia de buzunar si s-ar putea sa exageram uneori, intr-un sens sau altul.

Iti multumesc tare mult!

-------------------------
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !
-------------------------
Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

baietelul meu a inceput sa vorbeasca abia dupa 3 ani. acum are 3 ani jumate si vorbeste relativ bine (romaneste) Cand merg cu el in parc este atras ca un magnet de copiii mai mari (10-15 ani), se aseaza langa ei, se uita in ochii lor si repeta tot ce spun ei. Bineinteles ca cei mari nu pierd ocazia sa se amuze si il fac sa repete tot felul de prostii (de ex. am facut caca pe mine, sunt urat etc) - sebas vazandu-i cat de bine rad se apuca si el de ras si rade in hohote. ieri a invatat sa numere pana la 10 in engleza si numele personajelor din razboiul stelelor.

Intrebarea mea este ce sa fac? sa-l las in pace? sa nu-l las? sa-i spun ceva? sa nu-i spun?

Ce n'est pas l'inconnu qui fait peur, mais la peur de se libérer du connu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Patou, atractia fata de copiii mai mari este frecventa si fireasca. Pentru ca el este mic si are nevoie de protectia si de structura adultului, sugestia mea este sa intervii ferm asupra copiilor mai mari care se amuza pe seama lui.



Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput