Psihologia copilului (vol 6)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Cu rabdare se rezolva multe lucruri. Impoartant sa nu mai fi atat de straesata. CAnd este intr-un ritm alert.. nu mai ai rabdare si parac in jur ca iti "scapa" unele lucruri. Asa ca.. Minunea ta este o fiinta agitata/nazdravana si stiu ce inseamna asta.
Succes pe mai departe cu micutul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RoxanaSch spune:

Buna Alina, sunt in aceeasi situatie cu baietelul meu de 3,5 ani in prezent. Al tau e deja mai mare, spune-mi te rog si mie care sunt rezultatele, evolutia lui Vlad? Mersi anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RoxanaSch spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinam

Axxxa exact aceleasi probleme le am si eu cu Vlad al meu si au cam aceeasi varsta, eu am inceput sa ma ingrijorez, problema eu zic ca nu tine de logoped e altceva si nu stiu ce, eu m-am trezit zicand la nervi ca e "retardat" si asta m-a durut foarte mult, in mintea mea tot zic ca are o problema dar in realitate refuz sa cred asta , poate e ceva legat de varsta, de faptul ca inca nu merge la gradinita sau mai degraba incapatanare, si el e foarte sperios desi nu e batut, nu se tipa la el, daca se intampla sa ridice cineva vocea se sperie si pleaca , nu raspunde daca il intreb cum il cheama samd, uneori cand are chef imi spune cand vin de la munca ca "ai fost in parc cu bunicu, ai papat cu bunicu" dar rar, de cele mai multe ori cand il intreb chestii degenul asta nici nu ma aude, vorbeste in continuare despre ale lui adica replici din desene animate, din nemo etc. Eu incerc sa ma ocp de el, sa vorbim sa ne jucam dar recunosc ca uneori cand vad lipsa de cooperare o las balta, alteori luam cate un teanc de carti si ne uitam la poze (nu are rabdare sa ii citesc, vrea pocesti da sa i le spun) si ma intreba tot ce e aia, eu incerc sa nu ii raspun doar "e un peste" sau daca el zice "uite pestele" eu ii dezvolt: si pestele inoata in ocean si oceanul e mare si albastru samd.
hai ca m-am lungit cat o placinta dar ma preocupa mult aspectul, as vrea sa stiu daca e normal sa se comporte asa, adica daca e in limitele normalitatii .... sau eu sunt aia care are nevoie de un psiholog, mai pot sa spun despre el ca e foarte receptiv la tot ce insemana miscare: adica vrea tot timpul sa ne jucam prinselea, sa il gadil, imi spune "vrei sa te gadile mami" si alte jocuri de gen, e tot timpul agitat, topaie (i-am luat o saltea speciala ca ne-a nenorocit saltelele sarind in pat )si scriind acum aceste randuri imi zboara gandul la ADHD , cred ca am inceput sa aberez ,dar mi-ar prinde bine si parerea voastra.

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Buna Roxana, abia acum am vazut intamplator mesajul tau, daca nu citai ce am scris eu in 2009 nici nu imi dadeam seama ca e vorba de mine :).
In mare, evolutia lui Vlad a fost buna, acum e la scoala clasa 1, se descurca foarte bine, mai putin la abilitati practice , nici in ziua de azi nu ii place sa picteze, coloreze, decupeze, acasa e foarte galagios, dar surprinzator pentru mine, la scoala e cuminte.
Activeaza-ti PM-ul o sa iti scriu mai multe pe privat.

Mergi la inceput