Copii din 1996 (9)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Buna dimineatza dragelor si la multzi ani tuturor celor ce poarta nume de flori(sau au flori in familie)!

Revin dupa o pauza in care am curatzat,frecat,lustruit,dezinfectat si multe altele,deci atzi intzeles ca mi-am terminat curatzenia,dar m-am terminat si pe mine!.
Acum ramine sa vad cum imi planific celelalte pentru Pasti,ca eu am un program saptamina viitoare imposibil!

La noi azi e o vreme superba de dimineatza si sper ca traditzia sa se confirme si sa fie asa si de Pasti,cind ne-am propus sa mergem in Phantasyaland,unul dintre cele mai mari parcuri de distractzie din Germania!lucru realizabil numai daca vremea va tzine cu noi!

ANA,si eu spun ca e bine sa ai o discutzie cu invatzatoarea,nu sub ton de repros,ca s-ar putea sa-i deranjezi si mai tare spuma de la bere!Fara a supara pe cineva,inca odata imi dau seama cit de "bolnava" e societatea romaneasca,si cit de mult conteaza poleala!
Am auzit foarte multe persoane plingindu-se de aceste banchete,tot ce-i mai scump si expansiv trebuie pus in practica pentru ca asta e moda!deci nu mi se pare normal ca invatzatorii,respectiv profesorii sa faca presiuni asupra parintzilor si elevilor referitor la aceste "banchete".
La noi copii au facut o excursie de trei zile,in care toate cheltuielie au fost acoperite,mincare,transport,cazare,intrari la muzee iar copii au primit 5 euro bani de buzunar!(totzi copii ca asa s-a stabilit!!!!)

MIHAELA,ce sa spun ,excursia la Viena m-a dat gata!Mey oameni buni,dar oamenii astia,dascalii,gindesc inainte de a scoate asa perle?

SANCA,ma bucur ca tzi-ai gasit in sfirsit bilete,asta te face sa te linistesti si sa-tzi planifici traseul!

mQQm,cum adica mami tau a avut bilet la o cursa ce nu exista?A ajuns cu bine!Despre dedi,no comment!
V-atzi finalizat planurile de vanatza?

Eu azi am in program schimbarea culorii podoabei capilare,dar pentru asta trebuie sa negociez cu sotzul,ca eu la asa ceva nu ma pricep(am 2 miini stingi)iar in rest odihna,ca trebuie sa recuperez efortul depus in ultimele 2 zile!

O duminica de Florii minunata tuturor!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

La multi ani Floricelelor!

Mihaela, nici al meu nu a facut mare lucru la Cangurul. Sunt mai mult probleme de logica si oricum de alt tip decat cele cu care sunt ei obisnuiti, plus neatentia caracteristica feciorului meu = concurs ratat.
In schimb scoala lor a avut meci de baschet cu alta scoala si au castigat detasat. Fi-miu a jucat vreo 4 minute , ca e incepator in echipa, dar tot e bine ca l-a selectionat.

Cu petrecerea noastra la Bran (hehe, noi suntem mai departe de Viena si nu ne incumetam pana acolo) cred ca nu o sa iasa mare lucru ca nu vrea nimeni sa se imploice in organizare si singura nu pot. Dar de carcotit, carcotesc cu totii, fiecare are idei bune dar cand sa le aplice, capu jos si joc de glezne, nu vrea nimeni sa se apuce de organizare.



Miki, mami de Andrei (1996) si Luca(2001)
Baietii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Poate n-am fost bine inteleasa excursia la Viena nu va avea loc, au fost prea putini copii inscrisi. In schimb d-na invatatoare impreuna cu sotul ei, care e directorul scolii la care invata Diana, au o "mosie" la 20 de km Satu Mare, asta insemnand o casa, cu gradina, vie, si ceva padure, d-nul impreuna cu fiul fiind vanatori. Joi au facut o excursie la ei la mosie, d-na cu sotul au primit niste pomi si el impreuna cu baietii au plantat pomii iar fetele cu d-na au facut mancare la foc in curte, apoi gratare. Totul a fost sponsorizet de ei, noi n-am platit absolut nimic, iar copiii s-au simtit minunat acolo la tara. Asta a fost probabil excursia de adio de cl. a IV-a. Vor mai face poze si un album de sfarsit.

La Cangur Diana a gresit 10 sau 12 probleme...adica 10 sigur si cele 2 nu stiu, pentru ca lor la scoala li s-a spus ca fiecare problema are un singur raspuns corect, dar eu am gasit cate 3 raspunsuri la cele 2 probleme. Eu am rezolvat vineri dupamasa acasa problemele, dar sunt cateva chiar complicate pentru varsta lor, foarte multa logica, trebuie sa ai o minte brici ca sa la rezolvi, parerea mea. Eu sunt foarte multumita de Diana, oricum anul asta am lasat-o mai moale cu ea cu matematica, n-am mai rezolvat din culegeri decat in limita bunului simt si am lasat-o mai mult sa scrie si sa deseneze/picteze, sa se joace.

Noi de Paste plecam de acasa, mergem la Cracovia 2 zile, vrem sa vizitam si Auschwitzul, apoi ne oprim in munti in Slovacia, in Tatra o zi. Asa ca nu voi pregati mare lucru, doar ce ii voi lasa socrului meu de mancare...

Saptamana viitoare sunt in concediu, asa ca mai vin! Va pup, o saptamana deosebita va doresc!

Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Da Mihaela, am inteles ca nu s-a facut excursia la Viena. Cum probabil nu o sa se faca nici a noastra la Bran. Ce frumos ca a invitat domna la ea toti copiii. E de apreciat, mai ales in lumea asta a invatatorilor romani care nu mai stiu decat sa ceara de la parinti. E un lucru rar si demn de pretuit.

Miki, mami de Andrei (1996) si Luca(2001)
Baietii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Asa e Miki, si noi am fost surprinsi cand am auzit ca nu trebuie sa contribuim cu nimic, nu ne-am asteptat. Dar si copiii au muncit putin pentru ei, la plantat pomi si am uitat sa spun ca au plantat si arpagic in gradina lor, probabil nu voia sa comenteze ceva parinti ca-i exploateaza pe copii, etc...

Revin cu Cangurul, l-am pus si pe sotul meu sa vada cele 2 probleme la care mie mi-au iesit mai multe raspunsuri si sigur ca nu fusesem eu destul de atenta la enunturi, asa ca sunt 12 probleme la care Diana a gresit raspunsurile.

mqqm, faina de tot Dedi, mi-a placut cum a raspuns.

dana, tinem pumnii sa fie vreme faina, va doresc petrecere placuta, ce fel de parc de distractii e? Ceva tematic sau doar asa, cu carusele si alte de genul?

Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Va salut dragelor si saru-mana la toate pentru sfaturile pe care mi le-ati datMqqm,eu nu m-am suparat si mi-a placut ce ai scris,ai mare dreptate.Si eu cred ca Marius a explicat cam mult doamnei,insa cred ca s-a enervat foarte tare pe ea si tocmai de aceea l-a cam luat gura pe dinainte.Oricum ,Mihaela draga...contrazicere sau nu ,in tot ce ai scris....sa sti ca si eu ca si tine am gandit si am avut impulsul de a merge la scoala,apoi mi-a trecut prin cap ca mai sunt doar doua luni de scoala si pe urma iar am fost pe picior de plecare la scoala si iar m-am oprit din drum....si tot asa.
Dana,am inteles ce mi-ai scris si,ca si la Mqqm,iti scriu si tie ca e adevarat ce spui si mi-a tras prin cap si varianta cu scrisorica,insa nu am avut curajul s-o scriu....In plus trebuie sa spun ca eu nu prea stiu sa fiu diplomata,in mod obisnuit eu intai atac si apoi incerc sa aflu motivul...stiu ca sunt impulsiva.Asa ca d-aia am preferat sa ma abtin sa merg la scoala,sa scriu ceva si am lasat timpul sa rezolve,cumva,situatia si se pare ca bine am facut.
Asa ca,dragelor va multumesc la toate pentru suportul moral si sfaturi,este nemaipomenit sa ai cui sa spui ce te doare si sa te si inteleaga.Noutatile ar fi ca,vineri,dupa Cangur,dar chiar si inainte de a intra in sala,doamna a vorbit foarte frumos cu Alex,l-a salutat...ce mai?Schimbare de atitudine la 180 grede si nici nu a mai adus vorba de excursie.Sunt curioasa cum va fi azi.
Dupa Cangur au stat cu totii si au verificat exercitiile si l-a laudat iar ca a fost atent si au verificat ce a gresit,cat si cum si i-a vorbit frumos....Cred eu,vorba Mihaelei,ca Marius a jignit-o cu "prostia si domnia se plateste" si ea a reactionat ca atare.Nu stiu,repet,ce si cum va fi azi,sper sa nu ma fi bucurat degeaba.Oricum,asa cum scriam,dupa Paste va fi sedinta si probabil ca se vor limpezi apele atunci.
Mihaela,zici ca Dianei i s-a parut greu Cangurul de anul asta?Alex n-a zis ca a fost greu,el s-a plans ca au fost mult mai multe probleme ,ca numar, fata de anult trecut,intr-un timp scurt.A gresit si el,altfel nu se putea,insa eu nu stiu daca a luat punctajul necesar sa mearga mai departe...

Pentru azi a avut,Alex, de facut niste fishe...despre pictorul Stefan Luchian.Sa dau in balbaiala si nu alta...Sa-i dea Doamne Doamne sanatate lu' ala de-a inventat internetul si lu' ala de-a construit google...pe bune!


Dragelor,eu va pup si va doresc o saptamana cu mult bine si realizari!Mai vorbim!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Hop si eu la apel!

Profit de vremea buna asa ca am mai bagat ceva la spalat,si intre timp am calcat,dar m-am plictisit,asa ca am intrat sa va salut si sa va urez o saptamina minunata!

ANA,ma bucur ca situatzia tensionata dintre Alex si invatzatoare intra pe fagasul cel bun,da poate s-a simtzit "ranita" si de asta a avut asa o reactzie!8cu care personal nu sunt de acord dar ma rog,cine sunt eu)

MIHAELA,am intzeles ca excursia nu va avea loc,dar insasi ideea unei excursii la Viena,in clasa a IV a,personal mie mi se pare deplasata!Mult mai frumos si mai folositor zic eu ce a facut in weekend invatzatoarea!Multa distractzie la Cracovia si sa avetzi parte de vreme buna!
Eu am mai cercetat pe site-ul celor de la Phantasia,si intre timp au afisat si pretzurile,asa ca intrarea cu tot cu drumul pina acolo si innapoi,plus ca mai trebuie si sa maninci ceva,ne ajunge cam la vreo 200 de euro!Cam scump pentru o singura zi asa ca,ma mai gindesc!

MIKI sper sa gasitzi o solutzie pentru sfirsitul de an scolar,noi in fiecare an facem grill,copii si parintzi,ne relaxam,respectiv jucam ,citeva ore in aer liber!

Fetele de peste ocean ce-i cu ele?

Despre Cangur,un "esec" total as putea spune,cum am mai spus nici nu-i de mirare la felul cum au fost copii pregatitzi,dar ceea ce m-a mirat cel mai mult a fost ca a venit acasa cu testul si separat rezolvarea problemelor!Deci testul necorectat,trebuia ca noi sa verificam ce si cum!La voi tot asa se procedeaza?

Mi-am schimbat culoarea(de fapt am improspatat-o9acum ma duc sa ma aranjez,dupa amiaza avem programare la ortodont!

O zi buna tuturor!

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Fetelor va scriu pe fuga, ca azi sant "on call" - acasa, daca e sa ma sune de la scoala.
Baietii astia nu si-au invatat lectia. Acu o saptamana va spuneam de Elliot cazuse, si era albastru in vanatai pe maini si pe picioare. Ei bine, uite ce a facut Mateias ingeras vineri seara. Ca eu sambata si duminica am alergat dupa el sa-l doftoricesc, iar vineri dupa servici eu stateam in ER cu el...
MqqM - mari magari Malev astia, si eu ii evit. Pacat ca v-au purtat asa pe drumuri. Ar merita o scrisoare de reclamare. Tare faza cu Dedi.
Mihaela, distractie multa in vacanta (cu toate ca vizitarea lagarelor e cam ravasitoare.
Dana, felicitari pentru curatenie. Eu nu prea am avut elan in week end, sper ca azi sa reusesc mai multe.

Fetelor revin maine mai pe indelete.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Sancaaaaaaa, ce are soro la ochi? Offf, sa nu ramana cu semn sau cu alte probleme. Sa se faca bine cat mai curand!

Andacos, cica rezultatele la Cangur se dau in mai, nu stiu ce le trebuie atata.



Miki, mami de Andrei (1996) si Luca(2001)
Baietii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

AOLEEU,mey SANCA dar ce a patzit saracul copil?????
Multa sanatate si sper ca totul e ok!

MIKI,deci la voi se dau in mai si nu asa cum se procedeaza aici!Eu habar nu am daca Andrei a luat sau nu(personal nu cred9dar mi s-a parut tare curios acest mod!

Dana

Mergi la inceput