Copii din 1996 (9)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Diana de brenda sa cresti maaare si sanatoasa, ca frumoasa esti!

Fetelor, multumesc mult de felicitarile adresate Dianei. Se pare ca concursul se opreste aici, nu i-a spus nimic d-na profesoara.

Eu va citesc sistematic, dar nu prea apuc sa raspund si de multe ori nici nu am ce sa va spun...asa cum ziceam in iuresul acesta de 5 zile de munca/casa/copii abia astept cele 2 zile de we in care sa plecam undeva, nu conteaza unde, doar sa nu mai fim in orasul asta plin de praf si neinteresant. Chiar si daca plec numai pana la mama, in Zalau, care e un orasel mai mic decat SM, tot am iesit din mediul nostru si am vazut altceva. Nu ca ar fi mai interesant sau mai putin praf, dar e altceva. Aaaah, ce as pleca deja in concediu, undeva unde sa uit de toate cele de aici!

Sanca, ce frumos trebuie sa fie la voi, eu am prins in Barcelona, in Parck Guell papagali multi in palmieri, faceau si aceia o galagie si toata lumea se oprise sa-i admire si sa-i fotografieze. O placere adevarata sa stai si sa-i asculti, pentru noi a fost unic. Mi-e dor si mie de caldura...
Sa ne spui cand apar primele mladite in gradina.

mqqm sanatate baiatului tau! Cat despre problema, e haioasa rau! Inventiva Dedi, bravo!

Ana-Maria, nazdravanilor!

Dana, felicitari lui Andrei pentru progresele la germana! Bafta la dictare!

O zi plina de soare va doresc!

Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Mihaela, daca era inventata de un copil inca mai treaca-mearga, dar e profesoara cea care a compus-o.

Fiu-meu e mai bine, mersi de intrebari, nu s-a mai intamplat nimic dupa noaptea aia de febra: nici tu muci, nici tu tuse, nici alta febra. Acum bate trotuarul cu prietenii, semn clar ca si-a revenit.
Oh, azi noapte m-a rugat sa stau cu el pana adoarme, pai cum sa nu, cand aud cereri de-astea intotdeauna ma comport ca si cum s-ar putea sa fie ultima data cand imi solicita asa ceva!

Ma duc la joaca acum si eu, nu inainte sa va pup!


www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">mm & DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Va salut din fuga in drum spre pat dar promoit solemn ca maine scriu un super mesaj. Am avut o vizita VIP la noi , cumnata cu nepotica mea de 9 luni, dar asta credca stati si nu am avut dleoc timp de computer. Dar nu v-am uitat.

Noapte buna si pe maine!

Miki, mami de Andrei (1996) si Luca(2001)
Baietii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

quote:
Originally posted by mQQm

Mihaela, daca era inventata de un copil inca mai treaca-mearga, dar e profesoara cea care a compus-o.



, scuze! Am inteles eu gresit! Merg sa ma culc, poate imi revin pana maine


Mihaela si fetele mele
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Mihaela....sti?treaba asta cu altceva o resimt si eu tot mai acut de la o vreme....si chit ca eu sunt soferul,imi face tare bine iesitul din oras,oriunde,nu conteaza directia....cu masina,ca pe jos deja ne-am fudulit sa mai mergem....Acu' vreo 2 saptamani in urma am mers la Selgros,sa facem cumparaturile saptamanale si Selgrosul e la iesire din Timisoara,drumul de Arad...deodata il aud pe Marius:"ai fost vreodata la Arad?""nu",zic..."pai hai sa mergem" si am mers...ce bine a fost...altceva...
Mqqm...pe mine inca ma mai terorizeaza Alex cu momentele de tandreturi,ca se gaseste si el ba cand spal vasele,ba cand toc zarzavatul,ba cand stau si eu,in sfarsit,linistita sa imi savurez cafeau si tigara....
Miki,bine ai revenit!Si cum a fost cu musafirii?!

Dragelor....vaz ca sunteti ocupate...Io mi-s oleaca aeriana,cred ca primavara asta e de vina...e frumos si soare si cald si explozie de lumina si culoare in oras...Hai ca va pup si va doresc o zi frumoasa!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana si
Ea e TOYO...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Buna, buna, revin cum am promis.

Vizita a fost placuta, desi cam furtunoasa. Cumnata mea alerga zilnic la dentist si imi lasa mie bebelusa. Nici ea nu prea s-a bucurat de vacanta asta, nici eu, blocata in casa cu copil mic si mucos. Ca bineinteles ca a prins un pui de viroza din asta romaneasca.

Baietii spre final au devenit si ei cam agitati, ca erau comasati intr-o camera si se certau pentru orice. Asa ca i-am separat si implicit m-am separat eu de sot, fiecare am luat un copil sa dormim cu el.
LA plecare am varsat lacrimile de rigoare, asa sunt din copilarie cand ma despart de cienva drag. Si stiu ca am avut parte in fiecare an al copilariei mele de asa ceva, avand bunicii in strainatate.

Acum am revenit la programul normal si ma bucur ca am baieti mari si nu trebuie sa stau de fundul lor, hehe. Tare dulce mai era bebelina, dar trebui asa stai mereu cu ochii pe ea, cu ea in brate, sa o schimbi, etc, stiti si voi cum e.

Andreiu face numai nefacute in ultimul timp, o fi si din cauza aglomeratiei din casa, nu stiu. Ca venise si maica-mea motz sa stea la noi sa ne ajute cu nepotica. Ii e drag de ea si ei, dar eu ma urcam deja pe pereti.
Sa revin la Andrei:
Uita sa isi faca temele, sau nu e atent si zice ca nu are teme, la testul de la mate scrie datele problemei gresite din start, nu invata la geografie si la istorie a venit cu un epocal Insufient la un test neanuntat. Pe tema asta am absolvit si o sedinta cu parintii, la care ne-au fost citite perle de la test (cica Mircea cel Batran s-a luptat cu americanii la Posada, a domnit intre anii 1200-1500 si a fost inmormantat in tarisoara lui draga). Noroc ca fi-miu macar nu a scris nimic unde nu stia.
Asa ca acum e la regim de "studiu" fara nici macar un minut de jocuri pe computer si fara vizite la prieteni. baschetul nu i l-am taiat, ca e singura posibilitate de a face miscare ca lumea.

Azi am invatat cu el raurile din Romania si cativa afluenti, inca am capul varza cu Muresul, Somesul, Jiul, Oltul, Argesul, Prutul si Siretul, hehe. Si bazinul Dunarii.

Acum avem cateva dileme de rezolvat. In scoala noastra se da un examen de engleza la clasa a 4-a pentru a se forma 2 clase de engleza intensiv (adica inca o ora in plus, dar se cam stie ca sunt clase favorizate si considerate bune). Se mai zvoneste ca si examenul se poate "aranja", ca are o parte orala. Dar eu totusi l-as incuraja sa il dea, ca experienta eu zic ca nu strica. Fiind 60 de locuri, eu cred ca are sanse. Cati "pilosi" pot sa fie intr-o generatie? Trebuie sa aiba loc si astia mai normali, nu?

Acum trebuie sa ne alegem si materiile optionale si engleza e printre ele. Acum eu ce fac. Daca as sti ca intra la clasa de engleza nu ii iau ca optional tot engleza, nu? Dar daca nu intra, ar fi o sansa sa mai aiba o ora de engleza in plus. Celelalte optiuni sunt : literatura, istorie - cultura antica si desen.
Fetele din Ro ce optionale aveti si cum ati optat?

Si inca o intrebare: La voi in clasa se organizeaza ceva de sfarsit de clasa 4-a? Petrecere, sindrofie, picnic? Noi ne-am gandit la un we la Bran cu toata lumea, parinti si copii si invatatoarea. Bineinteles ca sunt parinti carcotasi care au mereu ceva de comentat dar am zis ca oricum plecam, chiar daca suntem numai jumate din clasa. Eu refuz sa fac pe la vreo carciuma unde sa imi alerge baietii cu mingea intre mese. Si apoi mai e priblema cadoului. Aici nu stim cum sa facem.

Hai ca v-am facut capul calendar.

Ma duc sa vad ce probleme ii dau lui andrei sa faca in plus, ca are pe 24 olimpiada la mate.

Va pup pe toate.


Miki, mami de Andrei (1996) si Luca(2001)
Baietii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Miki.....chiar ca ai recuperat,draga mea....Uau!Se pare ca te-a cam obosit bebelusa musafira,dar recunoaste ca ti-a trezit si amintiri uitate si placute,de pe vremea cand feciorii tai erau bebelusi....
Mey,mey,mey....Andreiu' tau parca ar fi frate cu Alex al meu...chestia cu invatatu' si neatentia.Sti doar,ca am tot scris aici,ca au tot fost conflicte in casa,intre el si Marius din cauza invataturii si a neseriozitatii lui Alex ,dar si a faptului ca noi una ii spuneam si el zicea da si facea ce vroia el...Ei bine,daca tot nu ajungeam la nici o alternativa comuna cu el,indiferent de pedepsele si certurile facute....Marius a ajuns la o alta alternativa:sa faca ce vrea,dar constructiv.Cum?Pai Alex invata dupa-amiaza,de obicei de la ora 13(doua zile pe saptamana),ora 14(alte doua zile) si vinerea de la 12....Noi (adica mai mult |Marius) urlam la el seara sa-si faca temele mai repede,cat mai corect,sa-i ramana timp si de invatat....lucru care nu se intampla absolut deloc,de aici conflicte,pus copilu' sa-si faca temele iar si iar de la inceput,plans,comentarii...mai un tras de ureche,pedepse...Ma saturasem...Asa ca Marius i-a spus asa:cand vine de la scoala,la ora 17 sau 18...sa iasa afara,la joaca cu el,pana se aprind luminile pe strada.Vine in casa,se spala ,mananca si face ce vrea,adica citeste ,se uita la tv....orice vrea el.Dimineata se trezeste la 7.30 si se apuca de treaba,isi face temele,isi invata si daca are vreme isi invata si pentru alte zile,repeta si din urma...si experimentul dureaza de aproape doua saptamani...La sfarsitul saptamanii,duminica,Marius il asculta din toata materia din saptamana incheiata....Inca nu l-a ascultat duminica trecuta,vor recupera duminica asta,pentru cele doua saptamani....Asa ,cel putin,Alex nu mai are timp sa faca prostii singur in casa dimineata,ca nu mai sta degeaba....

Ce intrebai tu cu optionalele...eu habar n-am despre asta,invatatoarea nu ne-a spus nimic de asa ceva.Iar pentru sfarsitul clasei a IV-a...aici nu se organizeaza nimic si inca nu am auzit de asa ceva,cel putin in scoala unde este Alex...nu s-a facut chef,excursie sau bal de terminare a IV-a...
Hai pupici si sa auzim de bine!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana si
Ea e TOYO...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Buna fetelor,

v-am trimis tot soarele... ca azi e ceata cat cuprinde.
OK, la faza cu Mircea cel Batran si americanii a trebuit sa ma ridic de la birou si sa-mi gasesc un loc sa rad pe saturate. Ce imaginatie trebuie sa fi avut studentul acela. Beton faza, mi-a placut. Miki, mai scrie-ne daca mai ai.

Il bag si eu pe Elliot in clubul vostru. Una rece si una calda, baiatul asta nu poate sa le faca intodeauna corect. Acuma, mai nou vrea sa joace fotbal. Eu nu l-am inregistrat in echipa, pentru ca nu am cand sa-l duc la antrenamente. A aranjat el in schimb, sa mearga cu antrenorul. Deci cand vrea, se poate descurca. Duminica are primul meci. Ar fi jucat de ieri, dar nu avea guards pentru picioare.

Ana, mi-a placut de planul spontan de a vedea Aradul.

MqqM, te inteleg perfect cum stam cu momentele de tandrete, ca si eu iau ce pica....

Eu sant pe la subiectele cu Grecia si cu mintea in vacanta ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Ana, e tare fi-tu ca tine minte pana duminica toate materiile. Al meu uita a doua zi, deci nu ar avea cum sa ne spuna duminica, hehe. M-am uitat azi la programa de clasa a 5-a. E jale, au multa materie, fac biologie (plantele), educatie tehnologica - un fel de ecologie combinata cu decoratiuni interioare si civica la un loc, istorie antica, geografia pamantului, plus romana si mate si 2 limbi straine. Ce an ne asteapta.

Dar hai sa ne gandim la zilele de primavara!!!
Trebuie sa caut un cadou pentru o fetita de 6 ani ca mergem sambata la o aniversare la niste prieteni.

Miki, mami de Andrei (1996) si Luca(2001)
Baietii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Sanca, si noi am ras de nu mai stiam cum sa ne ascundem de invatatoare. Apoi ne-a pierit zambetul de pe buze, pe masura ce primeam creatiile odraslelor. Numai vreo 6 parinti au ramas zambitori. Io nu eram printre ei

Las ca azi l-a scos la tabla si l-a pus sa arate niste rauri. Bine ca il pisasem eu acasa sa le invete cu harta in fata.

Miki, mami de Andrei (1996) si Luca(2001)
Baietii mei

Mergi la inceput