Copii din 1996 (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Miki,bine ca ati rezolvat problema...Alex a avut ceva asemanator la doua masele de lapte.Nu a ajuns pana la infectie,in schimb avea gaurica in ele si il deranja dupa ce manca....A tot batut drumurile la stomatolog,ii curata locul,punea pansament sau plombita,dar il deranjau si alea.In plus,ultimul stomatolog la care am mers si eu cu el ne-a spus clar ca trebuie material special pentru plombarea cariilor in dentitia de lapte,ceea ce inseamna niste bani aruncati in vant atat timp cat acea dentitie va fi schimbata.Plomba normala cica nu prinde pe dentitie de lapte,cade mereu si tot timpul trebuie inlocuita...Pot spune ca am scapat acum,maselele respective au cazut,chiar Alex si le-a scos singur...si din cate am vazut eu cele care ies nu au nici o afectiune de la cele cazute...Va doresc sanatate si sa scapati cu bine de problemele dintzeshti!

Alma...corect ce spui tu...dar exista momente oportune pedepselor,altfel nu ne mai intelegem...si e bine acum...Cat priveste greseala profei de a scrie incorect nota in catalog si refuzul ei de a corecta....sincer mie una mi se pare o mare nesimtire din partea profei respective si cred ca indicat ar fi sa mergi si sa stai de vorba cu ea,sa remedieze situatia....Daca refuza ar trebui sa discuti si cu directorul scolii,pe bune!Nu mi se pare corect sa ignore efortul unui elev de a se stradui sa ia o nota mare la teza si inca sa se arate indiferenta si batjocoritoare la adresa silintei elevului...Mergi si rezolva treaba asta...s-ar putea sa ai surpriza ca tocmai asta sa vrea profa aia,sa mergi sa vobesti cu ea...Bafta maxima!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana si
Ea e TOYO...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Buna harnicutelor.

MqqM - nu am pb de matematica, daca ai un timp, trimite-mi si mie pe email. Elliot are probleme cu adunarile de mai mai multe numere. De exemplu 34568+45123+98123+4978= intodeauna gresit. Ca e neatent, si l-am amenintat ca o sa trebuiasca sa faca suplimentar. Dar durerea mare e, seara cand vin acasa, deabea am timp sa-i corectez tema si se face ora de culcare (20:00 nu 19:00). Daca am inteles eu bine, baiatul tau a avut o tentativa de chiul. Doamne, ce chiul trageam eu de la orele de franceza si engleza...

Miki, nasol cu durerile de masele. Sper ca e mai bine copilul. Si Mateias al meu are carie intr-o masea, si dentistul lui refuza sa-i puna plomba, ca e de lapte, si o sa-i cada eventual maseaua, si daca nu avem pb, nu are sens sa traumatizam baiatul... Asa ca asteptam sa-i cada maseaua... Americanii astia baga anestetic serios la orice lucrare... cica il traumatizeaza... cu o mica injectie. Dar ascult cuminte, si daca nu sant complicatii stau linistita.

Alma, si eu zic ca trebuie vorbit cu profesoara. Ca nu o invatat etica pentru viata corect. De ce sa fie copila pedepsita pentru greseala profesoarei? Spune-i ca-i trimit eu un white out - sa-i corecteze nota din catalog....

Ana, iti trimit un pic de soare de aici. E, poate vine si la voi zapada, ca prea a fost uscat anul acesta. S-ar bucura copii.

Pe Elliot l-a pocnit raceala. E o raceala nasola pe care i-a dat-o tac'su, cu durere de cap. Avand in vedere ca nu are febra, l-am medicamentat si varsat la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Sanca, scuze de neintelegere, ziceam sa impartasesc ideea, nu pot sa trimit problemele ca sunt vreo 4 carti ne-virtuale de vreo 100 de pagini fiecare. Mie mi s-au parut foarte inteligente problemele lor. Le-am aratat tutorului de mate al lui fiu-meu si in prima faza a zis "nah, prostii", dar dupa ce le-a luat acasa a recunoscut ca sunt foarte destepte si bune.

Alma, nu e posibil. Mergi si sustine-ti copila pana in panzele albe! Nu exista sa nu poata corecta. Treaba ei cum o face, dar nu e corect. Pai ce mesaj primeste copilul? Nu am inteles daca exact nota de la teza conteaza sau media, ca daca e media sa-i dea atatia de 10 cat sa i-o corecteze.

Miki, mai traiesti dupa invazia haiducilor?

Ana, ea nu se consuma deloc dupa, e mai coapta ca mine .

Dap, din nefericire nu sunt examene si olimpiade aici, cel putin nu la nivel de generala (si la nivel de liceu nu mai au cu cine, ca aia de merg la activitati de genul asta sunt exclusi social de multe ori, asa ca mai bine nu se baga). Iar experienta asta e ceva deosebit, daca n-ar fi incercat la scoala asta, n-ar fi avut-o. De-asta zic eu ca e valoroasa oricum.


www.myspace.com/mqqm" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Buna seara la harnicute!

Mey da ce-ati mai scris!

Eu sunt tare obosita in ultimul timp,de fapt chiar ma gindeam ca de la inceputul anului tot asa o tin!Nu mai am timp de nimic parca!dar sper sa treaca!Si o durere de cap,de nu va zic!

Pe linga toate astea mai imi vine si copilul acasa cu nota 3(deci 8 in corespondent romanesc)la testarea la matematica data in ultima saptamina de scoala!
Bineinteles ca mi-a fugit pamintul de sub picioare,ca exact acum cind avem nevoie de medii mari,lui bineinteles ca aceasta nota ii va scadea media de la 1 la 2.(1=10 in ro si 2=9).

Greselile bineinteles datorita neatentiei,asa ca iar ma apuca nervii !
Asta este ce sa-i fac acum,oricum luni ma duc la scoala!(aveam vineri programata o intilnire cu invatatoarea dar a aminat-o pe luni).

Si tot astazi am fost la gimnaziu,ca intilnirea programata de fapt saptamina trecuta s-a aminat datorita uraganului!
Sunt placut impresionata de atentia si indrumarea ce se acorda copiilor,acum cind fac acest prim pas important in viata scolara!
In clasa a 5 a,vor incepe treptat cu recapitulari ca sa nu li se para trecerea prea brusca!Nivelul bineinteles ca va fi unul superior,dar copii vor fi indrumati de catre profesori si ajutati.
La sfirsitul clasei a 5 a nu vor primi o situatie scolara,dar vor primi la sfirsitul fiecarui semestru!Ma rog vom vedea aici cum va fi!
Dupa clasa a 6a se va face o noua reorientare(ceva de genul esti bun ramii,nu esti bun treci la realschule).Asa ca pot spune ca in stare de stress vom mai sta inca 2 ani!

Saptamina asta parca-uite ca nu mai stiu sigur-urmeaza sa primim rezultatele scolare si recomandarea invatatoareei!doamne-ajuta!

Nici aici nu exista olimpiade sau alte concursuri,ca am vazut-o pe ANA ca intreba ceva legat de asta!si felicitari lui Alex pentru concursul de matematica!
ALMA,deci chestia asta cu modificarea notei din catalog iti spun sigur ca e posibila(deasupra se aplica stampila si semnatura directorului)asa ca nu te lasa!
MIKI,si Andrei a avut dureri de dinti saptamina asta,dar la el se datoreaza faptului ca de luni este fericitul posesor de brecheti de toti dintii de sus!Si sa stii ca nici lui nu i-au plombat dintii de lapte!
SANCA sanatate lui Elliot!

Acum chiar imi cer scuze ca nu mai stiu cine intreba de recompense,in cazul unor rezultate deosebite!eu cu Andrei nu am aplicat asa ceva,ca doar invata pentru el si nu pentru mine!
Iar in legatura cu venitul si dusul in vizite,mai rarut ca-i mai dragut!

Eu ma bazez pe capacitatea voastra intelectula si sper sa intelegeti ce am vrut eu sa spun pe aici,ca la cit de obosita sunt,nu stiu daca am fost si coerenta!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

quote:
Originally posted by mQQm

Sanca, scuze de neintelegere, ziceam sa impartasesc ideea, nu pot sa trimit problemele ca sunt vreo 4 carti ne-virtuale de vreo 100 de pagini fiecare. Mie mi s-au parut foarte inteligente problemele lor. Le-am aratat tutorului de mate al lui fiu-meu si in prima faza a zis "nah, prostii", dar dupa ce le-a luat acasa a recunoscut ca sunt foarte destepte si bune.



MqqM, scuze de neintelegere, am crezut ca e ceva virtual - care se putea atasha. Zimi si mie ca sant curioasa, cartile sant in engl sau romana? Am o culegere in romana de la parallela nu stiu car, dar nu prea mai tine sa traduc problemele, ca se pierd in translatie....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Sanca, nah, don't worry, se-ntampla, n-am fost eu clara destul. Uite site-ul e aici. Au si ceva samples online. Eu am comandat cartile de la ei (acu imi vine sa plang ca tutoru' le-a uitat in ploaie cand i le-am dat si arata jalnic, dar si-au facut treaba). Tot acolo am gasit pe undeva gratis un cursuletz interesant si condensat pana la clasa a 8-a. Enjoy!


www.myspace.com/mqqm" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Buna dimineata ploioasa!
Ne tot plangeam ca e prea cald, las ca a dat o ploaie sa ne saturam . Nu stiu daca dela ploaie sau de la altceva ma doare un cap de-mi vine sa-l licitez pe net si sa-mi cumpar altul.

Exact asa mi-a explicat si mie dentistul (barbat dragutz dealtfel, de aia imi place sa ma duc la el, hehe)ca nu prea se plombeaza dintii de lapte si oricum nu tin plombele. Acum, dupa cateva doze de antibiotic s-a dezumflat copilu.

E sfarsit de semestru si ploua cu teste la Andrei. Ieri a cam uitat ca avea istoria asa ca la test nu a stiut cine a construit primul pod peste Dunare pe vremea dacilor. Au dat si la engleza, sa vedem si acolo.

Acum a venit cu alta: nu numai ca vrea la colegul X, dar vrea sa si doarma la el. Asa ca am zis STOP! Fiecare sa isi vada de viata lui si scoala lui pana la vacanta. In vacanta are ghinion, ca tot nu se poate duce la colegi, ca pleaca in tabara de schi, hehe. Sper sa nu vina tocmai atunci frigul ala monstruos cu care ne tot ameninta astia de la meteo.

Andacos, te asteapta ani grei, dar precis o sa luati cele mai bune decizii pentru copilul vostru. Si la noi se laudau ca o sa bage un fel de consilier profesional in scoli, care sa sfatuiasca parintii inspre ce sa indrepte copilul in functie de aptitudini, dar cred ca au ramas la stadiul de "ar fi bine sa...".

Hai ca am logoree de dimineata. imi beau cafeaua si revin cu ceva mai inteligent. Poate...poate nu

Miki, mami de Andrei (1996) si Luca(2001)
Baietii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Anca...insanatosire grabnica lui Elliot!Uite ca azi ninge la Timisoara....Aseara a tras o ploaie cu tunete si fulgere de parca eram in luna august...Asa ca mie mi-e mai dor de zapada si sanius mai rau decat copiilor mei...M-am dilit,este?
Mqqm,tot nu inteleg:de ce sunt marginalizati cei care participa la concursuri?Care e treaba?Ca sunt tocilari sau ce?Ce prostie!Pai aici,cred ca iti amintesti,cine merge la concursuri e tare....privit cu admiratie si invidie de colegi...Bine ca fata ta e cerebrala si ia totul ca atare,fara suparare....Sti?Exista un milion plus unu de lucrurie minunate in viata de care te poti bucura....Bine ca e sanatoasa si stie ea ce vrea...
Dana,multumesc pentru felicitarea de mentiunea lui Alex!Ca scriai de orientarea aia din clasa a6-a...E bine ca fac recapitulare de trecere mai usoara in a 5-a....Si ca in a6-a se face orientarea aia...se da si o examinare ceva pentru reorientarea asta?Nu stiu daca sti,probabil ca da,aici reorientarea asta e deja la sfarsitul clasei a 4-a,asa ca la sfarsitul anului asta scolar,Alex va da un test,la toate materiile si in functie de testul asta se reorganizeaza clasele,adica ii aduna pe cei mai buni intr-o clasa si tot asa....pana se formeaza clase in functie de cat de capabili sunt elevii...cei mai buni,media si ai mai slabi...Parerile sunt impartite,ca unii zic ca nu-i corect si ca clasele trebuie sa ramana cum sunt,altii zic ca mai bine e cu departajare,ca nu vor ca cei buni sa ii "taraie" dupa ei si pe cei mai slabi,ca astia mai slabi ii trag in jos pe cei buni....si ca profii ori se ocupa numai de cei mai buni si ii ignora pe cei mai putin dotati....ori ca profii ocupandu-se de toata clasa se plafoneaza elevii buni...O ciudatenie,oricum!Eu una zic ca atat timp cat un copil are un ritm de invatat si lucreaza si extrascolar...nu vad cum s-ar plafona...Sa aveti spor in toate!
Miki,si la Alex doamna a tot dat teste...ca se apropie vacanta de o saptamana,de incheierea semestrului I si trebuie incheiate mediile.
Pai sa dea Dumnezeu de ninsoare cum zic astia pe la meteo....sa mearga baiatu' la schi...si mie mi-e dor de zapada!

Va pup dragelor...si mai vorbim!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana si
Ea e TOYO...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Am fost ieri la scoala, nu cu gand de razboi, ci sa discut decent cu profesoara... Nu m-am dus intins sa-i spun de nota la teza, ci s-o intreb cum merge copilul la romana. Atata mi-a laudat-o, ca nu-mi mai incapeam in piele , ca e talentata, ca cine stie ce ajunge, poate se apuca sa scrie ca are imaginatie etc. A deschis catalogul sa-mi arate notele si mi-a sarit in ochi 8-ul ala rosu, ca romana e prima materie din catalog. Si i-am spus: "mi-a zis Diana ca i-ati gresit nota la teza, cred ca se poate corecta, nu?" Ea zice: "da, sigur, i-am zis sa-mi aduca aminte, ca eu mai uit, o sa-i pun 10." De ce 10 cand i-am spus ca are 9, nu stiu, dar mai vedem.

In rest, e sfarsit de semestru, toti trag sa puna note sa poata incheia mediile, teste n-au mai dat, dar ii tine peste program pentru pregatire la olimpiada, de ajunge fata acasa pe la 20:30, lesinata de foame.

Ana, ne ameninta si pe noi ca la trecerea din clasa a 4-a la a 5-a se vor da examene la nu stiu cate materii, dar s-au razgandit. Poate n-o fi cazul nici la voi, desi pentru un copil bun e stimulativ sa mearga intr-o clasa cu copii de nivelul lui sau chiar mai buni.

Miki, eu i-am plombat 3 maselute de lapte Dianei, m-a costat de m-a uscat, plus ca dupa 2-3 luni au cazut toate (maselele, nu plombele), dar mi-a fost teama sa nu afecteze cariile dentitia definitiva.
In legatura cu vizitele nocturne... eu am primit de 2 ori fete peste noapte, nu am nimic impotriva, insa doar in weekenduri sau vacante pentru ca pierd noaptea la povesti, m-am trezit eu pe la 4 si ele nu dormeau, a doua zi erau ca niste zombie.

Sanca, sanatate lui Elliot! Culegeri de matematica tot de la paralela 45 avem si noi, astea i s-au cerut la scoala.

Mihaela, Brenda, pe unde sunteti?




_
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu aici, acasa, bolesc putin :)), ieri am fost mai rau, astazi mai bine, am luat ceva virus si m-a luat cu dureri de cap, ameteli...am vazut ce jale e prin sud cu virozele astea...
Dar maine trebuie sa merg la munca, desi sigur mi-ar fi prins bine sa mai stau acasa, asta e! Nici in medical nu pot sta linistita, am fost si azi 2 ore, ca era ceva urgent de facut si numai eu puteam, colega care ma inlocuieste avea si ea alte urgente.

Ana-Maria, am citit despre voi si tot am vrut sa scriu si eu...putin situatia noastra e diferita, Diana il are si pe tatal natural, chiar daca nu se implica mult in educatia ei si nu pentru ca nu vrea ci pentru ca o vede putin, nu e zi de zi cu ea, eu i-am permis lui Ovi sa intervina atunci cand e cazul, sa-si spuna punctul de vedere in fata ei. Sincer, de multe ori plangeam sau sufeream in tacere ascultand cum o cearta sau pedepseste dar nu am intervenit niciodata. Stiu ca un copil are nevoie si de o mana de barbat in educatie si eu recunosc ca sunt tentata de multe ori sa cedez. Iar Ovi nu e mai dur cu ea decat cu Silvia, de fapt nu e dur, e doar ferm si corect, intervine cu promtitudine acordand pedepse, spunand clar pentru ce. I-am facut uneori observatie, dar numai in particular, nicidecum de fata cu Diana ca ar putea sa o lase mai moale, atunci cand am considerat ca a mers putin prea departe cu pedepsele, iar el a venit cu argumente ca e corect ce a facut, mi-a demonstrat ca e bine sa fie pedepsita in acel fel. Sigur, nu va imaginati acum nu stiu ce pedepse...cateva zile fara dulciuri, asta atunci cand nu voia sa manance, sa faca curatenie la ea in camera atunci cand o atentionase in mai multe randuri sa stranga si parca vorbea cu peretii si aletele de genul asta. Nimic care sa-i afecteze personalitatea, nimic injositor. Eu consider ca ai procedat foarte corect lasandu-i pe Alex si pe Marius sa se inteleaga ca barbatii, iar atunci cand ai ceva de spus, sa-i spui doar lui Marius, fara prezenta lui Alex. Si da, barbatul din casa, trebuie sa fie barbat, asa cum femeia trebuie sa fie femeie, ai destule momente in care ii poti demonstra lui Alex cat de mult il iubesti fara sa intervii in discutiile sau pedepsele primite de la Marius, si sunt sigura ca si Marius gaseste aceste momente, in care sa-i arate ca il iubeste. Astfel pedepsele vor duce la corectarea greselilor si la intelegrea personalitatii si al EU-lui de catre copil. Numai bine va doresc!

Alma, tare nasoala povestea cu profa de romana...era normal sa mergi si sa discuti pentru corectarea notei, dar acum sa fie 10? Sa ne tii la curent cum s-a finalizat.

Eu am reusit sa ma decid impreuna cu Diana la ce scoala sa mearga intr-a 5-a, am fost si am vorbit cu directoarea liceului, foarte amabila si draguta, inscrierile vor fi dupa 1 iunie.
In rest, sunt foarte mandra, Diana a luat la toate testele 10 si 10*, la romana a fost singura care a facut totul perfect. La mate a reusit tot 10*, a fost un test mai usor, cu exercitii pe care le stia, ea sta mai prost la rezolvarea problemelor.
Saptamana viitoare, marti, au carnaval si acum numai despre asta aud discutii...cine ce duce, cu ce se imbraca, ce trebuie eu sa pregatesc...

miki, parca tu ai intrebat ce e cu testele de final de cl.IV-a...noua nu ne-a spus invatatoarea nimic, probabil ca nu se vor da, nu stiu, am sa o intreb cu proxima ocazie.

Va pup pe toate!

Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Mergi la inceput