secretie vaginala acida

secretie vaginala acida | Autor: geannina

Link direct la acest mesaj

Bun gasit, fetelor. Am 35 de ani, sunt si eu aspiranta la statutul de mamica. Am facut o serie intreaga de teste si urmeaza la ciclul urmator sa incep monitorizarea. Peste toate am o problema careia nu-i gasesc rezolvarea. Se pare ca din cauza prea multor anitibiotice luate de-a lungul timpului, am pierdut o bacterie care regleaza ph-ul secretiei vaginale. Imi spune doctorul ca nu exista tratament de refacere, doar ca ar trebui sa manac mai mult iaurt. Fara succes insa, pana acum. Voi cunoasteti vreo solutie?
Va multumesc fetelor si va urez succes.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Este vorba probabil de Doderlein.
In Rev As scria mai de mult despre o metoda:
tampoane intravaginale imbibate in iaurt nepasteurizat si plasate cateva ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

Geannina, bun venit pe
Din cate spui tu, cred ca este vorba de candidoza. Nu ma pricep sa-ti spun prea multe dar poti da o cautare pe forum ca s-a vorbit mult pe acest subiect. Din ce am auzit eu, sunt bune spalaturile cu bicarbonat de sodiu. Cred ca te vor lamuri fetele mai bine.
Bafta si insanatosire rapida.



***************

"Love like you've never been hurt, sing like nobody's listening and dance like nobody's watching."

Noi
Numaratoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geannina spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri. Nu, nu e vorba de candidoza si de nici o alta bacterie sau boala. Toate testele mi-au iesit perfecte. Este vorba despre pierderea acestei bacterii care regleaza ph-ul vaginului, care se gaseste in iaurt si in ... vagin.. Cred ca voi incerca solutia cu iaurtul. Multumesc fetelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

si eu cred ca e vorba despre candidoza,( atentie exista mai multe specii de candida si se trateaza in mod diferit) ca sa fii sigura fa-ti mai bine antifungigrama si iti va iesi acolo exact ciuperca ,dar si medicamentele la care este sensibila si astfel o vei trata corespunzator.Nu lua tratamete doar asa fara sa stii exact ce anume trebuie sa iei!Bafta!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

Daca este vorba de Lactobacillus Acidophilus, exista un supliment de Acidophilus(de la CaliVita) care se administreaza timp de mai multe luni.



***************

"Love like you've never been hurt, sing like nobody's listening and dance like nobody's watching."

Noi
Numaratoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geannina spune:

Da, da, despre asta este vorba. Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

Geannina, sa cauti la magazinele naturiste ca nu stiu daca se gaseste la farmacie.
Insanatosire grabnica.



***************

"Love like you've never been hurt, sing like nobody's listening and dance like nobody's watching."

Noi
Numaratoare

Mergi la inceput