Copilasi din 2002 (31)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Cristina, ma bucur ca vii cu vesti bune! Cred ca Mariuca e si obosita si de aceea are nevoie de o pauza de gradi micuta eroina!
Gabb, sanatate maxima va doresc si distractie placuta cu trenurile.
Ruxi, asteapta Bogdan aniversarea cu numarul 5? George ma intreaba zilnic cand face 5, 6 ...10 ani. E nerabdator sa creasca, sa devina indepenedent, sa iasa singur afara, sa mearga sa cumpere singur ce vrea.
Sanzi, stai linistita ca vin ele fetitele, deja vorbesc din experienta! Acum de ex. George e plecat in vizita la prietena lui, ea a fost cea care a insistat sa ii arate "bucataria pentru papusi"!
Katty, ce iti mai face puiul?
Va pup pe toate, ma duc sa imi recuperez copilul, pana nu il sechestreaza cu totul Ilinca!
sanatate la toti: mamici, tatici, puiuti, bunici!
Elena

Mami 27+ si "www.babiesonline.com/babies/g/GeorgeC" target="_blank">George" (6.09.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

In plus fata de ceea ce face la gradinita, sunt alesi 4 copii care sunt "pregatiti" pt citit si lucreaza o ora pe saptamana in plus...
Toti copiii fac "reading lab" (daca si parintii sunt de acord sa ii aduca dupa=amiaza) in functie de cand sunt pregatiti sa inceapa sa citeasca...si educatoarea lui David mi-a spus ca ar trebui sa inceapa ca David e pregatit...stie literele si sunetele...
Nici eu nu vreau sa il fortez cu nimic...nici macar nu stiam ca stie toate literele si sunetele ...mai ales ca cititul la 4 ani mi se pare o aiureala...
Dar nici nu imi convine sa il trag eu inapoi daca asta e stilul aici la gradinita...asa ca il voi lasa la "reading lab"...


Gabb, la noi e diferit, pt ca intr-o grupa sunt copii de 3-6 ani, si in functie de cum sunt ei pregatiti citesc...nu sunt pe grupe de varsta separate...Asa ca practic nu il pune in alta grupa...Fiecare copil lucreaza in functie cat poate iar materia este pt copii si de 3 ani dar si de 6 ani...Sunt copii care lucreaza la 4-5 ani ce unul la 6 nu poate...Asta e montessori...fiecare copil face ce ii place si pt ce e "inclinat"...Nu sunt fortati sa faca nimic...doar ca trebuie sa aiba un anumit "nivel" la citit, caci cand termina kindergarden dau testul de stat pt verificare...


Eu acasa, il las sa faca ce vrea...desi uneori ar trebui sa il pun sa coloreze mai mult......ca nu prea pune mana pe creion...nici la gradi (caci daca fac ce vor...el nu isi alege nimic care sa necesite colorat)...nici acasa...
Dar e inca mic...dupa 5-6 ani incolo are timp si sa coloreze, si sa faca picturi!!!


Elena, nu ma grabesc nicaieri!!! hihi...Noi nu prea avem vecine...hihi..cu care sa ne vizitam prea des...Este o fetita cu care David se joaca prin vecini, dar destul de rar...Tatal ei este preot si sunt foarte ocupati...
Cel mai bun prieten al nostru este Robert, care are 2 ani pe care David il "boss-uieste" toata ziua...ii spune mereu ce sa faca si cum sa faca...IAr Robert e asa haios ca asculta tot...si executa!!!!




It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Hellene, asa e, si Bogdan se bucura nevoie mare ca implineste 5 ani. Si ma intreaba: Si la vara o sa am 5 ani jumate? Si cand i-am zis ca da, i-au stralucit ochisorii de bucurie:))

Voi aveti gradinite mai smechere. Si la noi lucreaza pe nivele cu ei, cica, dar nu exista reading lab. Doar ne mai scrie bilete daca copilul nu stie vreo chestie, cica sa lucram acasa. Noua de fapt nu ne-a scris decat anul trecut prin Martie sa facem acasa puzzle, in rest cica fi-miu le stie pe toate . Alte mamici mi-au spus ca primesc bilete, cele mai noi fiind cu recunoasterea numerelor pana la 100, cica incurca copiii 12 cu 21 samd. Mi s-a mai parut interesant ca i-a invatat diferenta intre vocale si consoane, vad ca stie care e vocala, care e consoana. Si le da niste teme stupide, cu care nu sunt de acord si asa ca le fac eu Slacker:)) Bogdan de pregatit pt. citit e pregatit, adica citeste de-adevaratelea, dar incet, nu cursiv, se chiombeste acolo in carte si zice cuvaaaaantuuuul. Oare o fi bine ca nu ma ocup sa exersam? Daca nu vad ca ii impinge la gradinita m-am gandit sa nu il imping nici eu sa nu se plicti la kindergarten, dar oare nu gresesc? Daca o sa stie toti si el o sa fie in urma? Nici asa n-as vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Da, Ruxi...si pe mine ma incearca intrebarea asta...
Daca e ok sa ii lasam asa...sau daca ar trebui sa lucram cu ei acasa...
Daca eram in Ro poate era mai simplu, ca juma din neamul meu, juma din cel al sotului sunt profi pe diferite nivele (si io la gradi)...

Eu nu l-as impinge mai ales de la gradi, ca mi-e teama sa nu se i se acreasca mai incolo si sa nu se invete sa fie impins de la spate...
Dar pe de alta parte, ma gandesc ca poate trebuie sa il obisnuiesc sa lucreze un pic si acasa...(adica ma refer la colorat, desenat, puzzle...recunoasterea numerelor...etc...)



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Daca vrei sa coloreze, du-te cu el la restaurant:)) Acolo le da mereu creioane si figurine de colorat.

Ai vostri se joaca pe calculator? Au calculator la gradi? Ce faceti cu ei acum iarna in casa? Al meu e cam proptit in calculator si TV si nu e bine. Vara suntem doar pe afara, dar acum ce sa facem? Ii citesc eu in fiecare zi, mai nou in Romaneste, ca nu prea mai vorbeste Ro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Mergem destul de des...dar de obicei face altceva cu creioanele ...si i le confisc repede...
Nu stiu de ce am io fixu asta cu coloratu...mi-a ramas intiparit din Ro cred!!!! Ca acolo toti colorau la kil...

David sta destul de putin la tv sau comp...asta pt ca aici e vara mereu...hihi...si ca avem inot, fotbal, tenis...si nu mai are timp ...

Nu ii plac jocurile???? Noi mai jucam cu David sah, sau sus-jos, sau fishing game, sau joculete muzicale, sau inventam tot felul de jocuri (dar majoritatea timpului sta calare pe trenurile lui si isi face rute de sine!!!!)



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Ruxij, cat il lasi la televizor?
Robert a ajuns sa vorbeasca germana fluent dupa aproape 1 an de gradinita si lectii zilnice cu mine... dar rezultatul e ca prefera sa foloseasca germana si nu romana. Romaneste stie foarte bine, are un vocabular foarte bogat, stapaneste toate structurile gramaticale, nu-mi fac probleme c-o sa-si uite limba materna. Insa vorbeste foarte mult in germana acasa si s-a intamplat ceea ce spuneam eu altadata ca n-o sa las sa se intample: il intreb in romana si-mi raspunde in germana. Si sta la gradi numai 4 ore, plus 1-2 ore cat ne mai intalnim dupa amiaza cu copiii - dar asta nu in fiecare zi. Eu ma bucur ca-l aud vorbind germana, in felul asta il verific, vad ce-a mai invatat si-i mai corectez micile greseli. Limba "oficiala" a casei ramane romana, cu sotul asta vorbesc mereu - si cu Robert, cand binevoieste. Povesti ii citesc in ambele limbi, la TV are desene doar in germana.

Ier am fost la gimnastica (Turnen) si ma bucur ca in fiecare marti putem merge acolo. O ora intreaga s-a zbenguit cu alti copii, au facut cu instructoarea multe lucruri interesante si si-a consumat o mare parte din energie.

Azi vine in vizita la gradinita un medic veterinar si aduce cu el si un iepuras. Robert spera sa aduca un catel.

Salutari si numai bine!

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

quote:
Originally posted by ruxij

Daca vrei sa coloreze, du-te cu el la restaurant:)) Acolo le da mereu creioane si figurine de colorat.

Ai vostri se joaca pe calculator? Au calculator la gradi? Ce faceti cu ei acum iarna in casa? Al meu e cam proptit in calculator si TV si nu e bine. Vara suntem doar pe afara, dar acum ce sa facem? Ii citesc eu in fiecare zi, mai nou in Romaneste, ca nu prea mai vorbeste Ro.


ruxij la restaurant am si eu grija sa-i iau ceva de colorat.ii place foarte mult.cat despre calculator la gradi nu-i duce in sala de calculatoare din cate stiu dar acasa se joaca fie pe cd-uri preferate fie pe net.ce-i place le are in favorite.la tv la desene destul de putin . prefer sa-i las un joc sau un DVD sau sa danseze si eventual seara ii pun o caseta cu ea sau o las la scooby.
Mariuca se mai joaca cu plastilina,cu lego,cu puzzle.Si pe langa colorat lucreaza pe niste carti cu activitati educative.Eu doar ii citesc cerinta .Mariuca inca mai incurca cifrele.
vad ca multi ati trecut la sah dar noi inca nu.
Abia astept sa vina caldura sa stam cat mai mult p-afara .Acum stam foarte putin din cauza vantului care nu prea ne place.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Buna,
Nici Andrei nu-si da silinta sa citeasca, cunoaste literele de la Danonino, dar nu sta sa citeasca in carti, stie sa-si scrie numele cand joaca la PC, dar atat. Stie cifrele si numerele!
Se joaca la calculator dar cam 2 ore seara, iar restul la TV sau se joaca cu noi jocuri (Sus-Jos, Piticot, Nu te supara frate, etc). Mai deseneaza (picteaza) sau modeleaza din plastilina.
Al meu citeste numerele invers (adica pe autobuz in loc de "301" zice "unu-zero-trei".
Crig72, bine ati revenit acasa!!! Bine ca e totul bine cu Mariuca!
Elena, ce sa-ti zic de Andrei? Inca plange la gradi, ieri au fost la teatru, ne-a povestit cu mult aplomb si entuziasm piesa, dar era suparat ca fetita care-i place lui (Andreea) n-a vrut sa se joace cu el....Deh!

Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Cristina ce fel de lectii faci cu Robert???

David nu vorbeste deloc engleza acasa...vrea numai in romaneste, daca incercam noi sa ii vb in engleza se sesizeaza imediat si ne atrage atentia (o facem sa il verificam)...dar daca prietenii nostrii vb cu el in engleza le raspunde tot in engleza...Si cand se joaca singur in camera il aud ca vb in engleza...
Dar am vazut ca face foarte bine diferenta intre o limba sau alta si din cate imi dau seama e fluent in engleza (cred ca la nivelul varstei in ceea ce priveste vocabularul si semantica).
Si stie ci cate ceva in spaniola si face diferenta si intre spaniola/engleza/romana...

Avem o prietena romanca, al carei baietel nu vb deloc romaneste si David mereu spune ca mergem la "baietelul care vb in engleza, dar mama lui vb in romana..."



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput