scoala si incapatanarile copiilor destepti

scoala si incapatanarile copiilor destepti | Autor: capricoarna

Link direct la acest mesaj


Baietelul meu s-a hotarat de curand sa iasa din zona scolarilor cu premii la concursurile de mate si sa experimenteze calificativele de INSUFICIENT! E singurul cu asemenea idei? Pustiul are 10 ani.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

pai si ai aflat motivul pt care s-a apucat de asa "experimente" ?

ca un motiv trebuie sa aiba, toate au o explicatie ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capricoarna spune:


Scuze pt asa o mare intarziere. Ajung destul de greu la calculator, daca ma intelegi!!
Motivul continua sa fie un mare mister pt toata familia. Inclin sa cred ca si pt baietel.
Chiar maine urmeaza sa facem o vizita la psiholog, care sper sa ne lamureasca cu privire la motiv. Am sa va tin la curent.
Uneori ma simt asa frustrata cand nu reusesc sa pricep din prima cum imi pot ajuta copilul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corsge spune:

Sunt de meserie profesor.Nu te impacienta!!! Eu cred ca nu are concurenta serioasa in clasa lui si s-a blazat. Am avut de-a face cu asemenea copii. Aici, nu psihologul conteaza, ci mana pedagogului.Daca nu are adversari de talia lui...alta scoala. Stii cat se incapataneaza in astfel de situatii?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Sunt de acord cu Corsge, dar as mai adauga: Poate vrea sa iasa in evidenta. Poate s-a cerut prea mult de la el. Poate a obosit sa fie la inaltimea asteptarilor parintilor.
La ce materii a luat insuficient?
Dureaza de mult timp povestea?
E mai obosit?
Are activitati extrascolare?


Eu am dorit ca scoala sa nu reprezinte un stress pentru fata mea si i-am spus urmatoarele lucruri cand a intrat in clasa intai:
- nu o voi certa niciodata pentru note
- o voi ajuta si voi fi alaturi de ea indiferent de rezultatele obtinute
- are dreptul sa lipseasca o data pe luna de la scoala cand vrea ea(o singura data a dorit si apoi s-a razgandit pentru ca avea desen)
- sa-si noteze intotdeauna ce lectii are de facut pentru ca daca nu are chef sa le faca i le voi face eu (a fost cazul o singura data cand am pacalit-o si le-a facut singura pana la urma)
- nu o voi lauda niciodata la prieteni pentru rezultatele ei.
- daca face o prostie si imi spune adevarul nu o voi certa, pentru ca daca imi spune adevarul la timp putem repara daca nu, nu.

si cu toate astea a fost extraordinar de nefericita cand a luat un bine. si de ce? a fost sigura ca ma dezamageste.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

M-am mai gandit ca daca insuficientul este la mate, poate nu vrea sa mai participe la concursuri, poate concursul este un stress prea mare pentru el si considera ca daca are I nu va mai merge.
Poate pentru concurs trebuie sa lucreze in plus si el ar vrea sa se joace mai mult.
II este frica sa va spuna.

Daca e asa, incearcati sa ii spuneti ca ati hotarat ca anul acesta sa faca pauza de concurs, ca v-ati gandit ca ar trebui sa aiba si alte activitati si accentuati ca aceasta hotarare nu are nimic de-a face cu calificativele.

succes la psiholog si sa stii ca, in principiu, psihologul nu iti poate da un raspuns dupa prima sedinta.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

viviana, felicitari!!!! am ramas masca ce reguli ai stabilit fetitei tale, cred ca daca le-ar citi fiica-mea(9ani) si-ar dori rapid o adoptzie!!
aia cu are voie sa lipseasca de la scoala o data pe luna m-a dat gata, eu ma gindeam sa o pastrez pt perioada cind ii vine ciclul;

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

si ca sa raspund si la subiect, la mine functioneaza stimularea prin recompense adica, ai rezultate bune la testul x vei merge la aniversarea la care ai fost invitat;ai zbarcit-o la test, o luna nu pupi compu!!!la fel si in cazul unor obiecte pe care le doreste, jocuri etc;imi pare sincer rau sa vad ca sufera atunci cind nu le primeste dar trebuie sa inteleaga ca daca nu face nimic nu primeste nimic!


M.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alias spune:

E bine ca raspunde la recompense, baiatul meu de 6 ani nu face asa.
Daca il tai de la portie si il anunt ca nu va merge la o petrecere
sau nu va primi maistiueuce imi raspunde sec "oricum nu voiam" sau
"oricum nu-mi doream".
In situatia asta ce-i de facut?
Cum pot sa-l conving sa faca ce trebuie ?Sau mai bine zis ce cred eu ca trebuie??/

Alias

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

nici la mine nu functioneaza recompensele. M-am lovit si eu de "Ei si?" sau "nici nu mi-o doream asa tare"

Si atunci am aplicat recompensa in sens invers.

discutia am aavut-o in magazin avand intr-o mana casuta pe care si-o dorea si in cealalta portofelul: Daca eu iti cumpar casuta asta acum tu ce dai la schimb? A, pai un FB la mate la test. Da, dar pentru asta trebuie sa lucrezi in plus.

am ajuns acasa, am lasat-o sa se joace cu casuta, apoi am pus-o la lucru. n-a zis nici pas. a luat FB la mate cu 2 minus. era cam dezamagita, dar tinand cont ca cei 2 de minus au fost dati pentru greseli de ortografie si nu pentru calcule, i-am spus ca sunt multumita de ea ca s-a tinut de cuvnt.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput