Acidul uric marit

Acidul uric marit | Autor: _giulianna_

Link direct la acest mesaj

Buna

Am facut de curand analizele la sange si mi-a iesit acidul uric marit adica 6,4 iar normal ar fi intre 2,4 - 5,7.
Stie cineva ce inseamna asta? Din ce cauza este asa marit si cum l-as putea "micsora"?

Multumesc anticipat!

*******************************************************
Nu-i nimeni drac si nimeni sfant...credinta-i val ,iubirea vant si viata fum...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kover spune:

valori crescute ale acidului uric se gasesc in nefrite,guta,artrite, eclampsii, decompensari cardiace.pentru ce ai facut analizele? multa sanatate.Carola

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Aici http://www.sanatateata.com/de-retinut/analize-medicale.htm
e ceva care iti explica destul de punctual....cred ca cel mai bine intrebi un doctor care va corela mai bine rezultatul asta cu altele din analize.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Analizele le-am facut asa de control, pentru linistea mea. Mi-a mai iesit si o lipsa de calciu dar de asta stiam mai de multisor.

Multumesc pentru urarile de sanatate.



*******************************************************
Nu-i nimeni drac si nimeni sfant...credinta-i val ,iubirea vant si viata fum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

stiu ca poate aparea marit de la un consum prea mare de proteine. mananci prea multa carne?

alina si alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Din cate imi aduc aminte acidul uric poate fi marit daca consumi multa carne sau organe. El rezulta din catabolizarea purinelor (din acizii nucleici)...deci alimentele de origine animala consumate pot duca la cresterea ac. uric. Cea mai cunoscuta boala determinata de cresterea lui este guta.
Mai poate aparea si in cazul disfunctiilor hepatice si imposibilitatea eliminarii renale....

==========
Corina
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Si eu am avut acidul uric crescut pt ca mancam prea multa carne. In special carne tanara: mare amatoare de piept de pui.

Am lasat-o mai moale cu carnea si am mancat mai mult peste si dupa 6 luni acidul uric era normal. Aproape de val. maxima (deh, sunt carnivora) dar intre val. normale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Va multumesc mult pentru raspunsuri. Intre timp am dat si eu o cautare pe google si am citit mai multe despre ceea ce ma interesa.



*******************************************************
Nu-i nimeni drac si nimeni sfant...credinta-i val ,iubirea vant si viata fum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Si eu am avut acid uric crescut: am mai redus mezelurile (cele mai rele pt. acid uric sunt mezelurile), pilita de pe pasare am dat-o lma o parte, si cam atat: am repetat analizele peste cateva luni si valorile acidului uric au redevenit normale.

Nu trebuie sa te panichezi. E ceva destul de curent si nu trebuie decat un pic de precautie la dieta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Si eu am acidul uric 9,3, cred ca mancasem inainte de analiza, cu o zi sau doua inainte, niste ficatei de pui. Oare de la asta sa fie? Sunt si insarcinata. Alte valori sunt ok (creatinina, ureea...).
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by Nicoleta

Si eu am acidul uric 9,3, cred ca mancasem inainte de analiza, cu o zi sau doua inainte, niste ficatei de pui. Oare de la asta sa fie? Sunt si insarcinata. Alte valori sunt ok (creatinina, ureea...).
Nicoleta



Doar niste ficatei de pui mancati cu o zi doua inainte de analiza nu justifica asa o valoare.
Ar trebui sa vorbesti cu un medic.

Mergi la inceput