Activitati extrascolare...

Activitati extrascolare... | Autor: Tavi

Link direct la acest mesaj

Vreau sa deschidem un topic nou unde sa va impartasiti din experientele voastre, legate de copii, in materie de activitati extra scoala/gradinita. Ce activitati fac copii vostri (sport, dansuri, balet, limbi straine, pictura etc. etc.), cum le merge, cit de incintati sunt, unde fac toate astea, cit va costa, sunteti multumiti/nu...
Stiu ca poate s-a mai scris pe forum despre toate astea, dar, informatiile sunt atit de dispersate si "imprastiate" incit ma ma gindeam ca, poate le "centralizam" intr-un singur loc, pentru ca, marturisesc ca initiez topicul asta din motive personale, citesc si caut de 3 zile informatii de-ale voastre legate de unde/ce/cum/cit/cit de bine...
Sau (poate mai bine!) unul din moderatorii formului sa instituie o rubrica speciala legata de asa ceva, eventual pe grupe de virsta, activitati etc. etc.
Si daca tot sunt primul... "Noi", adica Ruxandra a noastra,6 ani si 3luni, face engleza de 1 an, acasa, cu o profesoara tinara, care vine de 2ori/sapt., ne costa 15ron/sedinta. Progresele ei sunt vizibile, suntem destul de incintati, dar, acum ca am citit topicul legat de sedintele de limbi straine de la Lexis, stau si ma gindesc ca poate ar fi fost mai bine sa faca cu mai multi copii si nu singura. Se "trag" unul dupa altul, apare si sentimentul de concurenta si, in mod cert, motivatia e alta.
Si pentru ca tot e inceput de an, va doresc tote cele bune, sanatate, impliniri si putere de munca.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns april spune:

"Noi", adica Andrada, de 7 ani, la inceputul clasei I a facut gimnastica, insa din varii motive am renuntat. Si ma bucur pt ca si asa are multe lectii de facut pt scoala. Dupa parerea mea, programa e prea incarcata pt cei mici. Cum sa o mai duc si la activitati extrascolare cand seara la 8 terminam lectiile? E terminata. Poate in vacanta mare.

Daca o sa avem vreo activitate extrascolara o sa revin pe topic.
Succes celor mici care reusesc sa aiba, pe langa scoala si activitati extrascolare, si sa faca fata cu succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Adi 6 ani si 0 luna...
Al doilea an de canto la Scoala de arte.
Acum programul extra este asa:
- luni 16-16,30 pian, 16,40 - 18 dans de societate (ambele la Scoala de arte)
- marti si joi 16-17 engleza la Lingua International (o fima asemanatoare Lexis)
- vineri 16-17 canto Scoala de Arte
Scoala de Arte - 130 de activitate / an am platit la inceput. Grupa prejuniori la Lingua international 770 / luna de-a lugul intregului an scolar.

La gradinita este la program scurt, termina la 12,30 si daca nu ploua sta afara cu bona pana la 14,30.
Acum concluziile...
- canto merge extrem de bine si ii place foarte mult
- pian mai greu, dar merge
- dans nu-i place, dar fiind o ora pe saptamana si fiind platit, am hotarat, de comun acord cu el, ca anul acesta sa mergem si apoi nu... oricum am mai suntat din ore... desi de cate ori am fost iese vesel de acolo.
- engleza... marea surpriza, s-a imprietenit foarte bine cu cei din grupa (sunt patru, doi clasa I, doi pregatitoare) si au o profesoara tanara si metode inovatoare, incat merge cu drag si nu i se pare greu.

Dupa activitatile extra ne plimbam si stam iar pe afara... nu facem alte teme...

La anu vom vedea cum ne descurcam ca incepem scoala... am ales insa o invatatoare care are fetita de o seama cu el si sper sa nu ne ingropam in teme... sigur vom pastra canto si engleza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelacarmen spune:

Buna!am si eu o fetita de 6 ani si am inscris-o la 5 ani la un curs de modeling;a fost la cateva sedinte:50.000 lei/ora.A fost insa incantata;ii place orice activitate ce implica copii de varsta ei.acum m-am gandit sa o inscriu la tenis de masa:130.000/luna.Sper sa ii placa.Mirela

olaru

Mergi la inceput