sarcina sau dereglare hormonala?

sarcina sau dereglare hormonala? | Autor: iasi_eliza

Link direct la acest mesaj

Buna!
Sunt noua pe forum si as dori sa postez si eu problema mea! nici nu stiu daca am nimerit la topicul care trebuie!

Poate intarzaia ciclul cu o saptamana in urma administrarii a 2 fiole gravibinon in ziua 8 respectiv 15 a CM? Acum sunt in ziua 35 si inca nu a venit...am facut 2 teste care au iesit negative? Am facut acest tratament, care trebuie sa fie de 8 fiole la indicatia unui medic cum ca as avea uter infantil, dar acest diagnostic mi-a fost infirmat de alt medic si apoi am renuntat la tratament! Daca s-a mai confruntat cineva cu o asemenea problema as ruga un raspuns, pana ajung la doctor am programare peste 3 zile!
Merci mult!
Eliza

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

eu am facut gravibinon pentru sustinerea sarcinii. in ce scop ai facut inainte, nu ai intrebat? adica in ce fel poate sa ajute uterul infantil?


uite ce am gasit pe net:

Nume: GRAVIBINON
Producator: Schering AG

--------------------------------------------------------------------------------

Actiune terapeutica: Produs hormonal injectabil.

Indicatii: O insuficienta dovedita de corp galben, in cazul unui avort habitual sau al unei situatii iminente de avort. Pentru echilibrarea situatiei hormonale dupa inducerea unei ovulatii.

Compozitie: 1 ml (2 ml) contin 250 (500 mg) hidroxiprogesteron caproat si 5 (10 mg) estradiolvalerat in solutie uleioasa.

Contraindicatii: Herpes gestationis in antecedente, existenta unor procese tromboembolice.

Efecte secundare: Atentie la existenta in antecedente a unor procese tromboembolice, a unui diabet zaharat cu modificari vasculare si anemie severa.
Interactiuni: Nevoia de antidiabetice poate fi modificata prin influentarea tolerantei la glucoza. Nota: Publicatiile specializate contin informatii detaliate in special referitor la urmatoarele teme: problematica unor posibile actiuni teratogene, influenta asupra metabolismului hirocarbonat.

Mod de administrare: In amenintare de avort: injectii intramusculare 2 x 2 ml pe saptamana pana la oprirea sangerarii, iar in continuare, timp de cateva saptamani cate 2 ml o data pe saptamana. Daca tratamentul iminentei de avort nu a fost urmat de un rezultat favorabil, atunci dupa chiuretajul de rigoare, poate sa mai apara o sangerare de privare, dupa un timp de 8-14 zile.

bine ai venit la

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iasi_eliza spune:

Am facut Gravibinon inainte, nefiind insarcinata, la indicatia unui doctor care mi-a pus diagnosticul de uter infantil. tratamentul era de 8 fiole de Gravibinon care cica induceau o stare asemanatoare sarcinii, si ca urmare aveau sa-mi mareasca uterul, altfel ar fi fost nevoie sa pierd cateva sarcini deoarece uterul nu creste "de la sine putere".
Parandumi-se "dubios" acest diagnostic, mai facusem inainte ecografii si aveam dimensiunile uterului, am cautat pe net si am aflat ca-s normale-fapt confirmat si de alt doctor.
Concluzia e ca apucasem sa fac 2 fiole de gravibinon!
Cam asta...cu toate ca povestea este lunga si ...adevarat este proverbul "Mare este gradina lui Dumnezeu" si as adauga eu: ca multi doctori cu pareri diferite sunt in ea!...mai ales in Iasi, si poate multi dintre ei ar merita sa fie mentionati la o rubrica "incompetenti" si inca una "sarlatani avizi de bani"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iasi_eliza spune:

Se pare ca era o dereglare...am fost la dr. si a spus ca asa-mi trebuie daca ma iau dupa toata lumea
Asa ca m-am lamurit!intre timp mi-a venit CM dupa 36 zile :-((


Mergi la inceput