Medicinisti din toata lumea uniti-va....AICI! (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

quote:
Originally posted by pufymic

Multumesc mult de primire fetelor!

Chiar ma uitam sa vad : nu e nici un rezident de chirurgie pe aici?Si in final(ca am inceput cu sfarsitul listei) am vazut ca e Cristina pe vasculara.

Pupici!




Ioana de Alesio Andrei(08.10.2004)&Nicolas Mihai(17.09.2006) ----------
Fetele bune se duc in rai iar fetele rele se duc unde vor...




Eu is "bobocel".Pufmyc, acum am vazut ca nu esti din bucuresti. Ce pacat. Eu sper ca intr-o zi sa reusim sa ne vedem si face-to-face toate fetele de aici !!!!

Cristina
Viata era frumoasa, eu tanar, gata de lupta, sigur de izbanda.- Axel Munthe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina81 spune:

Bun venit Ioana,Nico si Greiere!

Alina,ai incredere ca va fi bine,asculta de toate sfaturile date de fete si de medicul tau si va fi bine! Aa si felicitari ca e fetita! Referitor la echo,imi aduc aminte ca si eu am plans cand i-am auzit prima data inimioara,este o emotie pe care numai noi mamicile o simtim.

Greiere,mie mi-a fost teama sa-l culc pe Matei pe burtica,il puneam alternativ pe cate o parte sprijinit la spate cu o paturica astfel incat daca regurgita sa nu se innece.

Mamacita,eu am inteles ca la noi la Cta ar fi niste cursuri pt rezidenti,dar depinde de fiecare specialitate in parte.AA si vroiam sa-ti mai spun ca eu am terminat la Cta anul asta,dar am facut Ati cu cealalta dna dr.

Azi a fost si prima mea zi de munca.Am 3 luni de cabinet.Dna dr e foarte cumsecade.Am scris o groaza de retete azi,marea majoritate bronsite acute si am ascultat ceva plamani cu raluri.Eu sper ca in astea 3 luni sa ma mai familiarizez cu medicatia pt ca farmacologia nu e punctul meu forte.

Fetelor,ce-mi recomandati sa cumpar intre Agenda medicala editia de buzunar,Medex si Memomed?

Irina si Matei-Cristian (1.sept.2005)

uite asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

sper sa pot lua de la "marmacie" piafen si algocalmin fara reteta (fiole)..restul am deja in bagaj tot ce mi-ai zis; am intrebat-o pe secara daca sunt medicamente in spital sau sa aduc ceva de acasa si a zis ca sunt de toate si sa nu intreb asa ceva in gura mare pe acolo ...ba chiar am pregatite deja tampoanele de vata dupa "reteta" de la mamici..adica vata infasurata in tifon, sa nu se lipeasca de taietura/cusatura..

"camera de garda internari" e acolo jos, la receptie sau in alta parte?
o sa tin cont de sfatul tau si o sa plec din timp de acasa, sa am vreme si de stat la coada (nici eu nu-s genul care se manifesta acustic, sa zic ca as putea impresiona pe aoclo sa se miste lumea mai repede, mai degraba bocesc pe umarul sotului daca e chiar asa tragic)..sper sa poata sta sotul cu mine macar in travaliu!



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

Meg, poti lua piafen si algocalmin fara reteta. Daca iti spune ca ai nevoie, zici ca esti medic si ca nu ai parafa la tine. Sau ne putem intalni si iti fac eu una, ca am scris pe parafa doar "medic", fara alte completari, tocmai ca sa pot da tot felul de retete.

Alina Radu Teodor si Anya Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

ok, hai ca incerc sa iau fara reteta...

anya, tu ai drept de libera practica? nu stiu cum sta treaba cu parafa..daca nu ai DLP, poti sa ai totusi parafa pentru necesitati de astea, marunte?



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina81 spune:

Meg si eu aflasem de "reteta" asta,dar am avut si comprese sterile pe care le puneam deasupra.Eu nu m-am plans deloc de dureri,ba chiar imi era frica sa nu ma trimita acasa si sa nu mai nasc in ziua aia . Eu iti mai recomand si ceaiul de pelin pentru spalaturi la "dansa".

Irina si Matei-Cristian (1.sept.2005)

uite asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

irina, am si comprese sterile..am de toate, ma si mir ca au incaput toate in geanta de umar de la carucior..bine, e super-umflata, da e una singura..

eu am memomedul si m-am descurcat bine cu el



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicopuscasu spune:

Megbeng, hai sa-ti zic cum e cu medicatia:
-la aparat( adica unde exista medicatia pe sectie la orice ora) nu sunt decat antibiotice uzuale gen ampi, genta, oxiton, ergomet, medicatia de urgenta gen HHC etc, cateva f. de algo, dar NU glicerina, carbuni, anghirol sau alte cele si daca stai sa astepti sa se faca condica, pana se gaseste seful garzii, prof. de semnat condica, apoi AM sefa de sectie, apoi drumu la farmacie , pana se elibereaza....cale lunga...ia-ti tu vreo 2-3 din fiecare ca se face loc in bagaj, eu am avut un fel de plic mai mare cu toate medic. bagata acolo.
Daca faci ceza, asculta-ma ca ai nevoie de glicerina ca tre` sa ai obligatoriu scaun altfel nu te externeaza, te cam balonezi dupa anestezie( eu am fost ca un cimpoi, nu ma durea operatia cat burta umflata)si mai bine scoti tu din noptiera "artileria grea" si inghiti o pastila decat sa astepti "lungul drum al pastilei catre casa"

Despre torsoanele de vata cu tifon de-asupra, nu-i rau ca te-ai blindat deja, oricum se face toaleta vulvara de catre AM de 2 ori/zi pe masa gineco.

Da, cam de garda e jos la Urgenta, pe la Salvari, iti face FO, te consulta, te imbraca la garderoba cu camasa de spital( papuci si halat poti sa ai tu, e mai "safe") si apoi urci cu liftul pe sectie, unde te ia in primire coana moasa, te intreaba cine esti si ce vrei , adica a cui pacienta esti, te pune pe cardiotocograf, face un TV eventual, si apoi comunica ce si cum dr-tei. Intre timp ti se recolteaza sange pt HIV si RBW, cultura+secretie si in fctie de situatia locala( col, dilatatie), BCF, CUD se iau masurile de rigoare.

Cat despre plecatul de acasa: fa un traseu cat mai scurt de pe acum, sper sa ai noroc sa nu nasti la ora de varf, nu astepta Ambulance ca nasti in casa...
La garda, chiar daca nu ai dureri mari, mai bine zi ca ai, ca nu mai poti, ca eu am patit-o cu "facutul santzului" in fata usii.


Partea proasta ca sa zic asa, este ca dupa ce nasti la maxim 1 ora ( chiar daca ai ceza) ti se aduce bb langa patul tau, in patutul lui, si mort-copt tre` sa te descurci.
Asa ca sper sa nu faci ceza, ca e super-nasol, e o singura asistenta de bebei la enshpe mame si chiar daca ai burta taiata, tre sa te ridici cat mai rpd., sa inveti sa schimbi copilu`....etc...


Iti zic eu ca la cate am tras in sarcina, c m nashpa faza dintre toate este recuperarea postoperatorie si ma gandesc cu groaza ca peste 1-2 ani fac iar cunostinta cu durerea aia turbata.
YAC!!!!

Gata cu povestile pe azi, ma duc la culcus pana nu se scoala fii-mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

nico, multumesc pentru super-raspunsul tau! nu fac ceza, merg pe natural..o sa mai adaug ceva medicamente in bagaj, ca mai e loc :)

ma ajuta f mult ca stiu acum mai multe detalii despre traseul de la camera de garda pana sus



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greiere spune:




Mamici dragute cu , , scumpi si dulci va multumesc pentru primire, m-am simtit tare bine intampinata.
Multumesc pentru raspunsuri, voi tine cont de opiniile voastre. Va citesc in continuare si cu incredere va voi mai pune intrebari, ca nu o sa va suparati pe mine. Pupici si sanatate micutilor.



Alexandra si mami
http://pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput