Sfaturi din SUPERNANNY

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

quote:
Originally posted by ana-oana

sfaturi sa nu mai stea doua ore pana mananca o farfurie de ciorba (care se sleieste si trebuie re-re-re-reincalzita) nu aveti?? si ciorba este din categoria "mancarea preferata", nu o fortez sa manance ceva ce nu-i place la gust.




O.
Om intr-adevar bun e numai acela care ar fi putut fi rau si n-a fost.
Nicolae IORGA




haideti cu sfaturi ca si e sunt direct interesata!




Suferinta unui copil de 4 anisori, Radu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Eu nu sint experimentata ca al meu daca nu vrea sa manince nu maninca si pot sta si-n cap.Eu ii mai dau voie sa bea zeama cu paiul(eventual chiar 2 paie) si desi sint constienta ca nu e chiar o solutie, ii place si bea.
Va rog cum il dezobisnuiesc sa nu mai stea la televizor?Daca-l las de dimineata pina seara nu se plictiseste.Cind se scoala dimineata ii e teama sa nu plecam la birou fara sa-i puna cineva un DVD.Bunica nu stie sa umble si in aceste conditii triste se multumeste cu Cartoon Network.Seara cind ne culcam face criza ca el ar mai vrea Popi(popeye),Guti(Scooby Doo) ,Gromit( Wallace &Gromit),etc.
E dependent de televizor,stie sa-si schimbe canalul CN si in curind invata sa umble si la DVD player.Bunica i le mai scoate di priza si imnca nu s-a prins de smecherie ca scoate stecherul putin sa nu mai faca contact.E jale cu televizorul si are 2,10 ani.
Astept cu interes o solutie si va multumesc anticipat,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

daca bunica e una mai "in forma" sa iasa cu el afara cat se poate de mult, si asa mai uita de tv.

eu procedez asa:(cam aceeasi varsta): prima data ii spun, o atentionez: vezi ca mai stam putin, apoi inchidem si facem cutare(mancam,ne plimbam)

pasul doi : ii spun mama inchide acum tv(la noi pata e pe calculator) ,sau daca vrei inchide-l singura. ii repet ce urmeaza sa facem

pasul 3: inchid tv, si,daca se lasa cu tavaleli , o las in pace pana-i trece, eventual incerc sa o conving sa faca altceva(ii dau o carte de ex si creioane)

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina2000 spune:

quote:
Originally posted by ana-oana

sfaturi sa nu mai stea doua ore pana mananca o farfurie de ciorba (care se sleieste si trebuie re-re-re-reincalzita) nu aveti?? si ciorba este din categoria "mancarea preferata", nu o fortez sa manance ceva ce nu-i place la gust.




O.
Om intr-adevar bun e numai acela care ar fi putut fi rau si n-a fost.
Nicolae IORGA





Uite ce zice SUPERNANNY

Daca copilului nu ii place sau ma rog in cazu nostru mananca lent, tu calma ii spui "E perfect! Asta inseamna ca daca tu nu vrei mananci, ne va ramne mai mult noua. Tu vei mai manca iar DOAR diseara" Nu ii mai spui nimic altceva. Stai si simte-te foarte sigura pe tine ca o super nanny care esti!"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabico spune:

Dragi m#259;mici. Eu sunt o mare admiratoare a emisiunii Supernanny. Problema mea este c#259; acum se dau doar relori. M#259; crede#355;i sau nu am intrat in leg#259;tur#259; cu Irina pe Internet. Are site. #350;i mi-a spus c#259; dac#259; mai vrem emisiuni trebuie s#259; scriem celor de la Prima. #350;i mi se pare normal. A#351;a c#259; v#259; rog s#259; trimite#355;i cāte un mesaj la office@prima.ro #351;i s#259;-i rug#259;m s#259; reia emisiunile. Īn cercul meu de cuno#351;tiin#355;e s#259; #351;ti#355;i c#259; este foarte discutat#259; emisiunea. Eu personal am aplicat multe ditre sfaturile ei (acum suntem la calendarul cu stelu#355;e ro#351;ii #351;i verzi: bag#259; degetul īn guri#355;#259; s#259;-l sug#259; prime#351;te stelu#355;a ro#351;ie, #351;i Iepura#351;ul nu-i va aduce chitara pe care #351;i-o dore#351;te!)
Acum Maria are 3 ani #351;i 1/2 #351;i cānd vede promo cu emisiunea strig#259; #351;i la bunici s#259; vin#259; s#259; vad#259;. V#259; rpg s#259; m#259; crede#355;i c#259; mi-am cru#355;at mult nervii de cānd urm#259;rim to#355;i emisiunea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

In legatura cu TV-ul: in cazul nostru (Gabisor are 2 ani si 6 luni) programul la TV este limitat la max. 50min pe zii (in mod normal ar trebui sa fie 30min). Si intotdeauna ne uitam amandoua - niciodata nu sta SINGURA la TV si intotdeauna ne uitam NUMAI la DVD-uri speciale pt copii. Telecomenzile de la TV si DVD Player sunt puse la inaltime pe bibleoteca - nici daca se catara pe scaunelul ei nu ajunge la ele. Poate ajunge direct la butoanele de la TV si DVD Player - dar acestea sunt blocate prin comanda "lock" asa ca poate apasa la ele cat ii face placere ca tot fara efect. I-am explicat frumos ca daca stam mai mult la TV ne distrugem vederea si atunci nu o sa mai poata vedea sa deseneze, sa danseze, sa se joace, etc. Si inainte de orice, exemplul personal conteaza: NICI eu nu ma uit la TV (ca nu am timp... da' asta nu-i spun ei :-)) asa ca... nu mai are ce spune mititica.
In zilele in care nu este ascultatoare (face mici prostioare specifice varstei) i se taie complet programul la TV. In zilele frumoase cu soare iesim de 2-3 ori afara (in reprize de cate 45min) si pur-si-simplu uita ea de TV. In mare parte o tin ocupata cu puzzle-uri, carti, desen, muzica (danseaza si canta cu mare placere) si alte jucarii (ponei, masinute, trenulet, etc).
Cred ca ferimitatea este cheia. Gabisor este un copil cu f multa personalitate si f incapatanata dar... stie ca daca parintii au hotarat ceva nu mai are ce face. Bineinteles ca vocifereaza, plange f teatral (are talent de "mare actrita"... asa ca tre' sa fiu pregatita pt ce ma asteapta...) dar daca vede ca nu suntem absolut deloc impresionati de "spectacolul" gratuit pe care ni-l ofera... realizeaza ca se strofoaca fara succes si isi cauta singura o activitate mai placuta: se joaca. Eu i-am explicat ca plansul si istericalele in loc sa ma induplece si sa cedez nu fac decat sa ma infurie si sa-i adaug si mai multe zile de "fara TV"... Ehhh - in final a inteles "mesajul" si are o atitudine mult mai "inteleapta" cand e vorba de TV.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

quote:
Originally posted by ana-oana

sfaturi sa nu mai stea doua ore pana mananca o farfurie de ciorba (care se sleieste si trebuie re-re-re-reincalzita) nu aveti?? si ciorba este din categoria "mancarea preferata", nu o fortez sa manance ceva ce nu-i place la gust.




O.
Om intr-adevar bun e numai acela care ar fi putut fi rau si n-a fost.
Nicolae IORGA




Noi am avut ceva probleme cu mancarea in jurul varstei de un an si l-am disciplinat cu urmatoarea politica: e ora mesei, mananci? ok, poftim farfuria. Ma chinuiam cu el cca 10 min.Nu mananci? ok. Hai la joaca. Pana la urmatoarea masa nu mai primea nimic.

Acuma nu va imaginati ca-l lasam sa urle de foame...dar incet incet a invatat ca orele de masa trebuie respectate si si-a reglat programul. Acum suntem mari (aproape 2 ani si jumatate) si stie ca nu e de glumit, in primele 5 minute ale mesei ma anunta deja ca nu ii e foame (daca e cazul).

La Matei un alt truc a fost statul la masa cu adultii. Mananca mai cu spor. Acum s-a cam intors impotriva mea, ca seara nu papa pana nu vine si tati sa stam "noi toti trei in familie la masa in casutza noastra".....



Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu
http://community.webshots.com/user/vizigotubaiatmare

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciubaka spune:

E extraordinara emisiunea, numai ca eu nu prea am apucat sa o vad, asa ca va intreb pe voi. Baietelul meu are 2,4 ani. De felul lui este nazdravan, energic, plin de personalitate, foarte incapatanat, cam nervos, agitat, se plictiseste repede, si cauta mereu ceva nou. Avem perioade cand ne intelegem extraordinar, si atunci toata lumea mi-l lauda cat e de cuminte si de intelegator, ce frumos ne vorbim, si perioade in care devine extrem de nervos, nu-i convine nimic, nu ma asculta. Problema mea este ca, atunci cand se enerveaza, cand nu-i convine ceva, loveste. Pe mine, sau pe cel care l-a enervat. L-am pus la colt, i-am repetat mereu ca nu are voie sa loveasca (sau sa muste, mai face si asta uneori), dar continua sa loveasca. Ce sfat ar avea pentru mine Supernanny?
Uneori imi vine foarte greu sa raman calma, mai ales cand sunt foarte obosita, sau tracasata deja de el (il cresc absolut singura, 24 de ore din 24). Dar vreau totusi sa gasesc o metoda pasnica. Sufar foarte tare daca imi pierd cumpatul cu el.
Inca ceva. Luca de-abia a inceput sa vorbeasca, dar intelege foarte mult din ceea ce ii spun.
Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuppy spune:

Chiar ma bucur sa aud ca au dat rezultate acele sfaturi, pentru ca am mai vazut familii reticente, in care mama avea o atitudine de genul "nu imi spune mie ea cum sa imi educ copilul!". Am vazut mult emisiuni, iar sfaturile le-am considerat destul de pertinente. Ca unele mai dau gres, asta e altceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diplodocus spune:

Eu nu reusesc sa ved emisiunea, dar stiu desprea ea...
Ma bucur ca ati deschis subiectul, va urmaresc si sper sa profit la maxim de experienta voastra

Mergi la inceput