FIV - ovocite donate (1)

FIV - ovocite donate (1) | Autor: dj_mama

Link direct la acest mesaj

Desi se scrie la greu in sectiunea FIV, totusi, pt. cazurile noastre rarisime cele care visam sa facem FIV cu ovocite donate, gasim f. greu vreo informatie legata de acest caz particular.
De aceea, cu acceptul moderatorilor daca aproba initiativa, as vrea sa ramana acesta un topic separat, altfel ne-ar desparti multe pagini de alte raspunsuri ca sa putem lega o conversatie pe aceasta tema. Multumesc.

Voi sterge acest preambul in cazul in care chiar se va discuta pe acest subiect. Daca nu este interes, il vom inchide.

Eu una astept cu toata seriozitatea informatii concrete despre clinici din Romania sau strainatate unde se poate face asta.

Stiu ca in Rom. inca nu este baza legislativa aprobata dar este absolut aiurea atata timp cat se practica la greu IAD. este aproape similar.
IMPORTANT este ca nu exista lege care sa penalizeze asa ceva; nu stim acum odata cu intrarea in UE ce va mai aparea (sa facem FIV doar cu buletinul?)
Ceea ce stim concret, ca la clinica GIULESTI a fost primul succes in acest sens, binecunoscutul caz al d-nei Iliescu Adriana.

Desi mi-e greu sa-mi accept varsta , ma voi pune in capul listei:

Dj_mama, 44ani, mai are un copil

--------------------------------------------------------------------------------

Iliuta, , 29 ani, 1 FIV (la Barcelona)nereusit

--------------------------------------------------------------------------------

cicina (Carmen), 44ani, 4(?)FIV in Italia nereusite

--------------------------------------------------------------------------------

danuda,45ani

--------------------------------------------------------------------------------

dasha, ...ani, 1 FIV

--------------------------------------------------------------------------------

briantis, 33ani, mai are un copil

--------------------------------------------------------------------------------
am initiat lista ca sa ne stim si sa putem comunica pe MP daca ceva nu trebuie zis in gura mare

LISTA CLINICI:
Giulesti
Med New Life (?)

daca stiti pe cineva care a reusit pe aceasta cale spuneti-mi fara a mentiona nickname-ul (daca este de pe forum si nu vor sa se stie asta) sau prieteni din viata reala

............ PAGINA IN LUCRU ............poate ma ajutati sa o construiesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Dj-mamadupa cum vezi pana acum, pagina a fost citita, dar nimeni nu a indraznit sa scrie. Eu am spart gheata! Deocamdata nu sunt in aceasta situatie, dar pot sa va spun ca daca exista optiune de a dona ovocitele (si chiar in protocolul scris) inseamna ca nu este chiar ilegal si chair se face si FIV cu ovocite donate. Deci, exista o semi-legalitate. Daca vrei ca o comparatie, este ca pana mai de curand cand detectorul de radar era interzis a se folosi de soferi, dar era legal a se vinde (eu eram in situatia asta!) acum este legal! Deci, asteptam legalul scris...Si in comparatria cu IAD ai dreptate, adica gigei pot fi donati si ovocitele nu?Pot sa va scriu sigur ca la Giuli si MNL se face, dar nu stiu care este protocolul. Probabil incepe cu inscrioerea pe o lista de asteptare, asa ca nu mai stati pe ganduri. Si v-as recomanda MNL, ca nu e asa inghesuiala si sunt si mai profesionisti, ma refere la analize, alea, alea, toit tacamul acre trebuie facut, peste care se cam sare. Eu de-abia am luat-o pe calea FIV-ului, desi un inceput nereusit, dar mai astept vreo 5 ani pana voi ajunge la varianta aceasta.
Sper sa ma urmeze si alte fete si sa scrie cate ceva, oricat de putin....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

dj mama au fost cateva fete care au deschis un subiect pe tema asta si le-au inchis pe toate,probabil din cauza ca exista subiectul fiv....mie mi se pare corect sa va lase sa aveti un subiect propriu cum este si cel cu "fiv in ungaria"ca daca stai sa te gandesti este tot fiv,

poti adauga pe lista fetelor care au facut fiv cu ovo si pe dasha,cred ca la MNL a facut,iar ILIUTA a facut 1 singur fiv la barcelona.

multa bafta

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/kla788/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliuta spune:

Asa e Kla. Suntem o gramada de fete care au facut Fiv cu ovule donate. Suntem o gramada care nu se arata.......

Eu am avut anul trecut in o "tentativa" de Fiv la Medsana, pana ce am aflat ca era ilegal ......ce vroia sa-mi faca protopopescu.....sperma sotului meu a ramas acolo......

In noiembrie am facut Fiv in Barcelona , nereusit din pacate....

Recomand tuturor fetelor ce au posibilitate materiala clinica Eugin din Barcelona. Eu deocamdata astept sa-mi revin psihic si voi continua acolo.

Adresa site-ului clinicii este: www.eugin.net si nr de telefon: 0034 93 322 11 22. Puteti vorbi in spaniola, italiana, germana, franceza sau engleza. Ce va pot spune , ffff important......am fost tratata ca si om de catre toata echipa de medici.Am sunat la orice ora la clinica cand am avut vreo nelamurire. Nu am reusit din prima, dar voi continua sa lupt pana voi reusi.

Pentru oricine doreste informatii despre Fiv sau clinica, sunt aici, incantata.......

Pupici


"Prietenia este mana care-ti sterge lacrima atunci cand viata te doare......"

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliuta spune:

Am uitat sa-mi zic varsta.......27 de ani.


"Prietenia este mana care-ti sterge lacrima atunci cand viata te doare......"

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

multumesc pt. raspunsuri
am retinut Iliuta povestea ta ... conjunctura nedreapta; este asa de trist sa constati aceasta nevoie la femei tinere

Fetelor, fortati-va sa nu-mi mai vorbiti la persoana a 2a ca ma simt mai batrana decat sunt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Eu sunt doar la stadiul in care-mi doresc sa fac fiv cu ovule donate pt ca altfel nu se poate .Din pacate ,financiar nu m-il permit deocamdata .Asa ca doar adun informatii si ma bucur pt fiecare reusita cu ovule donate sau nu .
Editez ca sa completez ,am 33 de ani .

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Va rog continuati discutia la subiectul despre FIV. Acel subiect a fost special creat pentru a strange in acelasi loc orice informatie referitoare la aceasta procedura.

Multumesc pentru intelegere

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=91506&whichpage=18

Mergi la inceput