Interpretare spermograma

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Vrmoana: tinctura de BU gasesti la plafar.Poate gasesti de la DaciaPlant, ca e mai buna.

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

Oana, dupa cum ai scris, mie mi se pare ca e foarte buna spermograma. Uita-te mai sus ca am scris parametrii normali si la sotul tau e bine. Atat doar ca numarul e la limita dar bine ca nu e sub limita.Dupa cum au zis fetele, mobilitatea A+B trebuie sa fie peste 50, la tine e 20+25=45 ceea ce iarasi nu e foarte rau. Stai linistita ca nu e deloc rea spermograma.
Mie mi-a trimis cineva din Ro BU tot de la Dacia-Plant. Este 50 000lei.

Eu am fost la medic cu sotul si ne-a zis ca spermograma e destul de buna si sa mai des, adica zilnic, in perioada fertila. I-a dat sa ia vitamine si ne-a zis ca daca in 6 luni nu raman abia atunci vom face alte investigatii.

***************



"Love like you've never been hurt, sing like nobody's listening and dance like nobody's watching."

Noi
Numaratoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrmoana spune:

Olivia , Nusy va multumesc pt toate informatiile.
Of sunt asa suparata pe doctorii astia care dau diagnostice ca sa se afle in treaba.
Si tratamente de te usuca la buzunar.

z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade7928 spune:

Fetelor cu experientza, ajutati-ma si pe mine sa interpretez spermograma sotzului meu:

Volum: 2.4 ml
ph: 7.8
Nr. Spermatozoizi:110 mil / ml
Mobilitate 3h: 85%
Intensitatea mobilitatii: normala
Examen morfologic: 80% forme normale
10% forme imature
10% forme dismorfe
Culoare: alb-cenusiu
Vascozitate: medie
Aspect: opalescent


Eu tocmai am avut o sarcina extrauterina si sotzul meu se invinovatzeshte inutil pentru asta.
Eu zic ca e foarte buna, voi ce zicetzi?


Mamica de Iulia-Monica (13/07/2000)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

Ade, mie mi se pare excelenta, nu foarte buna. Vezi ca mai sus sunt parametrii normali iar ai sotului tau sunt mult peste. Poti sa-l feliciti

***************



"Love like you've never been hurt, sing like nobody's listening and dance like nobody's watching."

Noi
Numaratoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade7928 spune:

quote:
Originally posted by Olivia26

Ade, mie mi se pare excelenta, nu foarte buna. Vezi ca mai sus sunt parametrii normali iar ai sotului tau sunt mult peste. Poti sa-l feliciti

***************


"Love like you've never been hurt, sing like nobody's listening and dance like nobody's watching."

Noi
Numaratoare



Multzumesc, Olivia, vroiam sa-l linistesc sa nu se mai ingrijoreze aiurea. Am incercat sa-i spun ca e totul OK cu el, dar asa daca vede pe forum se va linisti cu siguranta!!!

Mamica de Iulia-Monica (13/07/2000)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrmoana spune:

Ade , Olivia are dreptate. Spermograma sotului tau este foarte buna.

z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Ade, daca sotul meu ar avea spermograma sotului tau, as fi cea mai fericita. Este excelenta.

vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titelu spune:

OLIVIA spermograma sotului cred ca nu-i a buna.Mobilitatea trebuie sa fie de cca 70% dupa ejaculare deoarece au de strabatut un drum pina la intilnirea cu ovulul.Daca reduci procentual, 21% din 20 mil sunt 4,2 mil dupa 30 min/.Dupa 2-3 ore nr lor este scazut si probabilitatea de fecundare este mica.Este o problema care se poate rezolva.Bafta!La OLIGOSPERMIE ai afla mai multe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

Titelu, pai peste tot am gasit ca trebuie sa fie >50% (A+B)
Al meu are 21+11=32%. Dr a zis ca nu e rea (a spus "it's good, not very good, but good") si i-a dat vitamine. Pe langa vitamine ia Branca Ursului.
Daca stii si alte retete pentru imbunatatirea mobilitatii, te rog mult sa le imparti cu noi, ca ne-ar fi de mare folos. Multumesc.



***************

"Love like you've never been hurt, sing like nobody's listening and dance like nobody's watching."

Noi
Numaratoare

Mergi la inceput