Interpretare spermograma

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

Feli, multumesc.
Eu acum nu stiu cum e mai bine sa prestam, mai rar sau mai des, ca tare mult ne dorim un ..

***************



"Love like you've never been hurt, sing like nobody's listening and dance like nobody's watching."

Noi
Numaratoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Buna Olivia,
Si eu sunt de parere ca spermograma nu arata rau chiar deloc. Voi aveti foarte rapizi 21% ceea ce este mare lucru..ce n-as da si eu sa avem macar cativa in categoria asta, gandeste-te ca suntem multe fete de aici care avem A(f rapizi) = 0 si au ramas gravidute. Stiu ca se ia in calcul mobilitatea per total A+B (33% in cazul tau)ceea ce nu este chiar rau. Poti sa o imbunatatesti cu naturiste cum a zis Nusy (bio-sel -zn, panaxginseng). Noua ne-a recomandat medicul pentru astenospermie Tribulus terestis si prestat la doua zile ca sa aiba timp sa se refaca.
Multa bafta, cum spun fetele de pe forum este suficient unul din cei foarte rapizi sa ajunga unde trebuie si tu ai cu ce



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Iumosa: :Intr adevar difera limitele de la un laborator la altul.Eu am in fata rezultatul de la doua spermograme facute la doua laboratoare diferite( dintre care unul e Synevo) si pe ambele scrie ca trebuie sa fie peste 70 la suta forme normale.

Si,da,se poate ramane si cu mult mai putini gigei, insa aici vorbeam de interpretarea spermogramei, teoretic, fata de limitele normale si nu comparativ cu alte fete....iar limitele normale sunt foarte clare: peste 50 la suta mobilitate A plus B( si la Olivia sunt 33 la suta, deci sub limita normalului).La fel si la formele normale.

Oricum,Olivia,stai mult mai bine fata de multe fete de pe forum( printre care ma numar si eu).Bafta!

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

Alexia, Nusy , multumesc fetelor. Deci la 2 zile programul artistic. Asa vom face si sper sa ne dea DD la toate bebikul dorit.
Pupicei.

***************



"Love like you've never been hurt, sing like nobody's listening and dance like nobody's watching."

Noi
Numaratoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iumosa spune:

nusy: Intr-adevar, se pare ca diferentele sunt f. mari. Eu ma voi lua totusi dupa parametri de aici, pentru ca si asa stam rau la morfologie (forme normale 25% in loc de minim 30%) si daca ma iau dupa parametri de acolo.....ma apuca depresia. Asa, ma gandesc ca suntem doar putin sub limita. :)

Stiti cumva ce se poate face pentru corectarea morfologiei? Am vazut multe informatii despre cantitate si mobilitate, dar despre morfologie nu prea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

Fetele, eu am gasit urmatorii parametri pentru normospermie:
Volume of ejaculate > 2 ml (3);
pH=7,3-7,8;
fluidification: 15-30 min;
number of spermatozoa: > 20 millions/ml;
motility: > 50 % mobile spermatozoa 30 min after ejaculation;
> 30% sperms have to be with normal head;
leukocytes < 1 million/ml;
no erythrocytes;
acid phosphates: 150-180 UI/ml;
citric acid: 250-800 mg/dl;
Zinc: 80-150 mg/ml;
Fructose: 150-160 mg/dl;
Carnitin: 4,5-10 mg/dl.

Si inca ceva "If the abstinence is too short, the sperm volume is reduced and if it is too long, the spermatozoa loose their motility."

Va multumesc mult pentru sfaturi.

***************



"Love like you've never been hurt, sing like nobody's listening and dance like nobody's watching."

Noi
Numaratoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrmoana spune:

Olivia spermograma sotului meu e la fel cu a sotului tau.

z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

Oana, inseamna ca nu are oligospermie, daca are peste 20 milioane de .
Al meu are astenospermie, adica problema e cu mobilitatea care trebuie sa fie peste 50%.
Eu am inceput sa-i dau Branca ursului. Diseara mergem la medic sa vedem ce tratament ii da si o sa-ti spun.
Edit: Ai cumva rezultatele la indemana?

***************



"Love like you've never been hurt, sing like nobody's listening and dance like nobody's watching."

Noi
Numaratoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrmoana spune:

Nr spermatozoizi 20 de milioane.
mobilitate A foarte mobili 20%
mobilitate B mobili 25%
mobilitate C lenti 15%
mobilitate D imobili 40%


z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrmoana spune:

Olivia, mai am o intrebare. De unde se ia Branca ursului?

z

Mergi la inceput