Durata determinare chlamydia din secretie

Durata determinare chlamydia din secretie | Autor: cornelianeli

Link direct la acest mesaj

am facut chlamydia din secretie prima data in decembrie 2006,mi s-a dat rezultatul in cateva zile,a urmat tratamentul,si aseara am repetat analiza...
mi s-a recoltat si m-am mirat cand asistenta mi-a spus ca-mi da rezultatul in cateva minute
din cate am reusit eu sa trag cu coada ochiului a introdus proba intr-o caseta asemanatoare testelor de sarcina si dupa 10-15 minute mi-a zis ca e pozitiv!!
intrebarea mea pentru cele care aveti cunostinte despre asa ceva,se poate obtine rezultatul atat de repede?
va multumesc mult

"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)



my ticker


POZE

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Cornelia cum ti s-a recoltat de data aceasta?Tot din secretie?Eu iti recomand sa faci analizele din sange: Igm si Iggpt chlamydia. Daca Igm iese negativ inseamna ca nu ai infectia in prezent, deci esti vindecata, daca Igm iese pozitiv inseamna ca ai infectia si va trebui sa o tratezi si tu si sotul tau.Igg daca iese pozitiv ( in timp ce Igm e negativ) inseamna ca ai avut infectia in trecut, dar acum ai anticorpi,daca e negativ nu ti s-au format anticorpi. Cred ca te-am zapacit de tot,totusi pt linistea ta fa analizele de sange pt chlamydia. Succes si sanatate!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitzu37 spune:

Cornelia, da, se poate obtine rezultatul in 15 minute. Si intr-adevar kit-ul de analiza seamana cu un test de sarcina.

Kora, din cate stiu eu pentru chlamydia este obligatorie testarea din secretie si se mai poate face si din urina. Evident, se poate face din sange dar nu este suficient pentru ca nu-ti spune unde este localizata, poate fi in caile urinare sau poate fi in col si in trompe.

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

kora analiza a fost facuta din secretie
am amanat sa fac si analiza din sange pentru ca sunt in pregatiri pentru FIV si am zis sa fie cat mai recenta,avand prima programare abia la sfarsit de martie..
Gabitzu37 multumesc,stii m-am mirat pentru ca am mai citit ca in functie de mediul de cultura poate dura si pana la 10 zile...
inseamna ca e un mediu de cultura f bun


"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)



my ticker


POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Gabitzu 37 mie doctorii mi-au zis ca daca a iesit Igm negativ totul e ok, adica si daca ar fi fost in col sau in trompe ar fi fost si in sange si de multe ori altor pacinete le-a iesit negativa analiza la secretie dar la analiza de sange era pozitiv Igm...Cornelia cel mai bine cere sfatul medicului tau, sau fa analizele si din secretie si din sange ca sa stai linistita...

O zi cat mai buna tuturor!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

P.S. Cornelia si eu in curand voi intra in pregatiri pt FIV, zilele urmatoare primesc lista cu analize de la dr meu si din cate m-am documentat una dintre analizele obligatorii premergatoare FIV-ului este cea pt chlamydia ( Igm si Igg ) ,daca ai facut si din secretie cu atat mai bine. Unde faci FIV???BAFTA MUUULTA!!!!!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

quote:
Originally posted by KoraPop

P.S. Cornelia si eu in curand voi intra in pregatiri pt FIV, zilele urmatoare primesc lista cu analize de la dr meu si din cate m-am documentat una dintre analizele obligatorii premergatoare FIV-ului este cea pt chlamydia ( Igm si Igg ) ,daca ai facut si din secretie cu atat mai bine. Unde faci FIV???BAFTA MUUULTA!!!!!

Kora


..stiu ca te pregatesti de FIV va citesc mereu
eu fac la szeged,mai vorbim
acum voi astepta sa primesc un nou tratament si cand refac analiza secretiei voi face si analizele din sange
va multumesc

"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)



my ticker


POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Bafta Cornelia si sa ne auzim gravidute!!!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Cornelia, te sfatuiesc sa-ti faci testul din col.
Eu am avut, m-am tratat impreuna su sotul si ma reusit sa scap.

Succes!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

cornelianeli, si eu voi face testul asta peste 3 saptamani si am inteles ca rezultatul va fi pe loc. Mie mi-a iesit la analiza clasica din secretie col - negativ, iar din sange pozitiv. Totusi, ca sa fiu sigura ca nu exista in secretie, am vb cu Dantes si voi repeta analiza cu testerul de care vorbesti tu. La mine e problema ca daca e pozitiv inseamna ca nu voi putea naste natural, deci voi face cezariana.
Te pup si bafta multa sa scapi de chlamydia, ca tare pacatoasa e ( noi am facut tratament cu summamed si ...nimic)

gabi

22+

Mergi la inceput