ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(4)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Gabitaexact la ingrediente ma gandeam si eu.Eu si astea pe care le gasesc in librarii nu-mi plac pentru ca nu se prea gasesc si ce se gasesc sunt f. putine si scumpe.Mai vedem.oricum pot sa spun ca n-am avut ata peste in casa de la facerea lumiiAcum cumparam cel putin o data pe saptamana si bag la congelator.Cu fructele nu ma inghesuiam, eram de-a lui ciocolata si praji copil.Acum fructe la liber, cioco mult mult mai rar, cand nu se mai poate si praji si mai rar.Dar parca e mai bine asa.Zic ioVa
PS Mai e cam albastru Gica ala si cu gura in jos.Ar trebui sa puna si unu vesel,asa un supergica invingator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Lucialu si eu incerc fara praji, dar mai ales fara cioco si cu multe fructe. In cele mai multe cazuri imi iese dar.... Din carte am invatat ce este bine sa mananc dar cu cit am citit mai mult mi-am dat seama ca este practic imposibil sa mananc sanatos.


Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Gabitafraternizez cu tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Gabitza, trimit e-mail azi, imediat cum scap de niste hartii uracioase care imi invadeaza biroul!!!!
Asaaaa...eu aveam grija ce pap si inainte, dar dupa cum am zis, traiam cu lactate si...dulciuri Acum...pauza! Mi-e greu, dar de cate ori imi vine sa pap ceva interzis ma gandesc ca nu pot sa bag cu buna stiinta in mine ceva ce imi face rau, ceva care ma va impiedica sa am un bebe! Pai, ce drept as mai avea atunci sa ma plang???!!!!...deocamdata...rezist...
Iar din ciclul, "imposibil sa papam sanatos, cel putin in Romania", sa va spun ca am incercat sa gatesc o ciorba de linte si zic: "sa pun putin bulion, sa-i dau culoare" Pai si bulionul nostru la cati conserrvanti are...degeaba mai mananc eu ciorba de linte! Trist, dar adevarat: in Romania se gasesc f. greu si f. putine produse cu adevarat naturale. As fi dispusa sa platesc, dar sa existe!...Insa oferta e extrem de redusa cel putin pentru moment!

Nu vreau sa para ca ma cramponez pe dieta asta. Stiu ca nu exista dovezi ca ajuta, stiu ca nu trateaza, dar macar simt ca fac ceva ce depinde de mine! Iar asta face bine la psihic
Va pup si am fugit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Adelamaria si eu am incercat cu dieta dar... Carnea are hormoni, care contin estrogen, pestele daca este pescuit intr-un mediu poluat este plin de substante nocive, legumele si fructele au o groaza de conservanti si ingrasaminte, dulciurile au zahar dublurafinat sau si mai rau indulcitori, conservele au amidon si..... Never ending story.
Si eu as da bani pe chestii sanatoase dar... de unde sa le iau? Am gasit paine de secara la o brutarie frantuzeasca, sper ca este 100% secara, dar cine imi poate garanta?
Solutia ar fi o mica ferma care sa-ti furnizeze toate produsele alimentare de care ai nevoie dar...vise .
Eu as tine aceasta dieta stricta numai sa nu mai am dureri, pentru copil nici nu mai vorbim dar...

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Fetelor Sunt plina de nervi si simt ca ma apuca disperarea !!!
Am fost la ecografie la dr Pop. Avem o programare facuta de prin septembrie si am zis ca sa ma duc totusi, chiar daca joi am fost la dr meu si mi-a spus ca sunt ok.
Prima oara mi-a facut eco normala si mi-a spus ca pe ovarul drept se vede un chist si ca ar trebui sa-mi faca si transvaginala. Asa ca va citez :
"Ovar drept fixat, discret marit de volum, prezinta o mica formatiune, continut transonic impur de aprox 2 cm. Ovarul dr prezinta pe fata anterioara o coletie semisolda cu aspect de endometriom 1,6 / 2,7 cm ce se continua median spre uter cu o colectie similara. Aspect de endometrioza tubo-ovariana "

Eu una simt ca ma apuca disperarea . Nu pot sa inteleg ce s-a intamplat iar. Oare sa fie 2 chisturi noi ? Cum naiba sa fi aparut asa repede dupa operatie si sub Diphereline? Sa fie oare niste ramasite de la cel vechi ? Pai atunci acum o saptamana dr meu de ce nu le-a vazut ?
Eu nu pot sa o iau de la capat cu un alt doctor (asa mi-a recomandat Pop). Sa ma duc la dr meu si sa-i dau cu pozele in cap ca el acum o saptamana nu a vazut nimic ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

OFFFFFFFF, mai, fata draga, mai!!!!...
Ce sa-ti zic eu???...m-ai lasat masca! Mai ales ca faci Dipherelin! Nu pot sa cred!!!
Din ce-ai scris sunt 2 variante: ori dr. a vazut 2 chisturi - unul de aprox 2 cm si a carui natura n-a specificat-o (deci e f. posibil sa nu fie endometriozic) si altul cu aspect de endometrioza de 1.6 cm , ori e vorba de acelasi chist (ca vad ca ambele sunt pe ovarul drept) si prima data a aproximat, iar a 2-a oara a detaliat. In ce zi a CM esti? Nu stiu sigura daca la tratamentul cu Dipherelin ovulezi...o sa ma interesez...
Oricum, dr. Pop e un dr. bun si daca la eco i s-a parut ca e aspect endometriozic...hmmm...nu stiu, zau, ce sa zic... Nici nu stiu ce sfat sa-ti dau...m-am blocat cand am citit!...I-ai zis dr. ca iei Dipherelin? Ce-a zis?...Sa nu fie un chist de alta natura provocat de medicament...zic si eu...Tu cand te-ai operat?

Doamne, si eu am avut ieri programare la Iosup si nu m-am mai dus Cine stie ce mai aflam...acum imi pare rau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Boo stai cuminte papusa si nu te necaji.Mai mergi la un tembelde dr.sivezi si tu alalalt ce zice.Ca poate capra a vazut dublu.Este clar, nu trebuie sa lasi asa,dar cu calm.Mi-este cam greu sa cred ca imediat dupa diphereline ai facut iarasi.Si apoi cu CM cum esti?Ti-a venit?Si daca da,este regulat.Eu stiu ca chisturile deregleaza si menstra, iar endometrioza la cum ti-a spus ea ca ar fi ar trebui sa te doara,daca nu ib mod normal,atunci la un control de genul in care te apasa pe burta in zonele respective.
Si ia neaparat Mastodynon si du-te la un homeopat!Si daca , Doamne fereste ar fi sa fie,la mine au dat rezultate fantastice si am scapat de ele fara operatie.Poate ea a vazut urmele cauterizrilor de la laparo.Ai grija de tine, fata si azi nu te mai gandi la asta,lasa ca si maine este o zi.Profita de sarbatoare si incearca sa te detasezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

de la dipherelybe sigur nu ovulezi.Esti in menopauza indusa.Ceea ce inseamna ca nu mai produci estrogenul ala pacatos.Le-ai facut sigur cum trebuie?Eu le faceam in brat sus, ca la vaccin si simteam ca intra acul in muschi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Lucia, sunt cativa dr. ecografisti renumiti in Bucuresti, iar dr. Pop e unul dintre ei...banuiesc ca de el e vorba daca era programarea facuta din septembrie!...Acum, nu zic nu, orice poate gresi...Dar chiar sa confunde un chist cu o cicatrice...hmmm...eu stiu?...nu ma pricep...Iar o alta parere la un dr. bun inseamna minim 1 luna de asteptare....

Boosi eu zic sa nu disperi! E micut chistul, chiar daca e...si vorba Luciei, poate incerci un tratament homeopat...Haide, capul sus, suntem toate aici, langa tine!

Mergi la inceput