ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(4)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Gabitu spuneai ca nu prea stii ce este iaurtul viu.Este ala pe care-l mancam pe vremea lui raposatu' nepasteurizat, neimbnatatit.Natural 100% cu termen scurt de valabilitate.Sunt fete care-si fac singure acasa.Dar mie nu-mi place ala de casaSi pana gasesti tu ceva terapeuti chinezi de ce nu incerci totusi si homeopatia?La voi in Bucuresti e plin de ei.Tutunaresele ar trebui sa stie de la dr., macar una sa fi fost indrumata spre homeopatul pe care-l stie dr.T.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor!
Sunteti dragute foc ca v-ati gandit la galerie pentru mine, dar nu cred ca am de ce sa sper. Eu ma ingrijorez de fapt, pentru ca sunt in z36 si nu au venit inca rushii. Ar trebui sa va povestesc pe scurt ce mi s-a intamplat luna trecuta. Mi-a venit CM in z32, a tinut doua zile si s-a oprit, apoi in z9 a inceput iar sa curga si m-a tinut pina in z15. Am fost la control la medicul meu Tutunaru si mi-a spus ca a aparut un polip pe uter si ca va trebui sa fac o histeroscopie si poate cu aceasta ocazie i-mi desfunda si trompa dreapta, care e infundata la baza uterului. Eu am fost atat de surprinsa de ce mi-a spus si m-am gandit ca ar fi cazul sa mai cer si o a doua parere si asa am facut. Am fost la dr. Ion Ionut la Giulesti si nu a vazut nimic in neregula in uter si cand i-am cerut explicatii cu sangerarile mele lungi, mi-a spus ca el crede ca am suferit un avort menstrual. Si mi-a spus ca daca o sa-mi vina menstra dupa o luna, deci cu intarziere mare, atunci a fost avort menstrual. Eu acum nu stiu pe cine sa cred de fapt, dar faptul ca i-mi intarzie ma face sa ma gandesc ca poate a avut dreptate cel de-al doilea medic, poate...! Cat despre bebe nu cred sa fie nimic, pentru ca nu prea am prestat mai deloc luna asta, m-am cam speriat cand am vazut ca sangerez asa de mult.
Adelamaria, Gabitu, Boo, Lucialu, Alinaalex, va pup pe toate!!


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Ioana o a treia parere ti-ar parea prea mult?Si ai citit ceva despre diagnosticele lor, sa vezi si tu pe unde te-ai incadra mai mult?Iarta-ma ca ma bag, dar ca sa-ti spun doar imi pare rau...imi pare mult prea putin si aproape deloc folositor.Nu stiu ce sa mai spun...Te pup si ai grija de tine! Poate niste ceiuturi de musetel, sanziene, urzica si galbenele ar mai curata si vindeca urmele de la sangerari indiferent de cauza.A!Uite:pentru tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Lucialu multumesc pentru sugestie, esti draguta! Acum nu mai am nimic, astept doar sa-mi vina rushii. O a treia parere ar fi trebuit sa cer atunci cand sangeram, acum e pra tarziu. Oricum eu cred ca ceva se intampla cu mine si tocmai de aceea voi face investigatii in continuare. Singura problema ar fi ca medicul meu nu ma poate programa urgent, are prea multe paciente si sigur ma va programa prin luna aprilie, mai. Si cum nici eu nu prea am timp sa merg la medic acum, sunt mai ocupata luna asta cu multe alte treburi, voi astepta. Multumesc !


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Ioana un si o . Imi pare rau ca nu sti ce se intampla cu tine dar sigur se va rezolva. Despre T am auzit numai vorbe bune asa ca sigur va gasi o explicatie si, ce este mai important, o rezolvare. Multa sanatate.
Lucialu as merge dar eu in martie merg la Szeged pentru a pregati un FIV. Nu este momentul sa incept acum cu homeopatele. Produc multe schimbari in organism si eu trebuie sa stau acum linistita ca sa isi faca efectul un eventual tratament de stimulare.
Dupa.... alta poveste si pentru asta imi fac lectiile acum.
Pupici

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

lucialu te-am ascultat si mi-am cumparat rodie . am ajuns doar la piata, la plafar nu am ajuns ca sa imi cumpar si ceai. Am vazut si eu emisiunea de la tv in care spuneau ca rodia e foarte buna.

Legat de regimul alimentar: pe mine ma omoara asta cu "interzis lactate" ... Pai eu dimineata cum mai mananc cereale ??? Gasisem o super reteta "a la moi". Bagam in blender: lapte, o banana, nuci, propolis si cereale (din alea romanesti, nu musli). Delicios Inteleg ca trebuie sa renunt ???? Sunteti sigure ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Boo singurul lactat care este permis este iaurtul "viu", adica fara conservanti si indulcitori, cum bine spunea si lucialu . Un iaurt pe zi este bun pentru flora intestinala, restul .... daca vrei sa risti, ma refer la celelalte lactate.
Pupici si curaj.

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Boo, te inteleg perfect! La mine lactatele erau baza alimentatiei inainte de a afla ca am boala asta! Cand zic "baza" inseamna ca nu trecea o zi fara un iaurt din ala mare+ branzica+lapte in cafea! Adica...semnificativ, nu??? Si asta in fiecare zi! Acum pur si simplu sunt dezorientata, nu mai stiu ce sa mananc...Iar iaurtul viu...yac, yac mai ales ala facut in casa! Oribil, nu as putea in veci! Am inteles tot de pe DC ca iaurtul de la Prodlacta e probiotic, adica "iaurt viu"...si am incercat. Nu-mi place, dar sa zic ca as bea...Insa va spun ca la ingrediente scrie acelasi lucru ca si pe iaurtul Campina, de exemplu, iar Campina e muuult mai bun Si atunci? unde o fi diferenta??? Ca pe ambele scrie clar "lapte praf degresat" la ingredienti!!! Si "fara conservati" e scris pe mai multe iaurturi de la mai multe firme! Cine sa mai stie???!!!!
Oricum, daca reusiti sa aflati ceva in sensul asta, va rog eu sa postati si aici! Imi lipsesc lactatele enorm!...

Gabitza tu ziceai ieri ceva de o carte cu retete pentru endometrioza. De unde ai luat-o? Si cum se cheama? Au si vreo reteta amarata de ceva dulce si bun (cu zahar brun, of course , poate o spuma de fructe, ceva)??? Please, da-mi o speranta pentru indulcit zilele serbede ale dietei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Sa nu deschideti niciodata o rodie cu o camasa alba pe voi !!!!!!! mai ales cand sunteti la servici ..

Asta asa ca sa va mai distrati un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Fetelor, am citit mai cu atentie ce ne-a dat Gabitu in engleza. Dar eu nu prea ma regasesc acolo .. Ca eu sincer nu am avut nici dureri inainte / in timpul / dupa CM, a fost tot timpul regulat, sunt foarte vioaie, fac sport, cred ca imunitatea este destul de buna din cauza sportului pentru ca nu am mai racit de vreo 2 ani... nici unul din simptomele alea nu le am sau nu le-am avut. Daca nu stiam ca am chistul ala n-as fi zis ca am vreo problema. Oare sunt un caz mai atipic sau endometrioza asta la mine nu e foarte grava ?
Cand l-am intrebat pe dr a zis ca "a fost de gradul 3 pentru ca ai avut foarte multe aderente", nu ca as fi avut si alte focare mai mici in afara de chistul ala.

Mergi la inceput